dahi anlamına gelen de yi dahi olarak yazıyoruz

sosyal medya yazı diline ilişkin devrim gibi bir kampanya. yıllardır sürüp giden dahi anlamındaki de ayrı yazılır uyarılarına rağmen halen birçok insan bunu beceremiyor. en üst düzey siyasetçiden, ünlülere, sıradan insanlardan, öğretim üyelerine kadar sayısız kişi dahi anlamındaki de'yi ayrı yazmayı beceremiyor.

bu problemin çok kolay bir çözümü var. bugüne kadar neden kimsenin aklına gelmemiş onu bilemiyorum. bana çocukken einstein derlerdi. belki bana basit gelen herkese öyle gelmiyordur. neyse konuyu dağıtmayayım. dahi anlamına gelecek de leri dahi olarak yazdığımızda ayrı yazma sorunu da ortadan kalkacaktır.

örnek 1:
+bu pazar roma'ya dondurma yemeye gidiyoruz.
-bende gelirdim ama benim paris'te günüm var. orada kısır yicem.

görüldüğü üzere adamlar roma paris geziyor ama dahi anlamındaki de yi ayıramıyor.

şimdi bu örneği bir de benim önerimle yazalım.

+bu pazar roma'ya dondurma yemeye gidiyoruz.
-ben dahi gelirdim ama benim paris'te günüm var. orada kısır yicem.

nasıl ama? bence süper.

gelebilecek iki adet itiraz var. onları da gelmeden cevaplayayım.

1-bu şekilde anlam olarak tam oturmuyor.
el cevap: nasıl oturmuyor? oradak de dahi anlamına gelmiyor mu? yıllardır dahi anlamındaki de diye kafamızı ütülemediniz mi? eee. şimdi neden beğenmiyorsunuz?
el cevaba yorum: bence gayet sağlam bi cevap oldu.

2-de'yi ayıramayan dahi'yi de ayıramayabilir.
el cevap: gerçekten mi?
el cevaba yorum: ben tatmin oldum.
devamını gör...
değişik bir kampanya. dahi anlamındaki de yi ayrı yazmayanlar zaten oradaki de nin dahi anlamına gelip gelmediğini anlamayanlar veya dikkat etmeyenler. anlayanlar da zaten ayrı yazıyor. yani bu kampanya sadece de yi doğru yazanlar için uygulanabilir. bu da kampanyaya ek bir yarar sağlamaz. kendileri çalıp kendileri oynarlar.

not: şimdi bu başlığa niye bu kadar ciddi bir entry girdim ben de bilmiyorum. her başlığa ciddi entry yazanlar derneğinden olabilirim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar