deniz baykal

deniz ve baykal sözcüklerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir ikilemedir.

deniz : bir okyanus ile bağı olan ve büyük bir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. terim genellikle okyanus terimi yerine de kullanılır.

baykal : bay ve kal kelimelerinin birleşimiyle oluşur. bay erkekleri belirtmek için kullanılır. kal ise fiildir. bir fiil olarak kalmak bir yerde ikamet etmek yatmak anlamına da gelebilir. bununla beraber kal kelimesi kal geldi anlamında olur ise sıkıntı geldi gibi bir anlam çıkarılabilir. baykal birleştiğinde ise bay sen git bir yerde kal veya bay bize sıkıntı geldi anlamındadır.

deniz baykal son günlerde medyada veya sokak ağzında(esasında her ikisi de aynıdır) yeni bir deyim olmuştur.
deniz baykal deyiminin anlamı bayım sen git denizin ortasında kal bir daha da gözümüze görünme anlamında olmakla beraber boş anlamsız insanları ifade etmek için kullanılan bir deyim olarak da literatürümüze geçmiş bulunmaktadır.

deniz baykal aynı zamanda isminin tanımıyla bütünleşmiş bir milletvekili adıdır. kendisi ileri derecede ülke için sorun teşkil etmekte olup derhal önlem alınması gerekli bir vekildir. her sözü ile insanların içini gıcıklayan bir hitap tarzı ve boş boş konuşmalarıyla meşhurdur.
devamını gör...
başbakanlığı gözden çıkarmış ve abdullah gül'den sonra cumhurbaşkanlığını hedefleyen siyasetçidir.

konjonktürün gidişatı buna uygundur ancak tek sorun halkın seçecek olması. *
devamını gör...
rivayet odur ki, rte baykalın chp'den ayrılmaması için her gece ellerini semaya kaldırıp dua ediyormuş. zira o olduğu sürece ce ha pes'in koalisyon ortağı bile olamayacağı garantiymiş.
devamını gör...
nasıl böyle dinç ve dibçik gibi göründüğünü merak ettiğim zatı şahane, deniz bir gökçek iki 40 yıl sonra da türk demokrasisinin demirbaşlarından olmaya devam edecekler.
devamını gör...
çocukluğumda gençti, büyüdüm yine genç, ben yaşlanmaya başladım; saçlarım döküldü o hala genç. korkarımda bir mitinginde bana 'amca nasılsın' diye el sallamasa...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar