cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat büyük ödülleri

#haber  #özgürler 

20 ocak 1995 tarihli resmi gazete'de yayımlanan ''cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat büyük ödülü yönetmeliği'' uyarınca; türk kültür ve sanat yaşamına önemli katkılarda bulunan türk vatandaşı ve yabancı uyruklu kişiler ile kurumlara, devlet adına onurlandırma ve özendirme amacıyla verilen * ödüllerdir.


--- trt ---

cumhurbaşkanlığı basın merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, ödül sahiplerinin daha önce belirlendiği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:
''sayın cumhurbaşkanımız, 2012 yılı cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat büyük ödüllerinin, türkiye'nin arkeoloji alanındaki zengin birikimini akademik dünya, kültür ve turizm bakanlığı ve yerel yönetimler işbirliği ile dünya mirasına sunulacak bir zenginlikte sergiledikleri için zeugma antik kenti ve müzesi'ne uygun görmüştür.
cumhurbaşkanı abdullah gül, ayrıca, edebiyat aşkını istanbul tutkusuyla harmanlayıp kişisel anılarını şehrin geçmişiyle bir araya getirdiği eserlerinde gelenekle yeni arasında köprü rolü üstlendiği için selim ileri'ye, güncel olayları zengin tarih birikimiyle yoğurup özgün bir tarih söylemi geliştirerek türk tarihini evrensel bir boyuta taşıması dolayısıyla prof. dr. şükrü hanioğlu'na, klasik türk ve tasavvuf müziğini kendine özgü icra tarzlarıyla zenginleştirip geniş kitlelere ulaştırması dolayısıyla ahmet hatipoğlu'na ödül verilmesini uygun görmüşlerdir.''


--- alıntı ---

devamını gör...
tanıdıklara verilmiş galiba. tanıdık dediğim, öyle duyup bildiklerine. hani fazla uğraşmadan hadi anam tanıdıklarımızdan kim varsa onlara verelim işte der gibi.

özellikle ressam, ilber ve göksel için söylüyorum bunu. diğerleri hakkında pek fikrim yok ama gidip en bilinen isimleri seçmişler gibi. ressam ise bilinmiyor lakin pek iç açıcı bir seçim değil.
devamını gör...
goksel baktagir i sayet taniyorsa cb odul komisyonu helal olsun demek duser ancak bize. kanun alaninda mutevazi ve bayagi uretken isler yapan nadir sanatcilardan. dunya geneli calistigi isimler de var ayrica.

muzik alaninda isabetli bir karar olmus. tutup aleyna tilki vari birine mi gitseydi???
devamını gör...
2018 de layık görülenlerin açıklandığı ödül.
ödül töreni 19 aralıkta külliyede.

tarih ve sosyal bilimler alanında : mehmet ipşirli,
sinema alanında : türker inanoğlu,
müzik alanında : erol sayan,
sanat/fotoğraf alanında izzet keribar layık görüldü.
vefa ödülünün ise mehmet akif ersoy'a verilmesi uygun görüldü.

buradan
devamını gör...
2019 yılı için hak kazananların belli olduğu ödüller.

"edebiyat" alanında nuri pakdil,
"müzik" alanında mfö,
"sinema" alanında mesut uçakan,
"resim" alanında devrim erbil,
"geleneksel sanatlar" alanında fuat başar,
"mimarlık" alanında doğan kuban,
"sosyal bilimler" alanında ise ahmet yaşar ocak layık görüldü.

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar