deniz kaplumbağası

denizlerde yaşayan, sırt tarafı kırmızımsı kahverengi alt tarafı ise beyazımsı açık sarı renkli ve bacakları yüzmeye yarayacak şekilde kürek biçimi almış kaplumbağadır.
ana besin kaynağı deniz çayırları, denizanaları, süngerler, yumuşak mercanlar, yumuşakçalar, yengeçler, mürekkep balıkları ve türlerine göre bazı balıklardır.

100 milyon yıldır varlıklarını sürdürmekte olan deniz kaplumbağalarının dünyada 8 farklı türü olup , bunlardan 5 tanesi akdeniz'de yaşar.

türleri ; caretta caretta iribaş deniz kaplumbağası (türkiyede en bilineni), yeşil deniz kaplumbağası ,
deri sırtlı deniz kaplumbağası , atmaca gagalı deniz kaplumbağası , gündüz yuvalayan deniz kaplumbağası , zeytin yeşili deniz kaplumbağası , düz kabuklu deniz kaplumbağası , siyah deniz kaplumbağası.

kaynak 1 , kaynak 2

bu keratalar yüzünden direk tepelerine çıkıp lambaların deniz tarafına kamuflaj yapmıştım zamanında, başlığını bile açmamışsınız lan keratalar.
devamını gör...
erkeklerin testislerini ısırmalarıyla da tanınırlar. dünyanın en sert ısırığına sahip olan hayvanlardan birisi de kaplumbiklerdir aslında ama o cins deniz kaplumbiki değildir.
devamını gör...
yumurtadan çıktığı an kendi kendine yetiyor. birbirlerinden ayrılan yavrular artık tek başlarına dolaşıyor. on yıl boyunca farklı denizlerde yolculuğa çıkarlar. ondan sonraki dönemlerde de dişiler kumsala dönüp yumurtlarlar.
devamını gör...
bilinen sekiz cinsinin sadece iki tanesinin akdeniz kıyılarında yuvalandığı, deniz çayırları, denizanaları, süngerler, yumuşak mercanlar, yumuşakçalar, yengeçler, mürekkep balıkları ile beslenen, 100 - 120 yıl arası yaşayabilen deniz canlılarıdır.
siyah deniz kaplumbağası, düz kabuklu deniz kaplumbağası, zeytin yeşili deniz kaplumbağası, gündüz yuvalayan deniz kaplumbağası, atmaca gagalı deniz kaplumbağası, deri sırtlı deniz kaplumbağası, yeşil deniz kaplumbağası, iribaş deniz kaplumbağası türleri vardır.

tüm deniz kaplumbağaları arasında nesli en fazla tehlike altında olan tür gündüz yuvalayan deniz kaplumbağasıdır.

buradan
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar