dawn of man

1 martta piyasaya çıkacak olan strateji oyunu. çok uzun zamandır böyle bir oyunun hayalini kurmuştum. sonunda bir yapan çıktı. dom settlers benzeri bir oyun. yani yönettiğiniz köyün her ihtiyacını, her detayını siz yönetiyorsunuz.
devamını gör...
evet demir çağına kadar oyunu oynadım. olmuş ki ne olmuş. dadından yinmeyo gari. şu an betada oyun aramayın bulamazsınız. ben betasını oynadım yani.

oyun daha önce de söylediğim gibi mikro-yönetim oyunu. taş devrindeki bir köyle başlıyorsunuz. köydeki nüfus barınak sayısına bağlı. her bir bireyin adı, sanı, yaşı, gücü, morali vs bazı özellikleri var. aslında oyundaki tüm canlıların var. tüm canlıların üç evresi var. çocukluk, olgunluk ve yaşlılık. sonra yaşlılıktan ölüyorlar.

köyde yapılacak işler için herkes her işi yapıyor. inşaat mı yapılacak, av aletleri, tarım aletleri, balıkçılık aletleri mi yapılacak, kılık kıyafet mi dikilecek herkes yapıyor. çocuklar ufak tefek toplama dışında bir iş yapmıyor tabi. başta ağaç ve deriden yapılar yapıyorsunuz. zamanla çamur ve samandan kulübeler yapılıyor. sonra kerpiçe geçiliyor sanırım ama daha oraya gelmedim.

tarım ve hayvancılık keşfedilene kadar doğadaki hayvanları avlayıp yabani bitkileri topluyorsunuz. çakmak taşından ve kemiklerden alet edevat yapıyorsunuz. her yeni deneyimde tech puanı kazanılıyor ve bununla yeni teknolojileri açıyorsunuz. tarım ve hayvancılığın gelişmesiyle yabani hayvanları evcilleştirip etinden sütünden yününden faydalanmaya başlıyorsunuz. ama hayvan bakabilmek için ahır inşa etmeniz ve kış için saman biriktirmeniz lazım. ha mevsimler var bu arada. yani doğadaki bitkileri de sezonunda topluyorsunuz. kış için et kurutup saklıyorsunuz. hem kendiniz hem hayvanlarınız için kışa hazırlık yapmanız lazım.

oyunda tek beğenmediğim şey raiderlar. yani şöyle; raiderlar olsun tabi iyi hoş güzel ama köyü korumak için duvarlar ve gözcü kuleleri inşa ediyorsunuz zamanla lakin bu raider arkadaşlar iki sopa atarak koca kuleyi yerle bir edebiliyorlar. bu gerçekten gıcık bir durum. bunun dışında oyunda henüz beni rahatsız eden bir şey görmedim.
devamını gör...
ilk izlenimi banished i andıran oyun. ancak daha detaylı ve derin gibi duruyor. banished in geliştirilmesi yarıda kalmıştı. o yüzden usulca beklemek lazım. sonrasında tamamlanmamış ve bugdan geçilmeyen bir yapımla karşılaşmamak için.
devamını gör...
stardew valley bağımlılığımdan sonra ilaç gibi gelecek olduğunu düşündüğüm oyun. (ayıptır söylemesi tazecik hediye geldi.)
biraz oynadıktan sonra, biriktirdiğim oyun incelemelerine bunu da ekleyip data olması açısından kamuoyunun hizmetine sunarım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar