cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

bizi nasıl uçuracak göreceğiz. mesela en basitinden, tarımın bu halde olma nedeni fakıbaba'nın önünü tıkayan bürokratik engeller miydi? bunu göreceğiz. eğitim sistemindeki bozuklukları ismet yılmaz, sistemin çarpıklığı nedeniyle mi gideremiyordu? bakıp görelim.
devamını gör...
en temel fonksiyonu parlementer sisteme göre daha hızlı karar alması. lakin hızlı karar almak bizim lehimize mi aleyhimize mi hiç tartışılmadı. whatsapp bile aceleyle gönderilmiş mesajları silme özelliği getirdi ki biz koca devlet yönetmekten bahsediyoruz. hataların telafisi belki hiç olmayabilir.
sanki her şeyi tüm ayrıntılarıyla düşünüp sonra icraa ediyormuşuz gibi en olmayacak sistemi yürürlüğe soktular. bu sistemin en net sonuçlarından biri beyin göçünü hızlandırması olacaktır. eskiden skandal olan olaylar iyice normalleşecek. var olan toplum kalitemiz şiddetlenerek erozyona uğrayacak.
devamını gör...
ülkemizin muhalif kesiminin ezberden salladığı sistem. tayyip erdoğan'ın en önemli devrimi bence. bana kalsa direk krallığını ilan etse ve astığı astık kestiği kestik olsa. çünkü ülke insanımızın anladığı dil budur azizim. binlerce yıllık geleneğimiz bu bizim. hala lider odaklı yaşayan toplumuz. peki basiretsiz muhalifler neden parlamenter sisteme geri dönelim deme gereği duyuyorlar? çok net biliyorum, akp öncesi liderlerin çoğunluğu da başkanlık sistemi istiyorlardı ama güçleri yetmiyordu. niye istiyorlardı peki başkanlık sistemini? bikaus, parlamenter sistemde zırt pırt darbe oluyor, koalisyon hükümetleri oluyor, sistem tıkanıyor ve ekonomik krizler ortaya çıkıyordu. en son 2001 yılında iflas etmişti devlet bu parlamenter sistem yönetiminde. 95 yıldır bu parlamenter sistemle yönetildik de elimize ne geçti diye güzelce soralım ve güzel bir raporlama yapalım. geldiğimiz son nokta 2001 yılında yine devletin iflas etmesi. hemde ülkeyi iki atatürkçü, çağdaş, laik, medeni insanlar yönetirken ortaya çıktı bu devletin iflası. kimdi o liderler. bülent ecevit ve ahmet necdet sezer. bir tane kanun kitabı fırlatma hadisesi medyaya yansıtıldı ve devlet iflas etti, halk çaresizlik içerisinde bırakıldı. şimdilerde abd'nin direk tehditlerine rağmen ayakta durabilen ve uluslararası arenada savaşabilen bir türkiye var elimizde. ki daha cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yönetilmeye başlayalı 2 yıl olmadı yahu. parlamenter hükümet sisteminin 95 yılda uçuramadığı ülkemizi, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin daha iki yıl dolmadan uçurmasını beklemek art niyetten başka bir durum değildir. sırf imamhatipli erdoğan'ın devrimi olduğu için kabul etmekte zorlanılmasını anlıyorum ama haksızlık etmeyelim. eleştireceksekte biraz vicdanlı eleştirelim azizim. bu sistem ile hiç birbirine benzemez partiler olan chp-hdp-saadet-ip gibi partiler ittifak oluşturabildi. ne çabuk unuttuk akp hükümeti çözüm sürecinde hdp'yi muhatap aldığı için idam sehpasına konmuştu yahu. şimdilerde aponun manevi çocuğu demirtaş güzellemeleri yapılması bile normalleşti artık. cumhurbaşkanı adayları demirtaş güzellemeleri yaptı hiç çekinmeden. bunlar cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin başarısıdır ve ülkenin normalleşmeye doğru evrilmesidir bence.

son tahlilde sistem ne olursa olsun, karaktersizliğinden habersiz insanların çoğunlukta olduğu ülkemizde, Allah siyaetçilerimize ve yöneticilerimize kuvvet, ahlaklı kalabilme gücü, sabır ve islam şuuru nasip etsin. çok zor lan bizim insanlarımızı yönetmek.

nerden biliyorum? kısa süreliğine bir spor tesisinde yöneticilik yapma gafletinde bulundum. tesislere girişlerde galoş giyme zorunluluğu vardı. bir profesörümüze hocam galoş giymeden tesise alamıyoruz diye uyarıda bulunmuştum. ben profesör bilmem ne, bende mi galoş giyeceğim demişti. niye hocam dedim siz nurdan mı yaratıldınız diye cevap verince, kibir abidesi profesörümüz ile papaz olmuştuk. ha sonrasında profesör, görevimi yapmama rağmen, beni tehdit etme gafletinden çekinmemişti ama umrumda değildi. almamıştım profesörü tesise. galoş giymedi ve tesisi terk etti tehditler savurarak. ulan okumuş adamımıza laf anlatamıyoruz. sanki galoş giyince benim maaş 10bin tl olacak. ulan ayakkabında ki mikroplar havuz suyuna girmesin, insanlarımızın sağlıkları tehlikeye girmesin diye alınmış bir tedbir galoş giyme durumu ve herkese uygulanan bir kural. sen ameliyata girerken eldivensiz, maskesiz, arıtılmış elbisesiz mi giriyorsun? böyle bir anımdır yani. şimdi bu profesöre erdoğan reis ne yapsın dimi azizim.
devamını gör...
derhal revize edilmesi gereken sistem. eskiye dönüş değil elbet, revize... abd'de bulunan denge ve kontrol mekanizmasının sisteme entegre edilmesi gerekiyor. şu anda neredeyse tüm bürokrasinin atanması başkanın elinde. hem de bu atamalar için 3 sayılı cumhurbaşkanı kararnamesinde belirtilen şartlar çok komik. beş yıl kamuda yahut özel sektörde çalışmış olmak ve üniversite mezunu olmak kaydıyla vali, mit başkanı, trt genel müdür ve neredeyse diğer tüm bürokratik kademelere atanabilirsiniz.

hadi erdoğan bunu yapmadı, ya yarın başkan olacak kişi yaparsa...

tez elden düzenlenmesi gereken çok şey var.
devamını gör...
şu an erdoğan'ın en büyük devrimi diyenlerin, 3-5 sene sonra güç başkalarının eline geçtiğinde yandım anam diye ağlayacağı sistem. erdoğan karbon fiberden mi yaratıldı azizim.
devamını gör...
hani masamız çok dağınık olur ya. bize göre aslında her şey yerli yerindedir. mesela birisi gelse gerçekten düzeltme yapsa temizlese aradığımız eşyamızı bulamayız. sonra da kızarız. kendi karışıklığı içinde aslında -bize göre masamız çok düzgündür- ancak kendimiz bulabiliriz eşyalarımızı. buna benzetiyorum ben. sistemin masasısın üstü çok karışık -temizlemeye kalkanı da- sen karışma masama diyorlar. karışıklığın içinde düzen var diyenler ise ;aslında kafası karışmış- tertibi-düzeni kendi karışıklığı bilen insanlar. kendileri kurdularya bu sistemi ancak içinde demokrasiyi kendileri bulabiliyor. aman kimse masalarına dokunmayıversin. koydukları şeyi de kendileri bulamayacak şekildeler. tanım: daha sistem kurulmadan "kervan yolda düzelir" mantığı ile kurulmaya çalışan sistem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar