damattan düğün için istenen altın listesi

afedersin ama b*k*n* çıkarmak diye buna diyorlar...
görgüsüzlük ve hayasızlık nedirin yazılı halini görürsünüz...
insan utanır lan...
Allah'ım kayınpederime sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum yemin ediyorum, böyle konularda zerre zorluk çıkarmadı...
demek ki insan var insancık var...
devamını gör...
hepsinin üzerine çizgi çekilmesi gereken listedir, kız da illa bunlar olacak diyorsa onun da üzerini çizin.

tamam erkeğiz ama yolunacak keriz değiliz. o liste insan gibi oturulur karşılıklı belirlenir, tek taraflı dayatmalara direnin beyler.
devamını gör...
afedersiniz ama erkek tarafına müstehak. bu liste bana verilecek, diyebileceklerimi tahmin dahi edemem. ha bunu kabul eden erkekte, karşı taraf gibi maldır. bacıları, teyzeyi, abiyi de eklemişler listeye. keriz mode on.
devamını gör...
kendi cinsiyetimden utandıran liste.

gerçekten bazı hanım kızlarımızın kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanmasına anlam veremiyorum.
devamını gör...
tedarik edilmesi durumunda gelinin her gece yalnız uyumasına sebep olacak olan liste.

arkadaş, adamlardan bu kadar beklenti içine giriyorsunuz. abi bunlar için ve diğer istekler için deli gibi borç içine giriyor sonra bunları ödeyebilmek için deli gibi çalışıyor.
eve yorgun, aç ve sinirli adamlar olarak geri dönüyor bu çalışmalar.
sonra hatun kişiler bunca şeyin üzerine bu kez de "bana vakit ayırmıyor, benimle ilgilenmiyor, evlendikten sonra çok değişti" triplerine giriyor.

lan adamda seninle ilgilenecek hal mi bıraktın?
kulağının arkasını bile 5 tur dönmüşsün. daha adamdan ilgi bekliyorsun.
ki ben seni biliyorum da.
oldu da abimiz bir ay sıkışsa "hanım bir bileziği bozdursak bu ay, ben sana yaparım yine" dese, "onlar benim bileziklerim. hep gözün var zaten" diye adamı doğduğuna doğacağına pişman edeceksiniz.

azıcık ıslah olun lan. azıcık da vicdanlı.
devamını gör...
kabarık bir listeyse eğer, tamamlanması durumunda evlendikten sonra uzun süre borç ödemesi gereken düşüncesiz hatun kişi eylemi olarak tanımlanabilir.
devamını gör...
gelinin kız kardeşine yüzük mü alınıyor muş. saçmalıklar silsilesi vol bilmem kaç. kadınların sömürgesine yenik düşmeyin beyler evlenmeyin.
devamını gör...
bi bacım olaydı damada ben de kan kustururdum lan. abiye 1,5 metre zincir ne lan. 1,5 metre zincir benim kıllı döşüme yetmez. bunun evi var, arabası var, harçlığı var, hazine bonusu var. hepsini isterim. hadi bağalım.
devamını gör...
insanlık dışı bir şey bence. kızı mal gibi nitelendiriyor. ya bi de eziyet edilen adam kocası olacak kocası. düşman değil yani.
devamını gör...
çoktur, zulümdür vs tamam da, kadını mal gibi gören zihniyete az bile dediğimdir. zaten pek çok aile için kız almak oğlu için tamamlayıcı bir unsur almak gibi... at avrat silah üçlemesi bile algıdaki tamamlamaya vurgu yapmıyor mu?... diğer taraftan harcadığı para oranıyla övünen, yaptığı düğünü konuşulacak diye şişim şişim şişinen aileler yok mu? o aileler bu listeleri bilerek ve isteyerek gitmiyorlar mı kız istemeye? yada bu listeyi talep eden aile karşı tarafın bir yüzüğü dahi zor takabilecek durumda ailelerden olmadığını adı gibi bildiği için istemiyor mu zaten bunca altını?

hayatın içinde şuna da tanık oldum maalesef, kız tarafına harcanan altın ve para miktarınca gelin kıza saygı duyuluyor. yine maalesef az para harcanarak edinilmiş evliliklerde örneğin kız erkeğe kaçmışsa ve düğün nişan vs masrafı yapılmamışsa da kıymeti hiç bilinmiyor. sanki düğün için yapılan harcamalar bir çeşit fren etkisi oluşturuyor ve erkek tarafının zorunlu olarak saygılı davranmasına yol açıyor... (ya kız elimizden kaçarsa ve masraflar boşa çıkarsa)

açıkçası bu altın ve takı listesi iyi niyetle yuva kurma girişiminin önünde demokles kılıcı gibi iken, kadına saygısı olmayan zihniyetler söz konusu olduğunda bir nevi emniyet supabıdır.
devamını gör...
artık hediyelesmek veya nehir olayından çıkıp bir nevi intikama veya komşular çatlasına dönüşmüş liste.

yarın doğrusunu öğrenir buraya eklerim. kadının hayırlısı ...... ve mehri az olandır buyuruyor peygamber efendimiz.

başka söze hacet yok.

ha diyecekler bu mehr değil falan filan. ulan liste halinde hediye listesi mi olur?

bu listeyi kızın, abinin, kız kardeşin veya babanın yapmadığını sanıyorum. bana birinci şüpheli anne gibi geliyor.

buradan yakında düğün yapacak olduğum nişanlım ve ailesine içten teşekkürlerimi yolluyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar