datça

#özgürler 

"tanrı bir kulunun uzun ve sağlıklı yaşamasını isterse datça yarımadasına bırakırmış" demiş strabon adlı düşünür m.ö 3000'de.

datça benim saklı cennetim. bazen onu çok sevdiğimi kimselere anlatmıyorum ki herkes bilmesin ve hep bana özel kalsın diye. doktorların özellikle astım hastalarına şiddetle tavsiye ettiği yer. aktur'da askerlerin ve palamutbükü'nde meşhurların kalması dolayısıyla datça biraz gelişmemiş, iyi ki de gelişmemiş çünkü insanın yaptığı her müdahale yaradıcının verdiği güzellikleri baltalıyor.

datça'ya gidenler dalga sesleri eşliğinde serap kafe'de 50 kuruşa çay içmezse çok şey kaybederler.

"serap yolu sensiz;
eylül kadar sessiz"
devamını gör...
ege nin en güzel kıyı kasabalarından biri, datça ya gitmeden önce kesinlikle gökova körfezi bir tekne ile karış karış gezilmeli, datça da bir gün konakladıktan sonra, hisarönü körfezi gezisi ile tur tamamlanmalı.
devamını gör...
herkes tarafından bilinmeyen, daha çok kafa dinlemek için ideal olan bir yer.
gidiş yolunun sıkıcı olması onu itici yapan detaylardan biri bana göre. insanları da sanki bizden değilmiş gibi. her gidişimde mutsuz dönmemi de artık bir tesadüf olarak nitelendiremiyorum. sadece ben değil, beraber gittiğimiz birçok kişi arasında esprisi de geçiyor artık.. "lanetli mi acaba bu datça.." tek güzel yanı ise bence istanbul'a dönmek. yol uzun ve eğer yanınızda muhabbet edeceğiniz biri varsa, eve dönecek olmanın verdiği mutlulukla o yolculuk çekilebiliyor. ama gidiş öyle değil..
devamını gör...
kekik balı ve zeytin yağından yapılan doğal ürünlerin alınmadan dönülmemesi gereken, muğlanın en çok esen yazın tek nefes alabildiğiniz beldesi.
devamını gör...
kendi makalemden alıntılar isek;

--- alıntı ---

datça harika bir yer. küçük bir sahil kasabası. geçen senelerde fazla bir nüfusa sahip değildi ama marmaris-datça arasındaki bozuk yolun yenilenmesi üzerine kalabalıklaşmaya başladı ufaktan. bu pek sevindirici bir gelişme değil orada yaşayanlar ve datça’ya tatile gitmeyi alışkanlık haline getirmiş biz gibi aileler için. çünkü datça’ya datça yapan nezihliğin ta kendisi. insanlar sakin yaşamaya alışmışlar orda, tatil için gidenler de kafa dinlemeye giderler oraya. diğer tatil yerleri gibi yüzlerce disko bar yoktur orada, bir elin parmağını geçmez eğlence mekanı sayısı.

taşkoparan rüzgarları meşhurdur datça’nın. yarım ada olmasından kaynaklandığını söyler günümüz insanları. ama efsanesi vardır taşkoparan rüzgarının, bilmezler. başka bir zamanda ayrıca anlatırım bu efsaneyi.

bir de denizi meşhurdur datça’nın. 9-10 metre derinlikte olsa bile denizin dibi görünür datça’da. ama çelik gibidir suyu, yürek ister biraz o suya girmek. yavaş yavaş sokulmanız mümkün değildir zaten. ”cup” diye atlamanız gerek, yoksa kendinize işkence etmiş gibi olursunuz. kafanızın da suya girmesiyle beraber dişleri birbiriyle savaşmaya başlar, ama çok uzun sürmez bu, uyuşur vücut kısa süre içinde. işte ondan sonra rahatladığınızı hissedersiniz. bulutların üstünde dolaşmak gibidir datça’da yüzmek.

küçük çarşısında meşhr bir midye dolmacı vardır. midyeleri büyüktür ve ucuza da satar. aç gözlü değildir oranın insanı, bulduğuyla yetinmeyi bilir, eyvallah çekmeyi bilir hayata.

datça’dan söz edip de koylarından söz etmemek ayıp olur. haitbükü, palamutbükü, kargı koyu, ince kum, perili köşk en meşhur koy ve plajlarıdır datça’nın.

haitbükü’nün özelliği, denizle ormanın iç içe olmasıdır. ağaçların arasında pikniğinizi yaptıktan sonra denize girme fırsatı verir insana.

palamutbükü koyu içerisinde iki minik ada vardır. aslında kayalık çıkıntılar desek çok daha doğru olur. bu kayalıkların diplerinde müren balıkları yaşar, mürenler denizlerin efeleridir. çok sivri dişleri vardır, haddinden fazla sivri, dokunmak istemezsiniz. zıpkın avcılığı yapanlar için güzeldir burası.

kargı koyu şehir merkezine yakındır. en kalabalık koyudur datça’nın. yalnız ufak bir eşekarısı problemi mevcut. böceklerden korkuyorsanız, tercih etmemeniz gerekir bu tarafı.

ince kum ve perili köşk’ün özelliği ise göz alabildiğine kumsal olması. ayrıca sığdır denizi. açılırsınız -yahut öyle sanarsınız- fakat su belinizi geçmez her halikularda. küçük çocuklu aileler için uygun bu haliyle.

güzeldir datça, insanı güzeldir.

”eğer tanrı, yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını istiyorsa, datça yarımadasına bırakır.” strabon

--- alıntı ---


hafta sonu sendeyim; bekle beni datça.
devamını gör...
koyları birbirinden güzel olan yarımada. özellikle kargı koyu görülmeye değer. merkezden halk otobüsleri hizmet veriyor fakat güzel doğasını seyredebilmek için yürüyerek de gidilebilir. datça'nın güzelliklerinden biri de badem ağaçlarıdır. diğer tatil beldelerine oranla daha az tursit aldığı için doğası fazla kirlenmemiş, tertemiz nezih bir yer.
devamını gör...
badem çiçeklerinin en harika döneminin yaşandığı yer datça'dır. badem çiçekleri ile papatyaların buluşma mekanı olan datça'da bu deneyimi gözlemlemek için badem çiçeği festivali düzenleniyor.
devamını gör...
çok uzak. muğla merkeze bile çok uzak. en yakın ilçe marmaris'e bile uzak ama yolun sonu öyle güzel bir yere varınca insan tüm yolculuğu unutuyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar