cumhurbaşkanına hakaret

5237 sayılı tck nin 299. maddesinde cezası belirlenen suç.

üşenenler için cezası 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası gerektirmekte, ayrıca alenen işlenmesi halinde 1/6 oranında hapis cezasının arttırılacağı 2. maddesinde geçmektedir.
devamını gör...
eğer cumhurbaşkanı, bütün halkı ve vatandaşı temsil ettiği için yapılan hakaret bu cezaları gerektiriyorsa,
cumhurbaşkanı olan kişi de halkın hiç bir ferdine hakaret edemez ve etmemeli.kendi fikrinden olsun ya da olmasın vatandaşına hakaret edemez...küçük göremez...ve görmemeli mantığı çıkmalı.

madem böyle bir ayrıcalık tanınmış,cumhurbaşkanı olan kişi kim olursa olsun cumhurunbaşı gibi davranmalı... çünki partiler üzerinde... bir parti başkanı değil... kim olursa olsun. asıl olan vatandaştır.
devamını gör...
her Allahın günü ülke vatandaşlarından kendi seçmeni olmayanlara hakaret etme yetkisine sahip cumhurbaşkanına yapıldığı iddia edilen hakaret. öyle kolay değil yani hakaret etmek, sözlüklerde bile kraldan çok kralcılar en ufak eleştiride hemen "hakaret suçu, aman suç duyurusunda bulunan olmasın" imalı yorumlar yaparlar. eleştiri nedir, hakaret nedir bilmeyenler için cumhurbaşkanı'nın ak dediğine kara demek de cumhurbaşkanı'na hakaret olarak algılanabiliyor işte. öte yandan onlar istediklerine istedikleri gibi hakaret edebilirler, muktedir olmak böyle bir şey işte. adaletin bu mu dünya????
devamını gör...
bu ülkede eleştirinin ne olduğu daha tam olarak anlaşılamadı.

eğer adam yaptığı iş yanlış, yanlış olmasının nedenleri şunlar şunlardır şeklinde edebince adabınca konuşuyorsa istediği kadar konuşabilir ve ne cumhurbaşkanı ne de onun taraftarları buna birşey deme hakkına sahiptir.

ama adam tutup aha çıktı gene tipini bilmem naptığım dan başlayıp anasını avradını bilmem naptığım şu şöyle mi yapılır diyorsa buna hakkı yoktur ve bu düpedüz hakarettir.

hangi ülkede "3. köprünün adını emine koy da herkes üzerinden geçsin" pankartını açınca eleştiri tabi canım bunu hoş karşılamak gerekir denilebiliyor?

stv nin ankara temsilcisi abdullah abdulkadiroğlu twitter'ın kapatılması üzerine ifade özgürlüğü nutukları atarken yayına telefon ile bağlanan bakan lütfü elvan "sizin eşinize bu yapılsa ne derdiniz" diye sorunca dut yemiş bülbüle dönüp hık mık demiştir abdullah.

lafın biraz nereye gittiğine veya en azından bana yapılsa ne derime bakmak lazım. eleştiri ile hakaret arasındaki çizgiyi keşfedememiş beyinlerden geçilmiyor ortalık.

edit : bunun tam tersi cumhurbaşkanı vatandaşa hakaret ediyorsa bu bize cumhurbaşkanına hakaret etme yetkisi vermez. o cumhurbaşkanının seviyesizliğidir.
devamını gör...
anayasaya göre tarafsiz olmasi gereken bir cumhurbaskanina karsi konusurken bir siyasi parti lideri gibi konusmamak gerekiyor, bundan dolayi da konusurken dikkatli olmak gerekiyor, ama bizde cumhurbaskani siyasi parti lideri gibi davraninca cikip akp adina oylar isteyince, ulkeyi ilgilendirmeyen bile konularda sirf gundemde kalmak icin saga sola laf atinca kacinilmayacak eylem oluyor. sanane chp'li bi kadinin dans etmesinden sanane. tamam o kadinin yaptigi yanlis olabilir ama bundan sanane, ulke ilgilendirecek bir mesele mi? herseye niye yorum yapiyosun be sanane. birak onu da davutoglu konussun, yazik degil mi adama.

diger ilginc birsey de kendisi hakaret edince tutuklanmiyor ama kendisine hakaret edilince tutuklaniliyor, guzel bir uygulamaymis en kisa zamanda cumhurbaskani olmam lazim.
devamını gör...
--- alıntı ---

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'nde, 13 yaşındaki ilköğretimokulu öğrencisi U.R.E., Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Facebook üzerinden hakeret etttiği iddiasıyla Ayvalık Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdi.

Çocuğunun okul arkadaşlarının babası: "13 yaşındaki bir çocuğu sınıfından çıkarıp, polis ekipleriyle birlikte savcılığa götürmek, çocuğun psikolojisinde ne tahribat yapar? yetkililerimiz bunu bilmiyor mu? bu yüzyılda bizim ülkemizin ayıbıdır"

--- alıntı ---

sanirim devlet cinnet geciriyor.
devamını gör...
atatürk, ismet inönü ve kenan evren de cumhurbaşkanı olduğundan aynı kuralın onlar içinde geçerli olması lazımdır. hatta osmanlı padişahları ve selçuklu hükümdarları da lider olduğu için onları da kapsaması lazım.
eleştiri ve küfür arasında baya kalın bir çizgi vardır ayırt etmek lazım. kimse eleştirilmez değildir sonuçta herkes siyasi bir liderdir. burada devlet büyüklerine eleştiri bile yapılmaz diyenler feryadı figan edenler devlet bahçeli ve kemal kılıçtaroğlu aleyhinde küfürlere varan dalga geçmeler de bulunuyorlar. bu kanun maddelerini göstere göstere yazanlar, atatürk hakkında küfür cezası maddelerinin çıkarılmasını takla ve parende atarak savunuyor.
hayat ne tuhaf vapurlar falan.
devamını gör...
hakaret mi eleştiri mi diye sormak lazım.kimse kimseye hakaret edemez illa cumhurbaşkanı olmasına gerek yok.fakat bir insan seni eleştirmiş diye * mahkemeye verebiliyorsa birileri,bu ülkede yıkmaya çalıştığımız diktalar yalan oldu demektir.
devamını gör...
bu suçtan dolayı kişinin hakkında kovuşturma yapılabilmesi için adalet bakanının izni gerekmektedir.. adalet bakanından izin alınmasındaki gaye yersiz, cezanın konulmasındaki amacı aşan durumların önüne geçmektir.. cumhurbaşkanı devletin varlığını ve birliğini temsil eden bir makam olduğu için bu makamı önemli derecede rencide edecek bir hakaretin kovuşturulması ve ilgilinin cezalandırılması olağan bir uygulama olarak kabul edilmelidir.. 15 yaşında bir çocuğun cumhurbaşkanına hakaret etmek suretiyle devletin birliğini ve varlığını rencide edici bir tutum sergilediğini söylemek "bu fare dele dele dağı yıkacak" demekten farksızdır..
devamını gör...
türk ceza kanunun 299. maddesine göre suçtur.

sadece yaşayanlara değil ölenlere de hakaret edilirse yargılanır kişi veya kişiler.

--- alıntı ---

cumhurbaşkanına hakaret

madde 299- (1) cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (değişik: 29/6/2005 – 5377/35 md.) suçun alenen işlenmesi hâlinde, verilecek ceza altıda biri oranında artırılır.

(3) bu suçtan dolayı kovuşturma yapılması, adalet bakanının iznine bağlıdır.

--- alıntı ---
devamını gör...
omurgasızların keyif aldığı şeydir. bir insan yaşadığı ülkenin başkanına hakaret ederek keyif alıyorsa omurgasızdır. başkanın kim olduğu önemli değil. kimsenin haddi değildir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar