depresyondaki birine tavsiyeler

yürüyüş yap.
kitap oku.
hobi edin.
dua et.
mektup yaz.
...

diye devam edebilecek liste. tabi eğer birazcık gücün varsa bunları yapabilirsin. çok kötüysen ssrı lar var.
devamını gör...
geçmişte yaptığın şeyleri "başkaları sayesinde yaptım", "önemsiz onlar", "tesadüfen oldu" diye değerlendirmekten vazgeç. hiçbir şey rastgele olmuş değil. henüz kendini, hobilerini, yeteneklerini tanımadın diye yok zannetme. son olarak da bu tarz düşünceler senin kendi düşüncelerin değil. şeytanın sana verdiği vesveseler fakat sen kendinden geliyor sanıyorsun. cenab-ı hak her insana tohum nevinden bir kabiliyet vermiştir. o kabiliyeti inkışaf ettirmek de insanın elindedir.

ek: en önemlisini söylemeyi unuttuk. ibadet et ve günahlardan kaçınmaya çalış ki iç huzuru yakalayabilesin. günahlar insanda boşluğa neden olur. boşluk da büyüyünce depresyon olarak kendini gösterir.
devamını gör...
depresyonu çok sağlıksız olarak görmemek lazım. çünkü insanın kemalata erişebilmesinde tekamül ile büyüme, acıyla yükselme mevcut. bu yüzden bu hayatın içinde acının da yoğun düşünmenin de sevginin de aşkın da her güzel şeyin olduğu gibi kötü şeylerin de bir paket olarak bu hayata dahil olduğunu unutmadan tefekkür hali ile yeni bir bene dönüşebilmek çok önemli. dönüşebilmekten kastım ise insan zaman zaman bunalıyor hem de kimseye kendini anlatamayacak kadar, konuşmak istese de kimsenin onu anlamayacağı hislerine kapılacak kadar... eğer buralarda sabredebilir tefekkür edebilirsek bu noktadan sonra başka bir hale geçiş olucak. o halde de daha güçlü daha olgun şekilde hayatına devam edeceksin. o süreyi, o olayları iyi okuyabilmek çok önemli diye düşünüyorum. acele etmeden yol alanlar daha hızlı dönüşür benim gibi acele eden ise panik ile karmaşasını büyütür. velhasıl bu süreci içinden çıkıp, kaçılacak, hemen atladılması gereken bir süreç gibi okumazsak gelişir, büyürüz.
biraz sakinlik...
biraz huzur...
biraz düşünce azizim.
devamını gör...
girmenin sebebi şahsi meseleler, çıkmanın yolu ise şahsının haricinde bir gaye uğruna vaktini, fikrini, ilmini kullanman. ben yapabiliyor muyum, hiç sorma!
devamını gör...
sünni din anlayışını benimse ve bir şeyhe bağlan.

böylece acıları ve kederleri alım gücün artar. kur'an'sızlıktan dolayı çıkan zulmun, haksızlığın ve sıkıntıların nedenini " Allah'ın seni sevdiğinden dolayı vermiş olduğuna inanmak" afyonla yapılan en kral depresyon tedavisidir. evet.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar