dedüblüman

fransızca bir kelime olan dedoublement kelimesinden dilimize mana ve telaffuz olarak aynen geçmiştir..
çift bedenlenme demektir, iki ayrı noktada görünme hususudur.

hallac-ı mansur'un kendisine şehir meydanında işkence edildiği sırada, kabe'nin 7 ayrı kapısından aynı anda dışarı çıktığını gözlemleyenler rivayet edilir.

devamını gör...
3. (Tematik)
edene bağlı bir ruh, özel şartlar altında, kendi bedenine etki eder ve ondan bazı parçaları demataryalize hale sokar; sonra onlara istediği şekilleri vererek başka yerlerde tekrar şekillendirir. bu olaya dedublüman ismi verilmektedir.

ruh ve beden ilişkisinin bulaşık halde gevşemesi ile dedüblüman olayları meydana gelir. bedenle ilgisini azaltan perispiri bedene ait bazı seyyal maddeleride beraberinde götürmektedir. bedende bir tür çözülme vardır.

dedublüman deneysel ve kendiliğinden olarak meydana gelir. deneysel olanlar; şahsi dedublüman çalışmalarıyla ve manyetizör yardımıyla oluşur. her ikiside uzun ve yorucu çalışmalar ister. bu husuta yetenekli olmak gerekir. bunlar gözle görünmezler. ancak hassas süjeler, görücü medyomlar tarafından gözlenebilirler. bazılarını da bir çok kimseler, aynı zamanda müsahade edebilirler. beş duyumuzun hepsine cevap verebilenlerin yanı sıra, kısmen cevap verenlerde mevcuttur.

pek eski bir tarihi vardır. dedublüman halinin dinde, züht ve takva ile, imtiyazlı kudretlerle, melek, cin, şeytan vs . ile alakası yoktur. bu hal bazı organik şartlar altında, bazı psikolojik ve fizyolojik oluşumlarla meydana gelen, bir doğa olayıdır. ruh ve beden münasebetlerine ait maddesel bir görünümdür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.