dava adamı

#ilişkiler  #özgürler 

pek kıymetli ve az bulunandır. ama hangi davanın adamı?

mazlumun davasından yana olan dava adamı kalmadı zaten. zenginin davasında yana olan dava adamlarında hızlı bir atış var.

ahirette mazlumlar davacı olmadan bir dava adamı edasıyla mazlumdan yana davamızı devam ettirmeliyiz. çok mu karışık.

dava adamı, dava adamlığını ölüm anına kadar sürdürebilendir. "ben ne çileler çektim" deyip davayı sekteye uğratacak tutum ve davranışlardan kaçınmak dava adamının boynunun borcudur.

dava adamının bir başka görevi de "ortada davası güdülecek bir dava" bırakmaktır. millete mal olmuş bir davayı hiçbir dava adamı ipotek altına alamaz, almamalı. bu yöndeki teşebbüsler hem "davayı" hem de "dava adamını" ifsad ve iptal eder.
devamını gör...
insana aşağıdaki cümleleri söyletir.

"karşımda müthiş bir yangın var. alevleri göklere yükseliyor. içinde evlâdım yanıyor, ã®manım tutuşmuş yanıyor. o yangını söndürmeye, ã®manımı kurtarmağa koşuyorum. yolda biri beni kösteklemek istemiş de ayağım ona çarpmış. ne ehemmiyeti var? o müthiş yangın karşısında bu küçük hâdise bir kıymet ifade eder.

ben cemiyetin ã®man selâmeti yolunda âhiretimi de feda ettim. gözümde ne cennet sevdası var, ne cehennem korkusu. cemiyetin, yirmi beş milyon türk cemiyetinin ã®manı namına bir said değil, bin said feda olsun. kur’an’ımız yeryüzünde cemaatsiz kalırsa cennet’i de istemem; orası da bana zindan olur. milletimizin ã®manım selâmette görürsem, cehennem’in alevleri içinde yanmağa razıyım. çünkü vücudum yanarken, gönlüm gül gülistan olur." bediüzzaman(r.a)...
devamını gör...
mecaza vurulmadığında mahkemelik olmuş insanın olaya boyut kazandırma çabasından meydana gelen konum... *

mecaza vurulduğunda ise;

davamız var dava üstü
yola çıktık bir kafile
bizden olmayanlar küstü
küsmüş ne çıkar nafile ... said çekmegil...
devamını gör...
davası olan, onu dert edinen, ciddiye alan, aynı zamanda üç kuruşluk dünya için yavşamayan ve hayatını ona göre dizayn etmekten tereddüt etmeyen delikanlı adamdır.
devamını gör...
hayatını inandığı değerlere adamış ve bunun için herşeyini canını dahil feda etmeye hazır adamdır.. örn: necip fazıl, bediüzzaman
devamını gör...
önceden kendimi öyle sanardım. hemde öyle böyle değil. mangalda kül bırakmazdım.

şimdi iyice aşk adamı oldum ya la.

gerçi aşk da bir davadır. üstesinden gelmek maharet ister.
devamını gör...
--- alıntı ---

karanlık yollardan geçtik
zehir gibi sular içtik
bir yanımızda ölüm
bir yanımızda yar sevdik
bu yolda dönenler oldu
mum gibi sönenler oldu
yar göğsüne baş koymadan
vurulup düşenler oldu.

--- alıntı ---
devamını gör...
adamın döneme göre devşirilmeyeni. hep bu niyetle yola çıkılır, sonunu pek azı getirebilir. şahsi çıkarlar söz konusu olunca dava düşer; onun bunun adamı kalır geriye.
devamını gör...
birilirinin evet 'o sensin' deyişleriyle olunmadığı mutlak. bir fanus içinde korunurken şerden, kendinden, gençliğinin tüm çekiciliğinden, romantik hikayelerdeki yiğitlerden olabileceğini sanmalar, sahaya indiğinde fanteziden öteye geçemiyor çok zaman. olağanüstü şartlarda kahraman kesilenler, nşa da nal topluyor, geç öğreniliyor ama asım olmak için yaşadığın dünyayı değil kendini değiştirmek gerekiyor. geç kalınca ne dava adamı, ne her devrin insanı, her şeyin yabancısı bir garip hatayi..

mutlaka güçsüz ve yeteneksiz olmalıydım. boynumdan büyük işlere kalkmış kaldıramayacağım sözler söylemiştim. birileri bana 'evet sensin, beklenen gençliğin bir unsuru da sensin, senin omuzların üzerinde yürüyecek bu dava' falan demiş olmalıydı. beni tanımıyorlardı. azla yetinme ve çileye yatkınlığıma güvenerek,alçak gönüllü duruşuma aldanarak, içimde kopan fırtınalardan bihaber. aksekiden gelmiş, bir medrese odasına sığınmış, yamalı pantolonunu henüz çıkarmış, bıyıkları yeni terlemiş, dünyaya pembe lacivert bakan bir garip asım. *

devamını gör...
benim için üstad salih mirzabeyoğlunun şu dizeleridir:

sen eritre’desin çocuk
sen moro’da
sen yıllarca zulmedilensin
türkistan’da,azerbaycan’da
kırım’da
kan denizinde boğulansın ortadoğu’da
terkedilensin trakya’da
mahzunsun kosova’da
"çığlık içimde düğüm
çığlık gözümde yaş
yitik bir manadır,yanağımdaki damla
sen kuyrukçu düzen de parya
bekle çocuğum
uzanıyor namluya öpülesi eller
geliyor başı dik,kan pahası,can pahası
insanca yaşatmak isteyenler
"çığlık içimde düğüm
çığlık gözümde yaş
bekle çocuğum
yeni bir dünya için
verdiğim savaş…”
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar