dar alanda kısa paslaşmalar

yine erkan can 2000 yapımı bu filmi biraz geç keşfettim ve açıkcası hayıflandım. gerçek bir hikayeden yola çıkarak ortaya çıkan bu ser ben de derin etkiler bıraktı. ayrıca futbol-hayat ilkilendirmesi çük diye oturmuş
devamını gör...
çok sevmiştim be abi...

'bak koçum, belli olmuyor ama benim bir tek kulağımın arkası kaldı. artık acı çekmekten ve acı çektirmekten zevk almamayı öğrendim. sevgililer -heh- bizim olanlar ve olmayanlar hepsi iz bırakır. bu izler şimdi seninki gibi çok derinini çiziyor. hepsi kalır. ama inan yeni izlerde olucak, yaşlıları düşün sanki herşeyi bilirlermiş gibidirler ama öyle değil. ne kadar acı çekersen çek şunu hiç unutma çizilecek bi yer hep vardır ve çizecek bi yer. ressam olur bazıları başkalarının kalbini kazıya kazıya ya da resim olurlar senin gibi kazına kazına.

...

senin için kelimelerim bitti. sen bitirdin.

biliyorum, bazen seninleyken bile böyle düşünürdüm. anlamadığımı düşünürdüm. kendi elimle seni kaybettiğimi. o zaman ölmek gelmişti içimden, geberip gitmek. bu aralar yine oluyor ama kimse yok ki, kimi kaybediyorum? niye hala böyleyim, bilmiyorum.

seni diyemiyorsun di mi? seni özledim demiyorsun. her zaman kraliçelik peşindesin. hep ulaşılmazsın. halbuki ben o kadar çok şeyi özledim ki unutuyorum bazen, artık fark etmez diyorum. dünya artık böyle benim için; sen yoksun, yoktun zaten. bunu niye yapıyorsun? aklımı karıştırıyorsun. bu iş bitmedi mi ha? 5 yılımı senin için harcamadım mı? ben yapamam, hem senle hem sensiz olamam. ne yapalım? ben böyleyim. ben gidiyorum.'
devamını gör...
hayat fena halde futbola benzer mottosuyla aklimda kalmis,amator takimlarda top oynamis birisi icin cok sey ifade eden film,hele ki devre arasinda ki limon sahnesi gercegine uygundur.
devamını gör...
serdar akar'ın filmleri içersinde bence en güzelidir.
nasıl ki futbol sadece futbol değil ise, bu film de sadece futbol filmi değildir.

futbolu sarıp sarmalamış olan endüstriyel futbol ve kapitalizm, buna karşı direnmeye çalışan amatör ruh, 80'li yılların en baskın özelliklerinden olan mahalle kültürü, muhteşem oyunculuklar ve katıksız aşk...

suat'ın, sevdiği kızla takım arkadaşı serkan'ın düğününde kurduğu cümledir belki de hayat.
''kapalı dükkana kira ödedik işte''

ya da

(bkz: futbol sadece futbol değildir)
(bkz: hayat futbola fena halde benzer)
devamını gör...
idman klasiklerindendir. nice kazma futbolcunun antremanda dar alanda gayet güzel paslaştıkları izlenir ama gelin görün ki gerçek maç atmosferinde bu adamlar iki pası bir araya getiremez en olmayacak yerde top kaptırıp pozisyon ve akabinde de gol yerler.
devamını gör...
futbolcunun daracık alandan çıkmak, sonuca gidici eyleme yönelip, top önündeyken gol atmaya gayret etmesi yerine, sağa sola küçük küçük deparlar atması, anı kurtarma hali.

mecazi olarak ta;
günü kurtarmayı kendisine ilke edinmiş, yaşam biçimi olarak seçmiş kişinin dünyayı oyun eğlence alanı olarak benimseyip, kesintisiz mutlu sonu düşünmemesi sonuca gidici vizvona sahip olamaması hali de denebilir.
devamını gör...
rafet el roman'ın bile sırıtmadığı film.

amatör ruhla mücadele eden 1980'ler mahalle takımlarının profesyonellik adı altında kapitalist sürece eklemlenmesini anlatır bu naif film. evet önce ekmekler bozuldu, sonra mahallemiz ve en sonunda insan ilişkilerimiz. bizi biz yapan değerlerin 20 yılda nasıl da aşındığını bu filmi izledikten sonra daha da derinden anlıyoruz.
devamını gör...
kadrosu harika olan ama kıymeti bilinmeyen, kenarda köşede kalmış türk filmi.
bursa'da çekilmiş.

en kral sahnelerinden bir kaçı :
devamını gör...
"hacı" karekterinin vefatından sonra islami geleneklere göre defnedilmesinin ardından abisinin gelmesi ve abisinin "biz ermeniyiz, ama onun için fark etmezdi" demesi... filmin verdiği güzel mesajlardan biriydi.
devamını gör...
dar alanda kısa paslaşmalar, 2000 türkiye yapımı dram türünde sinema filmidir. yönetmenliğini, ikinci uzun metraj filmini çeken ve bu filmde sinemaya uyarlayarak çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği kasabanın ve ailesinin hikâyesini anlatan serdar akar yapmıştır.
filmin başrollerinde müjde ar,savaş dinçel,rafet el roman,erkan can, sezai aydın, şahnaz çakıralp ve uğur polat yer aldı. yapımcılığını üstün karabol ve nida karabol’un yaptığı filmin özgün müziklerini fahir atakoğlu hazırladı. 8 aralık 2000 tarihinde türkiye'deki sinemalarda gösterime girdi ve 13 haftalık sinema salonlarında gösterimi sonucunda 141.111 kişi tarafından seyredildi.*
devamını gör...
az kişinin bildiği güzel filmlerdendir. ne sadece bir aşk filmidir ne de futbol. hayat filmidir en genel tabiriyle.

---spoiler---

suat'ın ''ay ışığım'' diye başlayan mektupları, hacı hoca'nın aynur'a olan bitmez sevgisi, umudun kırıntı dahilinde de olsa hep var olduğu gerçeğini anlatır film.

---spoiler---

pek çok aforizma da barındırır film.

''senin için kelimelerim bitti. sen bitirdin.''

''ressam olur bazıları başkalarının kalbini kazıya kazıya ya da resim olurlar senin gibi kazına kazına.''

bazen sırf suat ve hacı'nın o yarı karanlık odada yaptığı konuşmayaı izlerim, durduk yere bi kötü olurum falan. akıldan silinmeyecek görüntülerdendir. izleyin derim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar