dailymotion

youtube'dan sonra akla gelen ikinci video paylaşım sitesi.

arşiv olarak da muhtemelen youtube'den sonra ikincidir.

artılarından bazıları:

╠daha önce favorilerimize eklediğimiz videoları gösteren bir işaret var.

böylece unutup aynı videoyu tekrardan favorilerimize eklememizi engellemiş oluyor.

bu özellik youtube'da yok.

╠türkçe dil seçeneği.
...
..
.
devamını gör...
kapalı kapılar ardında kullanıcılarını hiç takmadığını gördüğümüz video paylaşım şeysi:

zinde türkiye olarak dailymotion’u kınıyoruz

18 mart 2012

2009 yılından bu yana üye olduğumuz ve yaklaşık 320 adet olan videomuzun toplamda 1 milyon 600 binden fazla izlendiği dailymotion isimli fransa merkezli video paylaşım sitesinden ve türkiye temsilcilerinden gördüğümüz çifte standardı kamuoyuyla paylaşmak gerekliliği duyuyoruz.

zinde türkiye sağlıklı yaşam ve spor dergisi (http://www.bodytr.com) olarak 2012’in åžubat ayında videolarımızı hd diye tabir edilen yüksek çözünürlükte yayınlamak istedik ve bu maksatla dailymotion sitesindeki hesabımızın dergimizin resmã® hesabı kabul edilerek “official user” olması yahut sadece belirttiğimiz videoların “official content” olmasını talep ettik, eğer bu mümkün değilse videolarımızı hd olarak yayınlamak için yol gösterilmesini de rica ettik. talebimiz üzerine bize gönderilen dijital belgeleri, yetkili genel yayın yönetmenimiz ilşad özkan doldurarak istenilen adrese göndermiştir. bu noktadan sonra bir onay beklerken hesabımızda bulunan copyrighted videoların silinmesinden sonra incelemeye alınacağımız bilgisi üzerine hesabımızdaki tüm copyrighted videolar hiçbir sorun yaratmamasına rağmen çözünürlüklerine bakılmaksızın silinmiş ve dailymotion’a bilgi verilmiştir. bu noktadan sonra, dailymotion’un türkiye temsilcisi mcd digital şirketinin çalışanı m. k. tamamen keyfi sebeplerle üyelik başvurumuzu bekletmiş ve nihayetinde konuyu sormamız üzerine dailymotion’un bizden yayında olan tüm videolarımızın yayın hakkı sözleşmelerini göndermemizi istemiş, bir anlamda bizi üye yapmak istemediğini bu bahanenin altına gizlemiştir. hesabımızdaki videoların cc diye tabir edilen creative commons lisansı altında olduğunu ve buna uygun yayınlandığını yahut telif olarak zinde türkiye dergisi’ne sorun teşkil etmeyecek kaynaklardan alındığını bir kere de kamuoyuna duyuruyoruz. dergimiz telif hakları konusunda ülkemizdeki en hassas çevrimiçi yayın kurumlarından birisidir. dergimizi inceleyen herkes bunu görebilir ve bu sebeple türkiye cumhuriyeti kültür bakanlığınca tanınmış ve uluslararası seri numaramızı çok önceden almış bulunmaktayız.

m. k.’ın haksız ve keyfi uygulamalarının üzerine gittiğimizde a. ö. adlı başka ve muhtemelen daha üst düzey bir mcd çalışanı bize tek bir e-posta yazarak çalışanlarının haksız uygulamasını savunmuş ve başvurumuzu değerlendirmeye almak için bize ait videolardan birini sd, yani düşük çözünürlükte yüklememizi teklif etmiştir. ancak bizden tamamen haksız olarak sözleşme isteyen mcd digital şirketinin binlerce gerçekten telifli videoyu hd olarak ve sözleşmesiz olarak yayınladığını ispat etmiş bulunuyoruz ve bunu da genel yayın yönetmenimiz ilşad özkan şurada yazmıştır: http://www.sosyalsosyal.com... biz bu haksız talebi reddederek konuyu dailymotion merkeze aşağıdaki çarpıcı bilgilerle taşıdık:

1) hesabımızda telif olarak sorun oluşturacak video bulunmaması, resmã® bir yayın organı olarak gereken sözleşmeleri doldurmamıza rağmen resmã® kullanıcı yapılmayışımız.
2) bizim talebimizi reddeden mcd çalışanının kendine ait siteden yüzlerce telifli videoyu tamamen sözleşmesiz olarak hd şeklinde yayınladığı ve ayrıca mcd şirketinin kendisine ait http://haberdesin.com adlı başka bir siteyi resmã® kullanıcı yaparak yüzlerce sözleşmesiz video yayınladığını.
3) haklı talebimizin kabul edilmesini yahut kabul edilmeyeceğinin açık bir dille bize bildirilmesini.

işbu durumda tekrar bize e-posta yollayan mcd çalışanı m. k. bu sefer tamamen farklı şeyler söyleyerek 720p seviyesinde videoyu herkes gibi ve bizim de yükleme hakkımızın olduğunu ilk kez söylemiştir. kendisini muhatap almadığımızı kendisine açıkça belirtmemize rağmen m. k.’ın ısrarları karşısında elimizdeki bir videoyu hd olarak yükledik ve bunun da reddedilerek sd olarak yayınlandığını gördük ve üstelik sözleşmesini de özellikle taratıp göndermemize rağmen.

dailymotion merkezi ise açtığımız şikâyet başvurularını hiçbir cevap vermeden kapatmış ve konuyu örtbas etmek isteğini bize göstermiştir. dailymotion’un kurucusu cedric tournay ise kendisini twitter’dan haberdar etmemize rağmen konuya tamamen ilgisiz kalmış yahut gerçekten de haber iletimizi görmemiştir. biz bunun üzerine tekrar ve son kez dailymotion’a başvurarak şikâyetlerimizi yineledik.

yaşadığımız hayret verici haksızlığın ve ayrımcılığın tek bir kişinin keyfi uygulamasından kaynaklanması ancak şaşırtıcı bir biçimde şirketler tarafından sahiplenilmesi üzerine bu duyuruyu kaleme almış ve gerek ingilizce gerekse türkçe olarak dünya kamuoyuna ve internet kullanıcılarına göndermiş bulunuyoruz. dailymotion nihai başvurumuzu da dikkate almazsa videolarımızı birkaç hafta içerisinde yedeklerini alarak sileceğimizi, yeni ve adil bir paylaşım sitesine gideceğimizi duyuruyoruz. bu konu hakkında dailymotion’un üye olurken bize kabul ettirdiği sözleşmelerin elimizi kolumuzu bağladığını tahmin ettiğimiz içinse konuyu yargıya taşıyamayacağımızın üzüntüsünü taşıyoruz. yine de yaşadıklarımızı değerli kamuoyuyla paylaşarak vicdanlara seslenmek ve bizim düştüğümüz hatalara düşmeyerek daha adil ortamlar seçmelerinin öneminin altını çizmek istedik.

biz hâlen dailymotion’daki bu çirkin durumun dailymotion merkezden kaynaklanmadığını ve olan bitenin farkına varamayan birkaç çalışandan kaynaklandığını düşünüyor, dailymotion’un yaşadığımız mağduriyeti gidereceğini ümit ediyoruz.

kamuoyuna saygılarımızla duyurulur,
zinde türkiye sağlıklı yaşam ve spor dergisi
http://www.bodytr.com
devamını gör...
alt tarafı bir video izleyecez ki o da ağır ağır, önce 1 dakikalık reklam izletti ve reklam biter bitmez 15 saniyelik yeni bir reklama girdi. bu reklamları atlayamıyorsun da. ulan zaten youtube gibi seri değilsin, neden kendini iyice dezavantajlı konuma sokuyorsun? daha da dailymotion'a gelmem.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.