dengir mir mehmet fırat

sözde ermeni soykırımı konusunda geçtiğŸimiz aylarda başŸlatılan özür kampanyasına destek çıkmışŸ şŸey, (ney ?) , kişŸi....


--- alıntı ---

Fırat, Ermenilerden özür dilenmeli


AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'tan Ermenilerden özür dilenmesi için kampanya başŸlatan aydınlara destek geldi.

Fırat, "Bence özür dilemek bir erdemdir" diye konuşŸurken, AK Parti izmir Milletvekili ibrahim Hasgür ise başŸlatılan girişŸimi 'ihanet' olarak değŸerlendirdi.

Bir grup aydının başŸlattığŸı 'Ermenilerden özür diliyorum' kampanyasına AK Parti Adana Milletvekili Fırat'tan destek gelirken, milletvekillerinin büyük bölümü ise girişŸimi eleşŸtirdi. Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Fırat, toplumların geçmişŸinde, tarihinde bu tür olaylar bulunabileceğŸine işŸaret ederek, "Aydınların da özür dilemesini ben anormal karşŸılamıyorum. Saygıyla karşŸılıyorum. Bunu tarihçiler zaman içinde değŸerlendirir ama bence özür dilemek bir erdemdir" diye konuşŸtu.

DTP şžırnak Milletvekili Sevahir Bayındır da başŸlatılan girişŸime destek verdi. Herkesin geçmişŸiyle ve hakikatle yüzleşŸmesi gerektiğŸini kaydeden Bayındır, "Gerçekler örtülemez. Dünyada pek çok ülke yaşŸadıklarından dolayı özür diledi. Türkiye'de geçmişŸte belli sorunlar yaşŸanmışŸ halklara karşŸı. Hala da yaşŸanıyor. Bence aydınların yarattığŸı güzel bir vicdani harekettir" şŸeklinde konuşŸtu.

AK Parti izmir Milletvekili Hasgür ise aydınların başŸlattığŸı harekete sert tepki gösterdi. Ortada özür dilenecek bir durum olmadığŸını kaydeden Hasgür, Türkiye'nin, 'bu işŸi tarihçiler araşŸtırsın' diye dost eli uzattığŸını ama Ermenistan'ın buna cevap vermediğŸini hatırlattı. şžimdi Ermenistan'ın Eurovision şŸarkı yarışŸması için Türkiye'ye hakeret eden, devlet büyüklerine iftiralar atan bir müzik parçası hazırladığŸını duyduklarını kaydeden Hasgün şŸöyle konuşŸtu:
"Böyle bir ortamda tutup da 'biz özür dileyelim' demenin Türkiye'nin milli menfaatleri açısından uygun bir davranışŸ olacağŸını zannetmiyorum. Ortada özür dilenecek bir durum da yok. Tarihte belki üzücü hadiseler olmuşŸtur. Bu süreçte Türk vatandaşŸları da zarar görmüşŸtür, Ermeni vatandaşŸları da zarar görmüşŸtür bundan. Ama bütün bunlar tarihi süreç içinde, o günün şŸartlarında değŸerlendirilmelidir. Bugünün şŸartlarında özür dilenecek bir durum varmışŸ gibi bir süreç içine girmek Türkiye'ye ihanettir. Böyle bir davranışŸın değŸil erdem en hafif tabiriyle ihanet olduğŸunu iddia ediyorum. Türkiye içinde bir takım garip insanların bu tür faaliyetlerin içine girmesini en hafif tabiriyle kınıyorum."

CHP Manisa Milletvekili şžahin Mengü ise başŸlatılan girişŸime tepkisini, "Bunlar aydın mı kendini aydın zannedenler mi? Bunu iyi ayırmak lazım" sözleriyle dile getirdi. Tarihçilerin daha karar vermediğŸi bir konuda bazı insanların fikir beyanında bulunmalarının çok eneterasan olduğŸunu ve yakışŸık almadığŸını ifade eden Mengü, "Öldürülen bunca diplomatın affını kim isteyecek. Hiçbir günahı olmayan diplamatların hesabını kim verecek" dedi.

MHP Kütahya Milletvekili Alim IşŸık ise Türkiye Cumuhuriyeti Devleti ve Osmanlı imparatorluğŸu'nun özür dilenecek hiçbir harekette bulunmadığŸını vurguladı. IşŸık, kendilerine aydın diyenlerin tekrar kendilerini gözden geçirmelerini istedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da 1915'li yıllarda bir takım acıların yaşŸandığŸını ama bunu o günün şŸartları içinde değŸerlendirmek gerektiğŸini ifade etti. Kart, "Burada kimin kimden özür dilemesi gerektiğŸine bazı aydınlarımızın karar vermesi mümkün değŸil. O dönemde yaşŸanan acıları paylaşŸıyoruz. O acılara duyarsız kalmak mümkün değŸil ama birilerinin kendilerini tarih yerine koyarak hüküm kurma anlamına gelecek mesajlar vermelerini de anlamlı bulmulyorum" dedi.
--- alıntı ---


iHA


edit : niye kötülüyonuz ki la.bişŸey mi dedik sadece haberi olduğŸu gibi ilettim *
devamını gör...
sözde ermeni soykırımı konusunda geçtiğimiz aylarda başlatılan özür kampanyasına destek çıkmış şey, (ney ?) , kişi....


--- alıntı ---

Fırat, Ermenilerden özür dilenmeli


AK Parti Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'tan Ermenilerden özür dilenmesi için kampanya başlatan aydınlara destek geldi.

Fırat, "Bence özür dilemek bir erdemdir" diye konuşurken, AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür ise başlatılan girişimi 'ihanet' olarak değerlendirdi.

Bir grup aydının başlattığı 'Ermenilerden özür diliyorum' kampanyasına AK Parti Adana Milletvekili Fırat'tan destek gelirken, milletvekillerinin büyük bölümü ise girişimi eleştirdi. Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Fırat, toplumların geçmişinde, tarihinde bu tür olaylar bulunabileceğine işaret ederek, "Aydınların da özür dilemesini ben anormal karşılamıyorum. Saygıyla karşılıyorum. Bunu tarihçiler zaman içinde değerlendirir ama bence özür dilemek bir erdemdir" diye konuştu.

DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır da başlatılan girişime destek verdi. Herkesin geçmişiyle ve hakikatle yüzleşmesi gerektiğini kaydeden Bayındır, "Gerçekler örtülemez. Dünyada pek çok ülke yaşadıklarından dolayı özür diledi. Türkiye'de geçmişte belli sorunlar yaşanmış halklara karşı. Hala da yaşanıyor. Bence aydınların yarattığı güzel bir vicdani harekettir" şeklinde konuştu.

AK Parti İzmir Milletvekili Hasgür ise aydınların başlattığı harekete sert tepki gösterdi. Ortada özür dilenecek bir durum olmadığını kaydeden Hasgür, Türkiye'nin, 'bu işi tarihçiler araştırsın' diye dost eli uzattığını ama Ermenistan'ın buna cevap vermediğini hatırlattı. Şimdi Ermenistan'ın Eurovision şarkı yarışması için Türkiye'ye hakeret eden, devlet büyüklerine iftiralar atan bir müzik parçası hazırladığını duyduklarını kaydeden Hasgün şöyle konuştu:
"Böyle bir ortamda tutup da 'biz özür dileyelim' demenin Türkiye'nin milli menfaatleri açısından uygun bir davranış olacağını zannetmiyorum. Ortada özür dilenecek bir durum da yok. Tarihte belki üzücü hadiseler olmuştur. Bu süreçte Türk vatandaşları da zarar görmüştür, Ermeni vatandaşları da zarar görmüştür bundan. Ama bütün bunlar tarihi süreç içinde, o günün şartlarında değerlendirilmelidir. Bugünün şartlarında özür dilenecek bir durum varmış gibi bir süreç içine girmek Türkiye'ye ihanettir. Böyle bir davranışın değil erdem en hafif tabiriyle ihanet olduğunu iddia ediyorum. Türkiye içinde bir takım garip insanların bu tür faaliyetlerin içine girmesini en hafif tabiriyle kınıyorum."

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü ise başlatılan girişime tepkisini, "Bunlar aydın mı kendini aydın zannedenler mi? Bunu iyi ayırmak lazım" sözleriyle dile getirdi. Tarihçilerin daha karar vermediği bir konuda bazı insanların fikir beyanında bulunmalarının çok eneterasan olduğunu ve yakışık almadığını ifade eden Mengü, "Öldürülen bunca diplomatın affını kim isteyecek. Hiçbir günahı olmayan diplamatların hesabını kim verecek" dedi.

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık ise Türkiye Cumuhuriyeti Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'nun özür dilenecek hiçbir harekette bulunmadığını vurguladı. Işık, kendilerine aydın diyenlerin tekrar kendilerini gözden geçirmelerini istedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da 1915'li yıllarda bir takım acıların yaşandığını ama bunu o günün şartları içinde değerlendirmek gerektiğini ifade etti. Kart, "Burada kimin kimden özür dilemesi gerektiğine bazı aydınlarımızın karar vermesi mümkün değil. O dönemde yaşanan acıları paylaşıyoruz. O acılara duyarsız kalmak mümkün değil ama birilerinin kendilerini tarih yerine koyarak hüküm kurma anlamına gelecek mesajlar vermelerini de anlamlı bulmulyorum" dedi.
--- alıntı ---


İHA


edit : niye kötülüyonuz ki la.bişey mi dedik sadece haberi olduğu gibi ilettim *
devamını gör...

--- alıntı ---
Dengir Mir Mehmet Fırat (doğum. 1943, Kahta, Adıyaman, Türkiye) , Türk siyasetçi.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Çiftçilik, Serbest Avukatlık, İhracatçılık, Akdeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı, XXI. Dönem Adıyaman, XXII. Dönem Mersin, XXIII. Dönem Adana Milletvekilidir. Evli ve 2 Çocuk babasıdır.

Dedesi Hacı Bedir Fırat Ağa I. ve II. dönem Malatya, III. dönem Kars milletvekilidir. Amcası Hüseyin Fehmi Fırat üç dönem milletvekillik ve Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyeliği yapmıştır. Dayısı M. Sırrı Turanlı 1957-1960 yıllarında Adıyaman senatörlüğü yapmıştır. Diğer dayısı Ali Avni Turanlı da 1963-1973 dönemi Adıyaman milletvekilliği yapmıştır.
--- alıntı ---
*
devamını gör...
fikirlerini özgürce savunmak için her ne pahasina olursa olsun mücadele eden, türkiyede türüne az rastlanir siyasetçi. bu yüzunden makamalari bile yeri geldiginde tepmis bir kisiliktir. 'standart devlet politikacisi ' degildir. bildigi dogrulardan kim ne derse desin kolay kolay caymaz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar