darbedilen kadını kurtarmak isterken cinayet işlemek

konya'da bir parkta adamın birinin bir kadına şiddet uyguladığını,
ağır hakaretler ederek, zorlayarak götürmeye çalıştığına şahit olan bir gencin araya girmesiyle olmuştur.

genç adamın kendine yönelmesi ile olay yerinden uzaklaşmak istemiş
ancak adam, gence saldırınca çıkan kavgada saldırgan adam kalbine aldığı bıçak darbesi ile ölmüştür.

haber linki
devamını gör...
röportaj yapılan kadınların tamamının, çocuğun salınmasını istediklerini gördüm. bir kaç kişi arada kaldı, nefsi müdafa mı cinayet mi diye.
hakimlerin bu davada işi zor.
devamını gör...
öncelikle meşru müdafaa / meşru müdafaa tanımıyla başlayalım doğrudan tck 25. md. den ;

(1)gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hâl ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.
(2) gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.
yani illa kendisine saldırılmasına gerek yok bir başkası da olabilir.

bir tanık ifadesi;
''kamelyadaki biri, genç uzun boylu kişiye küfür ediyordu. çok ağır hakaretler ediyordu. çocuk, 50- 60 metre uzaklaştı. küfür eden kişi ise koşup, peşinden gitti. çocuğun boğazına sarıldı. suratına yumruk atıp, tekme vurdu. çocuk da kendini savunmak için dönüp, tekme attı. küfür eden kişi yere düştü. kameriyeden çıkan kadın, 'özgür' diye bağırarak, düşen kişinin yanına geldi. düşen kişi yerinden kalkamadı. çocuk ise yürüdü, gitti. ambulansı aradım, polis ve sağlık görevlileri geldi.''

haberlerden duyduğumuz kadarıyla diğer tanık ifadeleri de çocuğun ( kadir şeker'in) ifadelerini doğruluyor.
çocuk daha önce tinercilerin gözünün önünde bir çocuğu bıçakla, falçatayla sürükleyerek dövdüğünü, darbettiğini ve bir şey yapılamadığını gördüğü için çakı taşımaya başladığı söyleniyor.

bir şekilde müdahale ettikten sonra kaçtığını ama ölenin tekrar yakaladığı ve çocuğa yumruk attığı tekmelediği boynunu sıktığı söyleniyor ki görüntülerinde çocuğun yüzü gözü mosmor ve çizik/kesikler içinde .

o arbedede can havliyle elindeki sallarsan nereye gittiğini gideceğini belirleyemezsin, çocuk öteki gibi bir suç makinası olmadığı veya profeyönel biri olmadığına göre bu da makul görülebilir.

çocuk bu olaydan ciddi bir ceza alırsa , bir daha kimse kimseye yardım etmez dönüp bakmaz bile . onun için kamuoyundaki tepkiler de göz önüne alınarak az bir cezayla kurtulacağını veya hiç ceza almayabileceğini bile düşünüyorum şahsen.
devamını gör...
kahve ağzıyla konuşuyorum. efenim meşru müdafada orantılı silah yoktur. eğer ki adamı silahsız öldürseydi o zaman meşru müdafa olabilirdi. karar: gencin tutuklanmasına karar verilmiştir.
devamını gör...
laik ve demokratik rejimin yönettiği bir ülkeden sıradan bir olay ve sahne. canlar ucuz, namus ucuz. adalet yok, yasa yok. boşuna mı ülkenin kaymağını götüren milliler, 10 koruma ile gezip, siteler de oturuyorlar.

haydi ötün!
devamını gör...
çocuk hakkında arkadaşlarının anlattığı ikna edici geliyor. bıçak taşıma nedenini iyi yapılandırırsa, o anda paniğe kapılarak can havliyle bıçağa sarıldığını düşünmek akla yatkın. nefsi müdafaya tam olarak girer mi bilmiyorum ama az yatacağını tahmin ediyorum. öyle ya da böyle bu gencin hayatının kararması üzücü olur haberden edindiğim izlenim bu şekilde.
devamını gör...
insanları büyük bir ikileme sürükleyen olay.
çocuk, bir kadını koruma dürtüsüyle hareket ediyor ve aslında gidiyorken adam onun peşinden geliyor. bir arbede yaşanıyor ve adam ölüyor. buraya kadar çocukta bir suç görmüyorum açıkçası ama sevgilisini döven adam silahsızken çocuğun çakısıyla onu öldürmesi kafaları karıştırıyor.
eğer çocuk ceza almazsa, bu haklı bir nedeniniz varsa çakı taşıyıp birini öldürebileceğiniz şeklinde yorumlanabilir ki çok tehlikeli.
öte yandan gencin, kadını korumak için hiç tanımadığı bir adamın karşısına dikilmeyi göze alması da önemli. ceza alması durumunda, benzer bir durumda kimsenin kadına yardım etmemesi söz konusu olabilir.
yani göründüğünden çok daha büyük bir ikilem. çocuk doğru olanı yaptı, ama hayatını karartmayacak ölçüde ceza almalı demek geliyor içimden.
devamını gör...
kadına şiddete sessiz kalamayan bir gencin düştüğü vaziyet.
ben bu gence gerçekten çok üzüldüm. doktor olmak istiyormuş gelecek vaad eden yeşermeyi bekleyen bir çiçekmiş. işte kader denen şey bu galiba.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar