deja vu

konusu kader olan bir film,diğŸer kader filmlerine göre oldukçu tutarlı bir senaryoydu,ancak son anda bir kız için,tutarlılığŸın topuklarına sıkmışŸlar,cebriye oluverdi mutezile
devamını gör...
yasanmis olayi tekrar yasiyormuscasina hissedilen,beynin zaman mekan kavramini alt ust ettigi anda meydana gelen garip olay.

denzel washington'in oynadigi ayni isimli birde film mevcuttur.
devamını gör...
hissi kablel vuku değildir. sadece bir olayın geçmişte yaşandığının zannedilmesi halidir ve bir beyin hatasından kaynaklanmaktadır. hissi kablel vuku ise bir olayın geleceğine dair kalbi bir hislenmedir. batının bu değerinin karşılığının hissi kablel vuku olarak açıklanması belki kalp gözü açıkların yüreğini sızlatır.
devamını gör...
bilimsel olarak açıklaması şöyle yapılmış hadise. şimdi efenim beynimizin hippocampus olarak adlandırılan kısmı gördüğü şeyleri, yaşadığı olayları ve karşılaştığı insanları daha önce hafızasında yer alan şey, olay ve kişilerle karşılaştırmaktadır. bu karşılaştırma esnasında çeşitli sebeplerden dolayı bir kısa devre meydana gelir ve hippocampus o anda yaşadığın anı daha önce yaşadığın başka bir ana benzetir ve sen de "ahan da ben bu anı daha önce de yaşamıştım" dersin.
devamını gör...
2006, abd yapımı gerilim/aksiyon/macera dalında film.


--- alıntı ---
oyuncular;Denzel Washington (Doug Carlin) , Val Kilmer (Agent Pryzwarra) , Adam Goldberg (Denny) , James Caviezel (Oerstadt) , Paula Patton (Claire Kuchever) , Bruce Greenwood (Jack McCready) , Elle Fanning (Janice)

Carlin, polis teşkilatında çalışan önemli bir ajandır. New Orleans'ta meydana gelen bir patlamanın soruşturması kendisine verilince şimdiye kadar yaşadığı belki de en ilginç soruşturmanın bir parçası olacaktır. Amerikan polis teşkilatının geliştirmiş olduğu bir teknoloji, insanların geçmişleri dahil hayatlarını gözetleme imkanı vermektedir. Fakat şimdiye kadar hiç denenmemiş olan, zamanda geriye giderek olayların akışını değiştirme işlemidir.

Patlamanın öncesine dönerek çok kısa bir zaman dilimi içerisinde herşeyi geri döndürebileceğini düşünen Carlin, çok riskli bir işe girişecektir. Son derece kısa bir zaman dilimi içerisinde bütün yaşananları geri döndürebilmek için Carlin'in tek bir şansı vardır
--- alıntı ---
beyazperde
devamını gör...
beyne giden elektrik sinyali, oluşan bir hata nedeniyle saliselerle ölçülen bir an içinde beyin tarafından iki kez algılanır.
biz ise iki kez algıladığımız için aynı anı, sanki iki kez yaşadık zannederiz.
oysa bir kez gerçekleşmiş, ancak görüntü, ses, koku gibi elektrik sinyallerinden oluşan o olaylar bütünü saliseler içinde iki kez algılanmıştır sadece.
devamını gör...
garip bir duygudur. insan bir şey söylerken veya yaparken, yahut biri bir şey söylediğinden birden beyninizin derinliklerine doğru bir kuyu açılır sanki ve bir flaş patlar kanımca. bir kaç saniye öylece durup donakalırsınız ve hatırlamaya çalışırsınız ama nafile hatırlayamazsınız, çünkü yok öyle bir şey. neden olur? nasıl olur? hep bir merak konusu olacak olan durum.
devamını gör...
sürekli yaşadığım duygu. hani bir müslüman olmasam bu kadar sık yaşadığım için şu reenkarnasyona felan inanırdım heralde.
naparsam yaşıyorum bu duyguyu arkadaş....

şaka bir yana şöyle bir açıklaması vardır:

derler ki, insana ana rahmindeyken tüm hayatı bir kere gösterilirmiş, işte o an zihninde kalanlar bazen tesadüfe uğrayabilirmiş...
devamını gör...
metafizik'e göre ruh uyku halindeyken kalkıp dolaşmasıdır..
uyku ile gerçek yaşam arasındaki ince çizgi diye tabir edilen olay budur..

şöyle ki ;

sabah uçakla hayatınızda ilk defa bologna'ya gideceksiniz diyelim..O kadar heyecanlısınız ki uyuyamıyorsunuz.. neyse belli bir süreden sonra uyudunuz ve kalkıp istanbul'dan iki saat sonra bologna'da oldunuz..Ve bologna caddelerinde arkadaşlarınıza şöyle diyorsunuz..

+ lem rıfkı ben buraya önceden sanki geldim olim
- sacmalama lem kelle..

bu diyalogları bir çoğunuz yaşamıştır.. İşte bunun nedeni ruhun uykudayken bologna'ya gidip gelmesidir*..

"ruhumuz kalkıp gidiyorsa neden ölmüyoruz lem ozaman" diyen olursa ruh'un perspektifini incelemesi için varlığın metafizik boyutu kitabını öneririm..

devamını gör...
türk filmlerini izlerken çok oluyor nedense. *

- ben bu filmi izlemiştim riza
- he evet hatırladım ama onda kemal sunal, ayşen guruda oynuyordu ama.

- eveet ama benim o değil hatırladığım film, hani vardı ya, şener şen ile necla nazır oynuyordu...
- hı hıı evek haklısın. öylesi de vardı..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar