demir döküm tava

lezzetin bir diğer adı... dün gece bir video izledim. bu tavada antrikot yapıyordu adam. lan, nasıl canım çekti! hemen sabah kalktım araştırma yapmaya başladım. birçok seçenek vardı. ben schafer'da karar kıldım. akşam işten dönerken bir kilo antrikotla birlikte tavamı da aldım. ilk intibam çok ağır olduğu yönünde oldu. ama gerçekten ağır. hemen eve geldim. internetten tariflere baktım. hanım, bu heyecanımı görünce resmen tavayı kıskandı."müntekim, sizinkiler beni isterken bile bu kadar heyecanlı değildin" diye de lafını çarptı kaşla göz arası. neyse geçelim. tavamı 10 dakika harli ateşte ısıttım. o arada da kekiğimi, deniz tuzumu ve toz biberimi etle harmanladım. sonra tavaya birrr attım: çosssssssss! belki mutluluğun resmini gösterseler tanımam ama sesinin neye benzediğini tam olarak biliyorum artık..4 dakika bir yanı, 4 dakika da diğer yanını pişirip suyunu mühürledim. sonra da alüminyum folyada 5 dakika dinledirdim..la kardaş, bugün yediğim şey etse biz bu zamana kadar saman çığnamışız..
devamını gör...
yeni evlenen arkadaşların kocalarına yemek pişirirken kullandıkları tava. eti güzel ve kolay pişiriyormuş vakitten tasarruf ile birlikte çok da lezzetli oluyormuş yıkamak da gerekmiyormuş falan filan.
devamını gör...
kaplama olmadığı için sağlıklı olduğu söylenen tava. piyasada bildiğim kadarıyla lava marka olanı tutuluyor. mangal tadına yakın az yağlı köfteleri şahane oluyor. ağır olduğu için yıkaması biraz zahmetli ama lezzetine değer.
devamını gör...
annem deyimiyle eşek yükünde olan tava. kullanımına dikkat ederseniz uzun süre faydalanırsınız. hem sağlıklı hem lezzetli.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar