dünya üzerinde geçerliliği olmayan bir dil ki uluslararası işlerde de kullanılmadığını bildiğimiz hatta tarih boyunca bir toprak sahibi olamamış bir millete ait girişimidir.
devamını gör...
yabancı dil olarak kürtçe biliyordur. kürtlerle ticaret yapıyor olabilir veya başka amaçla (mesela istihbarat veya akademik çalışma) kürtçe öğrenmiştir. olayın tarihle veya devletle bir alakası yok.
devamını gör...
anadolulu bir insan evladıdır. hani, "bin yıldır birlikte yaşıyoruz bu adamlarla. bir iki kelime lisanlarını öğreneyim. bir gün hal hatır sorarım. hoşlarına gider," diye düşünmüş ve gidip kürtçe öğrenmiş olabilir. komşuluk hukuku, kardeşlik hukuku falan. gerçi türkler bir tek savaş vesaire olağanüstü durumlarda kürtlerle kardeş olduklarını hatırlıyorlar olağan durumlarda," kürtler, türklerin tebaasıdır" kafasındalar. bu sebeple kürtleri tanımaya tenezzül bile etmiyorlar.elin gavur ingilizini, fransızını kürtlerden daha iyi tanıyorlar. arkadaşın bir demiș,"kürtçe ya ticaret ya da istihbarat amacıyla öğrenilir" diye ne de haklı. fakat bir anlasalar bu zihniyetin yarattığı erozyonu. bu tahribat yüzünden artık ne türkler eski türkler ne de kürtler eski kürtler.
devamını gör...
benimdir.

konusulan diller ve seviyelerini yaziyorum. kürmanci ve zazaki liste basindan ekleniyor. normalde türkce yi de eklerim de bakmayin form türkce olunca dile ayni seyi yazmak sacma olur diye yazmiyorum. ama bence yazilmali. en nihayetinde herkes ileri duzeyde konusup, yazamiyor bu dili. yazdigini iddia edenler de kendini sorgulamali.
devamını gör...
bir insan neden kürtçe bilsin anadilidir de ondan. hiç yabancı dil olarak kürtçe öğreneni duydunuz mu?
bu bakımdan kendi anadiline yabancı dil payesi vermesi çok saçma duruyor insanın, bir defa kendi anadilini aşağılıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar