deneyimsiz mühendis

hoş geldiniz sevgili yazarlar. adım hakan, kanalın sahibiyim. (bkz: kolpaçino)

"yazarlar da youtuber oluyorsa hapı yuttuk." diyebilirsiniz sevgili yazarlar. amma ve lakin bu kanalda ne slime, ne de ortamlarda enişte enişte diye dolaşan kız makyajı var. deneyimsiz mühendis, üniversiteye yeni başlamış; mühendislik, üniversite hayatı ve eğitim hakkında videolar çeken, makine mühendisliği öğrencisi sade bir gençtir. gelin, bu aileye siz de katılın. kapımız açık, çayımız taze. *

buradan kanala direkt erişim sağlayabilirsiniz.
devamını gör...
ilk videosu ile birlikte hayırlı olsun kanalı.

ormanlık bir alanın içinde olan bir kampüsteydi fakültem. bir seferinde ciddiyetiyle bilinen bir hocanın dersinde açık olan ön pencereden bir inek kafasını içeriye sokmuş, ders dinlemeye başlamıştı bir süre. o hocanın dahi bizim halimize dayanamayıp gülmesiyle ders iptal olmuştu. siz de böylesi bir ciddiyetle konuşurken sürekli horoz ötünce bunu hatırlatarak tebessüm ettirdi.

dış mekanda daha sakin bir saat seçilmesi makul olabilir naçizane. faydalı işler çıkar umarım.
devamını gör...
genç yazar arkadaşımızın youtube kanalı. onlarca youtube kanalı izleyen, günde en az 2 saatini içerik tüketerek harcayan biri olarak naçizane 1-2 tavsiyem olacak.
kapalı mekanda aydınlatmayı iyileştirmeye çalış.
ikinci videoda oto fokus bayağı bi yordu, kapatırsan daha iyi olur. tabii netlemeyi iyi ayarlaman gerekiyor öncesinden.
çok fazla cut yapmamaya çalış.
bir de kanal için bi logo ve intro da fena olmaz.
devamını gör...
öncelikle kanalı hayırlı olsun. boş vakitlerinde edit üzerinde ustalaşma, ışık ve ses konularında biraz daha dikkatli olursa ortaya daha güzel işler çıkar. sıkılmadan keyif alarak videolarını çekmeye devam etsin. youtube çöplüğünde bir fark yaratırsa ne mutlu ona.
devamını gör...
allah ne verdiyseden sonrasını dehşetle izlediğim ikinci video. konu eksiği kapatılamayacak bu süreçte mutlaka deneme çözüp çözülemeyen sorularınsa yine mutlaka ama mutlaka birilerine sorulup öğrenilmesi gerekiyor. sınav öncesi hocayla çözdüğüm bir sorunun birebir sınavda karşımda belirmesi, kalem oynatmadan cevap işaretlemem sanatını icra edebilirsiniz zira.

onun dışında önüm , arkam, sağım, solum deneme bir ki.
devamını gör...
giderek kendini geliştiren videolarla ilerleyen kanal.

topa vurmakla değil de, kuşun arabaya doğru eğik atış yaparak bazı ihtiyaçlarını gidermesiyle alakalı soruları içeren esen fizik yayınlarının akla gelmesi de mühendislik cevherine dahil değildir umarım. başarılar.
devamını gör...
izledim kardesim, deneyimine saglik. en az benim
kadar hizli konusabildigin icin de tebrik ederim ayrica. mesleginle hic ilgim yok sozelciyim ben, maksat izlenme sayin arttsin.
devamını gör...
bu kanalın 1 haftalık sürecini anlatıyorum işte.

lafa kalsa herkes youtuber olabilir ama ben bu lafa inanmıyorum. makyaj videosu veya gülmeme challenge çekmekse mesele ona lafım yok. iq'un 46 da olsa çekiyorsun ve izleniyorsun. ama adam gibi bir youtuber olmak, insanlara bir şeyler katacak videolar çekmek sözlükte tanımlar yazmak gibi bilgi, birikim ve bakış açısı isteyen şeyler. bilgi ve birikim olmadan maalesef çektiğin videolar amacına ulaşmıyor, millet çoğu zaman "ne diyor lan bu?" diyerek videonu kapatıyor.

bir haftalık youtuber'ım, bu sürede kanal açılış videosu hariç üç video yükledim ve şöyle bir şey fark ettim. video hazırlarken sizi en çok zorlayan şey içerikmiş. konu bulmak, kanalı bir temaya oturtmak falan zor değil. ilk videonu aslanlar gibi çekiyorsun da, buralarda sıkıntı yok. olayımız ilk videoyu yükledikten sonra başlıyor. ikinci videoda ne çeksem, ne çeksem diye evde dolanıyorsun ve aklına bir şeyin gelmediği her saniye seni daha da tedirgin ediyor. konuyu buldun diyelim, şimdi de mesele içeriğin nasıl olacağı. mesela ben üniversite eğitimi konusunda bir video çekeceğim, ama tam olarak üniversite eğitiminin nesini çekeceğim? sınavlar mı, bölüm mü, yurt mu, sosyal ortam mı? bunları sabaha kadar çoğaltırsın.

hadi diyelim ki ona da karar verdin, bu sefer de konu hakkında araştırma yapman gerekiyor. çünkü videonu izleyen insanların video bittikten sonra herhangi bir sorusunun olmaması gerekir. kafasında soru işareti kalmasın ki aynı konu hakkında başka kanallara yönelmesin, size abone olsun ve diğer videolarınızı da izlesin. bu konuda da izleyiciyi anlamanız, ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. izleyiciyi anlamak için hitap kitlenizi belirlemeniz lazım, hitap kitlenizi belirlemeden bu yola çıkmayın derim. benim kendime koyduğum hedef kitlemin benden en çok 5 yaş büyük olabileceğiydi, çünkü memlekette 25 yaşının üstünde olup hayal kuran insan artık yok gibi bir şey.

herkes zannediyor ki bu iş milyarlık ekipmanlarla oluyor. öyle bir şey yok, ekipmandan önce içerik getirir insanı kanala. açın inceleyin milyonlarca abonesi olan kanalları, ilk videolarını seyredin. bugün youtube ajansında çalışan muratabigf ilk zamanlarda beyaz mevlüt sandalyesine oturuyordu. ağır mimar strafordan yaptığı tripodunu kullanıyordu. bazı şeyler bir fikirle başlar ki youtube da bunlardan birisi.

not: kanal ve videolarla alakalı eleştirilerini sunan sevgili yazarlara teşekkürlerimi sunuyorum. bu kanal sizlerin eleştirileriyle gelişiyor ve mümkün mertebe eleştirdiğiniz tüm noktaları halletmeye çalışıyorum. ayrıca içerik önerilerinizi de mesaj yoluyla gönderebilirsiniz. şimdiden teşekkür ederim.
devamını gör...
youtube videolarında hiç sevmediğim bir şey var o da arkada her an dıngılı dıngılı çalan müzik.

- arada olsa ya da olmasa bence daha iyi olur kanalı. * *
ayrıca ilk videolara göre daha kaliteli videolar geliyor.
devamını gör...
yeni videosunu yüklemenin mutluluğunu yaşıyor. bu videoyu çekerken bir kere sesi, bir kere görüntüyü almayı unuttu ve üçüncüde artık adam gibi çekebildi. buyrun sizi şöyle alalım:

devamını gör...
türkiye'de bulunmayan bir içeriği piyasaya salmıştır. türkiye'de futbol hakemi olmak nasıl bir şey, kendi tecrübelerinden anlatıyor bu videoda da.

devamını gör...
çoluğu çocuğu olanlar toplaşın! amme hizmeti veriyoruz, yks'nin en güzel taktiklerini paylaşıyoruz.

tanım: az izlendiği için reklam yapmaktan bıkmayan usanmayan youtuber'dır.

devamını gör...
bu kanalda mühendislik içeriği olacak dedik, ama zannediyorum ki son videolarda mühendislik konusunu biraz boşlamışız. kendi bölümümü ve acı gerçeklerini anlattığım "makine mühendisliği okumak | kan, ter, gözyaşı" videosu yayında. iyi seyirler *

devamını gör...
(bkz: up niyetine)

vaktiyle niyet etmiş ama başaramamıştık. (bkz: #6013591)
o yüzden görünce bir helal olsun yapan nasıl yapıyor deyip üstadı övdüm, sonra kendime ve bir işe girişirken başta gaza getirip, yolun yarısında türlü bahanelerle yarı yolda bırakan arkadaşlarımı sövdüm. bir kez daha ne yapacaksan tek yapacaksın dedirtti bana. stem eğitim metodları, pedogoji filan diye kasarken en sonunda kendimizi hiçbir şey yapmamış halde bulduk. bazen sadece yapmak gerek. just do it. özellikle içeriğin de mühendislikle olması yönüyle benim için ilgi çekici. inşallah içerikteki tüm videoları tek tek izleyip izlenimlerimi aktaracağım.

tebrikler ve başarılar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar