denizaltı

3. (Tematik)
denizlerin altına inmek, deniz içi ve deniz dibi nimetlerinden yararlanmak düşüncesinin insan muhayyelesini uğraştıran binlerce yıllık bir geçmişi vardır.fakat denizlerin gizleyici ve örtücü niteliğinden yararlanılarak denizaltı gemilerini deniz kuvvetlerine bir vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin büyük iskender ile başladığı rivayet edilir.
devamını gör...
6. (Tematik)
aynı zamanda uçma özelliği de olan ancak yakıt tasarrufu genelgesi nedeniyle komutanlarının uçma özelliğini hiç kullanmadığını deniz aracı.
devamını gör...
7. (Tematik)
dün istanbul boğazı'nda belli bir süre gövde gösterisi yapıp, yolcu vapurlarındaki insanları şaşalattıktan sonra tekrar sulara gömülen savaş aracıdır.
devamını gör...
8. (Tematik)
jules verne'nin denizler altında yirmi bin fersah isimli romanında natulius ismini verdiği insanların canavar olarak nitelendirdiği (o dönemde deniz altı diye birşey yokmuş) deniz taşıtı.

(bkz: tahtel bahir)
devamını gör...
9. (Tematik)
bildiğimiz haliyle, bir silah devi olan almanyanın dünyaya sunduğu ve özellikle ikinci dünya savaşında önemli rol oynamış araçtır.
devamını gör...
10. (Tematik)
yatakları o kadar dardır ki; yattığınız şekilde kalırsınız, yatağında dönme şansınız yoktur, konumunuzu değiştirmek için yataktan çıkıp tekrar istediğiniz konumda yatmanız lazım gelir...
devamını gör...
13. (Tematik)
(alm. u-boot, n; unterseeboot, n; fr. sous-marin, m; ing. submarine ) denz. deniz sathının altında seyir yapabilmek üzere inşa edilmiş, dizel elektrik veya nükleer güç ile sevk edilebilen gemi.
devamını gör...
içinde bulunmak istemediğim savaş makinesi. dar alanlar, gece ve gündüzü ayırmak için sadece ışık kullanılması vs vs. tsk envanterinde bulunan en büyük denizaltında bile 60 kişilik mürettebata sadece 2 hela düşüyormuş varın gerisini siz düşünün..
devamını gör...
dünyanın ilk denizaltısı seyyid vehbi’nin sürname-i hümayun adlı kitabında da anlatıldığı üzre 1719 yılında mimar ibrahim efendi tarafından “tahtelbahir” adıyla yapıldı. bundan yüz yıl sonra sultan 2. abdulhamid tarafından yaptırılan denizaltı da ilk torpido atabilen denizaltısı oldu.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar