daima mutlu olmak insan fıtratına aykırıdır

insanı insan yapan en büyük özellik akıldır. lakin insana vasıf kazandıran özellikler vardır. merhamet,vicdan,hüzün,öfke,günah,kaybetme. işte bunlarla iç içe olan bir insanın daima mutlu olması bu kadar insani duygudan sıyrılmasını gerektirir. bu da imkansızdır.

ve böyle bir yaşamı telkin eden şahı,olgu,felsefe,anlayış hepsi yalancıdır. tüccardır.
devamını gör...
insanın fıtratına aykırı olduğu gibi hayatın akışına da terstir. çünkü yaşam inişli çıkışlı ( iniş daha çok) bir yoldur. durağan, tekdüze değildir. bu yüzden sevinci kabul ettiğimiz gibi acıyı da kabullenip hakkını vermeliyiz. ama modern insan acıdan korkuyor. bir yakınını kaybedip yas döneminde psikoloğa giden onlarca insan var. çünkü insanlar yas döneminin normal olduğunu, bu sürecin yaşanması gerektiğini kabullenemiyor, biran önce iyi olmak istiyorlar. hatta dikkat edin internetteki sosyal ağlarda paylaşılan fotolarda insanlar mutlu, bakımlı, güleryüzlüdür. çünkü acıyı, yorgunluğu, problemleri gizlemek, çevreye karşı oynamak lazımdır. yoksa kimse sizi beğenmez ve onaylamaz...
devamını gör...
insanın hamuru ezelde acı ile yoğrulmuştur derler. bu sebepten dünyaya geldiğinde ağlayarak açarmış gözlerini. yani biraz düşünen herkes mutlu olmamak için bir sebep bulabilir. lakin az bile olsa güzel şeyler de oluyor hayatta. bela sonunda ferahlığa dönüşüyorsa sabretmekten başka ne gelir elimizden. geçiyor, her şey gelip geçiyor.
devamını gör...
daima mutlu olmak kalbi katılaştırabilir. halden anlamaz ve kendi mutluluğunda mutsuzluk yaşayan bireye dönüştürür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar