das kapital

1.endüstriyel makine sahipleri(işverenler) ile iş akdini imzalayanlar (işçi sınıfı) sürekli çatışma halindedir. (bkz: karl maxın çatışma kuramı)

2.her işçi bir gün kendi işletmesine sahip olabilir

3.dünyadaki kapitalist düzene karşı bütün işçiler bir araya gelmelidir.

meşhur das kapital bu üç ana düşünce üzerinde yazılmıştır.hatta şunu söyleyebilirim ingilizcesi sadece iktisadi kuramlarla dolu iken türkçesini çeviren arkadaş süper yorum gücü katmıştır.herkes bişeyleri savunmak ve inanmak için semboller arıyor.das kapitalde şişirilmiş sembollerden biridir.
devamını gör...
insanlığın kurtuluş reçetesini içinde barındıran kitap. kutsal değildir çünkü kutsallık kitabın felsefesine aykırıdır. ama kutsal sayılan kitaplardan daha faydalı olduğu açıktır. okuyun okutun.
devamını gör...
okuyanı anında komünist yapmak gibi bir mucize vaad etmeyen sosyo-iktisadi kitap. kapitalizm eleştirisidir. alternatif bir sistemi önerir. kalın bir kitaptır. muhtemelen kendisini saçma bulanların kafasına düşmüş, travma yaratmıştır.
devamını gör...
karl marks'in eseri.
marks öldükten sonra karisina sormuslar; esinizin 'das kapital' adli eseri birakti hakkinda ne düsünüyorsunuz diye.
kadin ic gecirmis ve das kapitali birakacagina biraz kapital biraksaydi daha makbul olurdu demis.
devamını gör...
gelecekte toplum hakkında öngördüğü sonuçların gerçekleşmemiş olduğu kitaptır. en basitinden;
- kapitalizmde sınıflar arasındaki mücadele marksizmin öngördüğü gibi şiddetlenmemiş, orta sınıf ortadan kalkmamıştır. aksine orta sınıf zamanla güçlenmiştir.
- orta sınıf kendisini hiçbir zaman proletarya sınıfına ait hissetmemiştir.
- işçi sınıfı kendi arasında birlik oluşturamamıştır.
devamını gör...
karl marx'ın büyük eseri. ne kadar benimsemesem de içinde çok önemli iktisadi açılımları hayranlıkla okuduğum, planlı ekonominin gerçekleşmesinin ne kadar imkansız olduğunu bir kez daha anlamamı saplayan baş yapıt.

yanlışları yok değil, hemen hiçbir bölümüne de katılmıyorum ama deli zırvası kesinlikle değil.

ben oldum demek isteyen iktisatçıların okuması gerekir *
devamını gör...
üstüne ciltlerce kitap yazılmış kitap ve hala yazılmaktadır.avrupadaki eleştiri ve tartışma kültürünü bizdeki kayıtsız şartsız inkar kültürüyle karşılaştırınca bana bir batı hayranlığı çöküyor sayın müminler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar