dead man

jim jarmusch un yönetmenliğŸini yaptığŸı 1995 yapımı bir western filmi.filmin müziklerini ise neil young yapmışŸtır .* oyuncuları ise ; johnny depp(william blake), gary farmer(nobody), billy bob thornton, iggy pop, crispin glover, john hurt, michael wincott, lance henriksen, ve robert mitchum dır....
jarmusch jonny deep e william blake karakterini yükler ve bir kızılderili olan nobody e de william blake ın şŸiirlerini okutur....**
devamını gör...
klasik bir western filmi değildir. kızılderilinin medeniyet göndermeleriyle dolu şiirsel anlatım ile sanata dönüşmüş bir baş yapıttır.
tekrar tekrar izlenebilecek filmler listesindedir.
devamını gör...
(bkz: toplum baskısı dolayısıyla izlemek zorunda kalınan filmler)


--- alıntı ---

19. yüzyılın ikinci yarısında, kaybedecek bir şeyi olmadığını düşünen genç bir adam, batı amerika’nın uç kısımlarına, bilmediği bir yere muhasebeci olmak için gider.

fakat o gidene kadar yerine çoktan başkası alınmıştır. o da “hiç kimse” isimli dışlanmış bir amerikan yerlisinin hayatına girmesiyle gerçek bir batılı olmayı kendine iş edinir.

hiç kimse’yle tanışmasıyla hikaye komik ve vahşi bir hal alır. blake’in doğasına zıt olsa da, durum blake’i silah kullanan, kural dışı avlanan bir katile dönüştürür. blake yavaşça kontrolünü kaybeder.

--- alıntı ---


not: sonradan kendi isteğimle izlemiştim. güzel filmdi.
devamını gör...
johnny depp ve gary farmer'ın iyi iş çıkardığı film.
başlarda sıkabilir* ama izledikçe seveceksiniz. johnny depp bir kez daha döktürmüştür. filmin başında ezik bir karakter olan william blake' e johnny abinin karizmatik sesinin gitmediği de su götürmez bir gerçektir ama sonradan dönüştüğü adama oturmuştur.
jim jarmusch da bu filmiyle sinema dersi vermiştir. izlenmelidir.
devamını gör...
jim jarmusch imzalı acid western türünün en nadide örneği. ilk defa bu yapıt için eleştirmenler, acid western tanımlamasını kullanmışlardır. acid wester konumuz olmadığından atlıyorum.

filmde; johny depp'i siyah beyaz filmin içinde ucube kıyafetlerle dolaşan, bir nev'i spritüel yolculuğa çıkmış bir anti kahraman olarak görüyoruz. 'noluyor lan burda 'demeye kalmadan; kızılderili arkadaşı yahut ustası nobody ile çıktığı bu yolda, kara mizaha giriş derslerine başlıyorlar...esasen burda william blake'in en büyük ilhamı, ustası nobody olmuştur.
adını bilmediği otları içen, garip sözlerle bizi güldüren nobody, blake'in yeniden aydınlanması için bir fırsat olur. absürd diyaloglar, şiirsel metinlerin arasında en cool duran ise, şüphesiz nobody benim gözümde. bünyede tekrar tekrar izleme isteği uyandırmıştır.

vesselam, ne varsa eskilerde var diyip bu bahsi kapatıyorum. hürmetler.

devamını gör...
karanlık ve kasvetli havasından suyundan , muhteşem gitar sololarina sahip soundtracklerinden sebepli sevdiğim filmler arasında.
devamını gör...
ilk izlediğim de sara sara izlediğim, filmin sonunda "böyle son mu olur lan." diye hakaretler yağdırdığım filmdi ama bir ay sonra bir şey oldu tekrar izleyesim geldi. bu sefer ilk izlediğim gibi değildi sanki senaryo, oyuncular, oyunculuklar bir güzelleşmişti. beni anlatan bir film gibi gelmişti. o gün bugündür en sevdiğim filmler arasındadır.
devamını gör...
1995 yapımı bir film, sinemada izlemek isteyenler için vizyona girdiğini belirteyim. şimdilik film hakkında johnny depp'in çok yakışıklı ve çok genç olduğu haricinde bir şey diyemiyorum ama gidilir ki buna.*

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar