dark

bir tütün türü. fazla olgunlaşmamış yapraklardan elde edilir ve bir süre kimyasal çürümeye bırakılır. bunlar pipo tütünü olarak kullanılır. çürümede ikinci aşamaya geçen tütün yaprakları ise puro yapımında kullanılır.
devamını gör...
ingilizce'de koyu ve karanlık gibi anlamlara gelir.

aynı zamanda bir tütün türüdür. fazla olgunlaşmamış yapraklardan elde edilir ve bir süre kimyasal çürümeye bırakılır. bunlar pipo tütünü olarak kullanılır. çürümede ikinci aşamaya geçen tütün yaprakları ise puro yapımında kullanılır.
devamını gör...
bugün itibariyle yayınlandı. yayınlanmadan önce kendisine "almanyanın stranger things'i" deniyordu. kısmi benzerlikler var. ilk bölüm itibariyle de güzel olacakmış gibi duruyor. kısa zaman sonra sezonu bitirdiğimde daha geniş bir yorumla döneceğim.
devamını gör...
ilk bölümden itibaren "bişiler oluyo ama ne" düşüncesini beyninize kazıyan dizi. biraz yavaş ilerliyor. olayları birbirine bağlamak için sabırlı olmanız gerekiyor. lağkin mallık bende gibi. açılıştaki ayştayn cümlesinden sonra içeriği az çok çözebilirdim, çözemedim. kurgu, çekim on numara.

*

(bkz: pleasure to kill)
devamını gör...
paradoks,gerilim,gizem olaylarını gördükten sonra ''ulan tam benlik'' dediğim dizi oldu. amma gelin görün ki sinirden ve meraktan kulaklardan dumanlar çıkma evresine kadar geldim.
kimin kim olduğundan,hangi zamandayıza kadar her sahne de ayrı bir soru sormaya başladım.

çekim tekniklerinin yanında müziklerine de hak vermek lazım.

noah Allah senin belanı versin.
devamını gör...
yoğun günleri geride bırakabilirsem, stranger things ile birlikte izlemeyi düşündüğüm dizi. muhtemelen çekirdek gibiler, şimdi başlarsam bitirmeden bırakamam.
devamını gör...
stranger things ile benzerliği bulunduğu için ilk başta izlemekten vazgeçtiğim akabinde izledikten sonra hayran kaldığım alman dizisi. kısmen benzerlik söz konusu evet ama dark daha başka bir yapım. gri tonların hakim olduğu kendine has kasvetli bir havası var. winden'de yağmur hiç dinmez ve herkesin suratı asıktır mesela. karmakarışık iç bunaltan bir atmosfere sahip über fantastik beyin yakıcı bir dizi.
devamını gör...
su sıralar her tarafta övüle övüle almanlar yapmış yieaaa diye konuşulan dizi. ilk sezon bitmiş bu haftasonu başlamayı düşünüyorum. bakalım kafamı allak mi bullak mi edecek.
devamını gör...
adının hakkını bu kadar verebilen başka bir dizi var mıdır bilmiyorum. dizinin ilk sezonunun hemen hemen tamamında ciddi derecede kasvetli bir hava hakim.

--! spoiler !--

her ne kadar paradokslar barındırıyor olsa da zaman yolculuğuyla ilgili güzel bir noktadan hikayeyi oluşturmuşlar. determinizm bakış açısıyla geçmiş-gelecek ve şu anın aslında bizim anladığımız şekliyle sıralı bir şekilde ilerlemediği, herşeyin herşeye bağlı olduğu, dolayısıyla herşeyin herşeyin sebebi ve sonucu olduğu anlatılmaya çalışılmış.

çok fazla karakter var. karakterleri takip edebilmek için diziyi çok ara vermeden izlemenizi tavsiye ederim. almanlar oyuncu seçimlerinde mükemmel iş çıkarmışlar. karakterlerin genç ve yaşlı halleri bu kadar birbirine benzeyebilir.


--! spoiler !--
devamını gör...
2. bölümde çocuğun babasının kim olduğunu çıkardım hemen akabinde çocuğun gelecekteki halini hemen anladım. benim icin şaşırtmaca bir dizi olmadı ilk sezon olarak fakat kaliteli hoş yanı.

biraz twelwe monkey, biraz predestination, azıcık interstellar ve kısmen de şaşırtma taktikleriyle westworld çağrısımi yapmasına rağmen özgün bir dizi olduğunu söyleyebilirim.
devamını gör...
zaman kavramını çok kurcalama bozacan la temalı güzel bir dizi. şaka bir yana oyunculuklar ve doğallık beni diziye hayran bıraktı almanca öğrenme hevesi geldi sonra hemen geri gitti o heves,buna ek olarak dizinin yavaş ilerlemesi aslında sizi yavaş yavaş içine çekerek sanki olayın ve o winden kasabasının bir parçası da senmişsin gibi hissetmene neden oluyor.
devamını gör...
1.sezonunu 2 günde bitirdiğim netflix'in almanya menşeili dizisi. zaman mekan kırılmalarını,yolculuklarını sevenler için enfes diyebileceğim bir tadı var..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar