cumhuriyet mitingleri

cumhuriyete, cumhura karşı olanların, darbecilerin ve asker şakşakcılarının organize ettiği , zonguldaktan , konyadan, erzurumdan, malatyadan üniversite öğrencilerinin taşındığı.

mitinge giden öğrencilerin hocaları gözünde laik ve çağdaş, gitmeyenlerin fethullahçı ve yobaz olduğu , halka karşı yapılan bir eylem.
devamını gör...
sadece görüntü olarak vatanseverliklerini kanıtlamaya çalışan zavallılar!
neymiş cumhuriyete laik ve demokrat olan vatana sahip çıkacaklarmış darbe yaparak...
devamını gör...
cumhuriyet mitinglerine bütün gidenleri darbe sevdalısı olarak gören zihniyetlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. lan bi kere de genelleme yapmayın ya ne kadar aristocu varmış.
devamını gör...
cumhuriyet elden gidiyor diye gaza gelmiş, niye toplandıklarını kendilerinin bile bilmediği miting. bu topluluğa gaz veren ise politikaları belli olmayan (bkz: chp)'dir. politikasıyla ve eskiyen yüzleriyle oy toplayamayan chp bu şekilde oy kazanmaya çalışıyor.
devamını gör...
2011 yılında da hız kesmeden yapılmasını beklediğimiz curcuna. zira ak parti'nin %50 ile başa geçmesi onlarında istedikleri bir sonuç olsa gerek.
devamını gör...
evlatlarımın baskı rejimi altında korku içinde yaşamamaları için, chp bayrağı değil, vatanımın kırmızı-beyaz bayrağını alıp, mustafa kemal atatürk rozetimi beyaz gömleğimin yakasına iliştirerek katılacağım mitinglerdir.
devamını gör...
akp'nin oylarının yükselmesine sebep olan toplanmalardır. 2007'de yapılırken amacı akp'yi zayıflatıp bir chp-mhp koalisyonu kurulmasını sağlamaktı. fakat düzenleyenlerin ve katılanların hepsinini aynı amacı güttüğünü söyleyemeyiz. bunların içinde ne şeriat ne darbe diyerek laik demokrasinin sürdürülmesi temennisini dile getiren veya dile getiremeyenlerden* genelkurmaybaşkanı'na karargahında güvenle yemek yedirtmeyecek olanlar* bulunur. katılımcıların önemli bir kısmının tmel kaygısı yaşam tarzlarına müdahale edilmesi tehlikesidir. dikkat edersek bu mitingler türkiye'nin batı bölgelerinde yapılmış, doğu'ya geçememiştir. akp kutuplaşmayı tırmandırmamak adına karşılık miting düzenlememiştir, ancak 22 temmuz seçimleri öncesinde erzuurm'da toplanan kişi sayısının tandoğan'dan daha fazla olduğunu hatırlamak da yarar olacağını düşünüyorum. mitinglerde siyasi ikbal peşinde koşan ve kendini ön plana çıkarmak isteyen siyasetçi adayları* veya oluşan rüzgarı arkasına almak isteyen tilki siyasetçiler*** katılım göstermişlerdir. ben bu mitinglerin organizae edilmesi, duyurulması ve yapılması sırasında toplumdaki bilinçli gerilim yaratma politikasının ters teperek akp'ye ek oylar kazandırdığı kanaatindeyim. cumhuriyet mitingleri olmasaydı akp oyunu yine artırabilirdi, ancak bugün daha da ciddi anlaşılan o an halkın önemli bir kesimince hissedilen darbe korkusu akp'nin oylarını daha da artırdı.

özellikle 'imam cumhurbaşkanı istemiyoruz' sloganının ağır derecede tahrik unsuru içerdiğini düşünüyorum. mitinge katılanların da büyük çoğunluğunun bu sloganı yürekten söylemediğine inanıyorum. türkiye'de kadrolu ve kadrosuz imamlarla beraber bu imamların aileleri, yakınları ve hizmet verdikleri kesimin genişliğini ele aldığımızda böyle bir sloganın toplumu germe amacından başka bir şeye hizmet etmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. ayrıca imam olmayıpo da imam-hatip veya ilahiyat mezunu insanların da bu slogandan aynı derecede rencide olduklarını tahmin etmek zor olmayacaktır.


devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar