#siyaset  #haber 

murat bardakçı'nın ilginç yazısında geçen ifadedir. cumhurbaşkanlığı yemin töreninin daha renkli, değerlerimizle örülü bir yemin töreni olması gerektiğini söylüyor.

işte bardakçı’nın yazısındaki o bölüm;

“sönük, kuru ve ruhsuz…”

“cumhurbaşkanlığı yahut başkanlık yemini törenleri birleşik amerika'da ve avrupa'da protokol dâhilinde fakat festival havası içerisinde icra edilirler ama aynı törenler türkiye'de senelerden buyana sönük, kuru ve ruhsuzdurlar!

sistemin değişip “cumhurbaşkanlığı”nın yerini henüz açıkça telâffuz edilmese bile “başkanlık”ın almış olmasının ardından yemin törenlerini canlandırmak da artık şart gibidir ve dolayısı ile diğer eski geleneklerimizi hatırlamakta da fayda vardır…

“vallahi” ifadesi ile kur'an'a el basılması âdeti gibi…

“washington'da adam incil'e el basıyor; kur'an bizim törenlerde de bulunsa, üstelik yasalar buna engel değil” diyeceğim ama etraftan “bak, gerginliği nasıl da arttırıyor!” nidâlarının yükseleceğini tahmin ettiğim için sükût edeceğim ve sönük merasimleri coşturacak bir başka vasıtayı hatırlatacağım: “mehter”i…

yeminin hemen ardından mehter yeri-göğü inletirken 101 pâre top atıldığını hayâl edin… atışların tamamlanmasından ve mehterin de susmasından sonra tiz sesli hânendenin bir çeşit dua olan “fetih gülbangı”nı okuduğunu, mehterin karşılık verdiğini, türk bayrağınn yanında açılmış tarihî sancakları, geçmişteki 16 türk devleti'ni temsil eden askerleri ve merasimin böyle rengârenk atmosfer içerisinde nihayet bulduğunu düşünün…

önümüzdeki pazartesi günkü törenden bir sonraki merasin bundan ancak beş sene sonra yapılabilecektir ve bu törene ruh vermek için çaba göstermenin şimdi tam zamanıdır!”
devamını gör...
kuran’a el basmanın saçmalığına mi gülelim? murat bardakçının böyle bir saçmalığı kalemine almasına mi bilemedim. bir şey adına yemin etme arap adeti zaten ki bu bile böyle bir uygulamadan uzak durulması gerektiğini gösterir. üstelik kuran ısrarla söylüyorum metin değildir. peygamber vefat ettikten sonra kitap haline getirilmiştir. ulan maddi olan biseye el basılmaz. içinden vereceksin sözünü samimi olarak bizzat yaşayarak. biraz daha zorlasalar ulufe versin diyecekler.

murat bardakçı zırvası.
devamını gör...
inanıyorsa gayet mantıklı makul ve türkiyenin geçmişi,köküne baktığımız zaman muazzzzam olabilir bir şey.

gençler bu topraklarda yüzlerce yıl halifelik sancağı taşındı.
hani kusura bakmayı abdnin,avrupanın teknolojisini,ekonomisini bilmem bir şeylerini örnek alırken iyi de bunu yapalım diyince neden kuduruyorsunuz?

bu ülkenin başına hristiyan bir yönetici gelip incille yemin etse 'özgürlük kardeşim, inancı' diyerek hoşgörecek tipler buna karşı çıkıyorsa sizle bu havayı solumak oksijene küfür.
devamını gör...
kur’an-a el basarak yemin etme geleneği hurâfedir. yemin ancak Allah adına edilir. herkesin dilinde olan “vallâhi” lafzı böyledir.
dolayısı ile kur’an-a el basarak yemin etmenin bir hükmü yoktur.
çok fazla amerikan filmi izleyince böyle gidiyor kafalar. mahkemelerde incil üzerine edilen yeminleri de bize uyarladılar.
devamını gör...
olmasında sakınca görmediğim öneri.

ha ettiği yemine sadık kalır mı? yaşayarak göreceğiz.
devamını gör...
bence herkese inandığı değerler üzerinden yemin ettirilmeli.

atatürk ilke ve inkılaplarına karşı olan birine onun üzerine yemin ettirmek ne kadar saçmaysa, müslüman olmayan birine de kur'an'a el bastırarak yemin ettirmek saçma bir şeydir. mecliste herkesin değer verdiği şeyler üzerine yemin ettirilirse en azından meclis'in insanların inanç ve değerlerine verdikleri önem ve değeri de gözler önünde tutar.
devamını gör...
niye arap gibi "vallah billah" muhabbetine girmemiz gerektiğini anlayamadığım. direk " Allah'ın huzurunda yemin ederim" kabilinden daha türk usulü bir yemin olabilir. hatta bana kalırsa gök girsin kızıl çıksın gibi antlarla da süsleyebiliriz yemini.

not: ciddiyim.

budu: arapçılar rahatsız. hmmm, güzeeelll...
devamını gör...
güzel bir öneri. geleneğimizde kur'an üzerine el basarak yemin etmek var. klasik laik refleksler hariç rahatsız olan neden rahatsız oluyor anlamış değilim. kur'anın kendisinde de kur'an üzerine yemin vardır zaten.
devamını gör...
bir fikir.

yeminin birçok insan için bağlayıcı olduğunu düşünmüyorum.

yemin etmeseler bile olur.

karşımdakinin yemin etmesinin gerçekten hiçbir anlamı yok benim için.

yemin etmeden yemine anlam yükleyip de yemin etmiş gibi davranabilsek keşke mesela.

ama insanız işte.

karmaşık.
devamını gör...
kur an da zenginden alıp fakire verme var. milli gelirin yoksula, yetime, yolda kalmışa ait olduğunu söyleyen ve " o mallar zenginler arasında dönen bir sermaye olmasın" diyen kur an a karşı; fakirden, yoksuldan, darda kalmıştan vergi keserek oluşturduğu bütçeyi; zengine, patrona; hibe ve teşvik olarak aktaran bir rejime başkan olacak bir müslüman asla kur an a el basmak istemez.
devamını gör...
müslüman birinin, "vallahi billahi" deyip yemin etmesinin nesi garip? bir insanı inanmadığı değerler üzerine yemin ettirmektense, inandığı değerler üzerinden yeminle bağlamak çok daha mantıklıdır.
bu ülkenin ego savaşları ile değil de mantıkla yönetildiği gün kurban keseceğim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar