death stranding

(bkz: ptt kargo simülatör)

şaka bi yana beklentilerin altında kaldığını düşünüyorum. "hype" arşa ulaşmıştı bu oyunla ilgili, fakat oynarken yaptığınız tek şeyin kargo dağıtmak olması biraz can sıkıcı. ara sahneler ve görsellik muazzam olsa da oyunu beklendiği gibi bi başyapıt yapmaya yetmiyor.
devamını gör...
izlediğim oynanış videolarından hareketle çevre betimlemelerine ve şahane görselliğine bayıldığım oyun. daryl dixon reis de ne yakışmış öyle elinde bi crossbowu eksik. türü pek tarzım olmadığından sadece ilgi çekici post-apokaliptik hikayesini merak ediyorum. izometrik açıyla yapılmış bir oyun olsaydı saatlerimi gömerdim kesin.

hikaye gerçekten çok hoşuma gitti. ileride dizisi falan çıksa da keyifle izlesek.

--- alıntı ---

death stranding gelecekte dünyamızda yaşanmış bir felakete verilmiş olan isim. kiralyum adı verilen bir anti madde türü dünyamızda büyük bir yoğunluğa ulaşıyor ve ardı ardına patlamalar gerçekleşiyor. dünya hızla bir çöküşün içerisine çekilirken, insanların ruhları dünyamızda kalıyor ve kv adını alıyor.

insanlık yıllarca birbirinden izole ve habersiz bir şekilde yaşamaya mahkum kalıyor. timefall adı verilen fenomen dengeleri iyice bozarken, kv’ler yaşayan herkes için büyük bir tehdit haline geliyor.yaşayan her bir insan potansiyel kv etiketi taşıyor. ölüm bu yok olmak üzere olan dünyada en büyük korku. çünkü ölen kimse diğer tarafa geçemiyor ve ölüm saatinden itibaren nekrolaşma süreci başlıyor. bu süre içerisinde ceset yakılmazsa nekrolaşma tamamlanıyor ve dünyaya yeni bir kv daha ekleniyor.

kv’lerin insanlarla etkileşime girmesi ise çok daha büyük bir tehdit. kv’nin bir insanla etkileşime geçmesi halinde devasa bir patlama ile madde yok oluyor ve geride devasa bir krater bırakıyor. oyunda bu olaya da voidout yani kararma deniliyor. kararma sebebiyle şehirler yok oluyor, binlerce insan bir anda ölerek kv haline geliyor. bu yüzden insanların çok büyük bir kısmı dışarı adım atmaya bile korkuyor. hem kv tehlikesi, hem de timefall korkusu toplumları daha da izole hale getiriyor.

death stranding sırasında kiral yoğunluk en yüksek seviyeye ulaştığı için gökyüzünde kiralyum seviyesi çok yüksek bulutlar meydana geliyor. bu bulutların yağdırdığı yağmur, yaşayan her canlı için zamanı hızlandırıyor, değdiği bedenleri geri alınamayacak şekilde yaşlandırıyor. üstelik sadece canlılar için değil, insan yapıları üzerinde de ciddi aşındırıcı etkisi bulunuyor. zamankıyıma mahruz kalan tüm yapılar aşınıyor ve bir anlamda yaşlanıyor. 100 yılda yaşlanacak bir bina, sadece birkaç yıl içinde yıkımın eşiğine geliyor.

peki, dünya böylesine korku içinde, birbirinden kopuk ve izole şekilde yaşarken nasıl hayatta kalacak? en basit bir ilacı bile bir şehirden diğerine götüremediğinizde ölümlerin önüne nasıl geçeceksiniz? ölümler arttıkça, bağlar koptukça kv ve kiralyum yoğunluğu artacağı için insanlık yok olmaya mahkum kalacak. işte sam porter briges ve diğer taşıyıcılar tam bu noktada devreye giriyor. makineler uzun teslimatları başarılı bir seviyede yapacak yeteneğe sahip değil ve aşmaları gereken birçok engel var. bu yüzden birilerinin yok olmamak için lojistiği sağlaması gerekiyor.

taşıyıcılar ilaçları, yiyecekleri ve teknolojileri düğüm şehirleri arasında götürüp, getiriyorlar. böylece zamanla insanların kahramanı haline geliyorlar. herkes onlara beğeni yollarken, fragile ınc. gibi kargo şirketleri kuruluyor. böylece insanlar bir kez daha geleceğe umutla bakmaya başlıyorlar

--- alıntı ------

buradan
devamını gör...
oyun çıkmadan önce abi framgmanlarda ne oluyor ben hiç bir şey anlamadım diyenler oyunu oynadıktan sonra abi oyundan hiç bir şey analamadım ama çok güzeldi diyor. tabi birde +140 ıq lu insanlar var einstein, newton, heisenberg gibi ama onlarında bir şey anlayacağını sanmıyorum zaten oyunun senaristi de tam anlamadığını söylemişti.
devamını gör...
bu yılın tartışmasız en çok tartışılan oyunu. haydeo reyiz sanki oyunlarının önüne geçmeye başladı. hemen oynamak için yoğun bi istek uyandırmadı bende, yaz aylarında pc'ye gelmesini bekliyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar