demagoji

laf kalabaligi yaparak konusulan konunun ana fikrinden ayrilmasina sebep olmaya calismak. amac ise cok konusup karsidakinin kafasini karistirmaktir.
devamını gör...
--- alıntı ---
Bu kelime günlük konuşma dilinde yanıltacak yolda söz söylemek anlamını taşıyor. Görünüşte doğru, mantıkça eksiği bulunmayan, aslındaysa etrafı aldatmak için söylenen sözdür. Eski dilde bu kavram için mugalata kelimesi kullanılırdı. Demagog'un mantık kurgusu öyle ustacadır ki, söylediğine çabucak inanılır. Kitle üzerinde bu tür sözlerin yanlış yönlendirme bakımından etkisi vardır. Ne ki, kullanılan mantık örgüsü ne kadar güçlü ve ustaca olursa olsun muhteva bakımından boşluğu ve yanıltıcılığı çok geçmeden anlaşılır.
--- alıntı ---

devamını gör...
görünüşte doğru, mantıksal olarak eksiği bulunmayan ancak hakikati bilinçli olarak saptırma amacı güden ve çevreyi aldatmak için söylenen söz.
eski dilde mugalata dedikleri kavram. misal;

--- alıntı ---
kendini alim sanan birini sabah namazına kaldırsalar, fakat hayrı namazda değil de gaflette gören alim taslağı, kendisini uyandırmaya gelen kimseye ' alimlerin uykusu da ibadet yerine geçer' dese bu cümle demagojidir. çünkü dince öngörülen bir cümle, aynen kullanılmakta, fakat amacından saptırılmaktadır. *
--- alıntı ---
devamını gör...
lafı süsleyerek anlatma anlamına gelir. bu konu ile hemhal olanlar, daha doğrusu bunu çok iyi yapanlara demogolog denir. kimse bu insanları sevmez. nefret eder. ama asıl sorun çok konuşuyor olamaları değil. bir eleştiriyi yaparken sıradan insanlar gibi üstün körü geçmezler. karşıdaki insanı terleitrler. tabi doğal olarak sevilmezler.
devamını gör...
demagojive retorik esasında eski yunanda çıkan kavramlardır. Bu kavramların çıkış sebebi ise modern hukuki anlayışta olduğu gibi masumiyet karinesinin var olmaması ya da ters işletilmesi ile ilgilidir. bilindiği gibi modern hukukta kişi suçu ispat edilene kadar masumdur, fakat eski yunanda sofistlerin kendini mahkemede savunmak adına ders vermelerine sebep olan "kişi suçsuz olduğunu ispat edene kadar suçludur" ilkesi bulunmaktaydı. Böyle olunca insanlar o dönem demagoji ve retorik dersleri almak durumunda kalıyorlardı. Demagoji şimdilerde laf cambazlığı anlamına gelse de aslında bir hukuki savunma biçimi olarak ortaya çıkmıştı. platon'un sokratesin savunması isimli eserine bakarsanız masumiyet karinesinin var olmadığını da görebilirsiniz. orada iyi bir retorik örneği de bulmuş olacaksınız. tabi hatalarımız varsa değiştirmeye hazırız bu metni.
devamını gör...
olmayan bir şeyi olmuş gibi göstererek veya zayıf bir teoriyi güçlüymüş gibi savunarak belli bir siyasi, dini, ekonomik,kültürel topluluk üzerinde coşku yaratmayı amaçlayan söylemlerdir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar