cumhurbaşkanı

cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış türkiye büyük millet meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir. cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir.
kaynak: türkiye cumhuriyeti anayasası *

devamını gör...
son yapılan referandum sonucu bundan böyle halk seçecek. zaten doğrusuda bu değil miydi: cumhurun başkanını seçmesi; nihayet! gidişatın yarı başkanlık sistemine doğru gittiğini belirtmek durumundayım.
devamını gör...
halkin %70'i sag goruslu oldugu icin bundan sonra sag goruslu birisi secilecektir. ceasar gibi kisiler olmayacaktir insallah. ramazan'da kameralara nazire yapip soguk suyunu icmeyecektir, veya kandil gecesi ogluna sarapli marapli dugun yapmayacaktir insallah.
devamını gör...
yetkilerinin büyük bir kısmı elinden alınmış padişah ya da kral...

sahi ne iş yapar cumhurbaşkanı? göstermelik bir "ordu komutanlığı" mıdır o makam? ya da milletin seçtiği yüzlerce vekilin aklını bir kenara itip "en akıllı benim" diyerek yasalara olur verme ya da vermeme makamı mıdır? en akıllı o mudur?

konumuz "abdullah gül" değil! sayın abdullah gül'ün beyefendiliğine, işinin hakkını vermeye çalışan görüntüsüne, müktesebatına ve birikimine diyecek yok... fakat "cumhurbaşkanlığı" makamı konusunda denecek çok şey var... hem de çok şey!
devamını gör...
anayasanın yalancısıyım, memleketin en sorumsuz insanıdır. bir tek vatana ihanetten sorumlu tutulabilir.* tutar arabaları çizer, evlerin camlarını kırar, "sen ne yaptın kardeşim" diyemezsin. sorumsuzdur çünkü. mahallenin kadın gününün yapıldığı eve dalar sorgusuzca, kadınların gıkı çıkmaz. bilirler ki bu sorumsuzdur. sorumsuzluğundan, ders çalışmaz hiç. odasını da toplamaz. hatta meclisten yasa gelir bunları dahi onaylamaz sorumsuzluğundan. uçurtma yapar onlardan, tüm gün çayırlarda çimenlerde gezer, koşar. tam bir ağustos böceğidir. başbakanların hem korkulu rüyası hem de hayallerindeki makamdır. yetkisi olmadığı söylenir, ama o, bu yetkisiz haliyle rektörleri, yüksek yargı mensuplarını, devlet üst kurul yöneticilerini atar, tutar. atam dutam ben seni, şekere gatem ben seni der.
devamını gör...
( #152442 ) sorumsuz olduğu düşünülsede temsil noktasında olmasından ötürü herhangi bir sorumluluğu olmaması gereken kişidir. ki türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanının diğer cumhurbaşkanlarına göre sorumluluğu çok daha fazladır.

devamını gör...
anayasanın 101. maddesi'ne göre, "tbmm tarafından kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış kendi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip türk vatandaşları arasından beş yıllık bir süre için ve en fazla iki defa ve halkoyuyla seçilir. cumhurbaşkanlığına tbmm üyeleri dışından aday gösterilebilmesi, meclis üye tam sayısının en az beşte birinin yazılı önerisiyle mümkündür. cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve türkiye büyük millet meclisi üyeliği sonra erer."

cumhurbaşkanı seçimi, cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde ise boşalmayı takip eden altmış gün içinde tamamlanır. anayasanın 101. maddesi'ne#8211;5678/4 madde">* göre; cumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış türkiye büyük millet meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir.

cumhurbaşkanlığı'na türkiye büyük millet meclisi üyeleri içinden veya meclis dışından aday gösterilebilmesi yirmi milletvekilinin yazılı teklifi ile mümkündür. ayrıca, 22 temmuz 2007'de yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında yüzde onu geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilir. cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan cumhurbaşkanı göreve devam eder*

(bkz: cumhurbaşkanı yemini)
devamını gör...
bas komutandir. mit icin aciklama yapimis.

''kurumlar, kanunlarla verilen görevlerini yerine getirmelerinden dolayı suçlanırken, çok dikkatli olunması gerekir. bu konu ve bütün bunların yaşanması türkiye için gerçekten talihsizliktir ve üzücüdür''
devamını gör...
keşke bakmamız gerekiyor denilen büyük resme zamanında genelkurmay başkanı içeri alındığı zaman da bakabilseydi. mit i bu kadar korumaya çalışması devlette çifte standartın ne boyuta geldiğini gösteriyor. işine geldiği zaman hukuk un işine karışmıyorum bu konularda konuşmuyorum demek işine geldiği zaman kurumlara verilen yetkiler var demek ne kadar hoş bir davranıştır bilemiyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar