derdini kimseye söylememek

söylediğinde hiçbir şey değişmeyeceğini çare bulunmayacağını bilen insan davranışıdır. gereksiz yere sözleri israf etmek istemez kendini kolay kolay başkalarına açmaz. kendine yeten insandır kısaca.
devamını gör...
bir de bunun üstüne milletin derdini dinleyip iyice darmaduman olmak.. mahalle kültürü hala var olan bir semtte yaşıyorsanız, eve giderken uğradığınız esnaflarla sohbet ederken işin bir noktadan sonra dert dökmeye, siteme gelir. anlatamazsın sadece dinlersin. işten eve dönerken mutluyken bir anda 7 çocuk babası gibi eve dönüyorum.. rabbim sanki beni alemlere milletin derdine ortak olayım diye göndermiş.
devamını gör...
bir arkadaşımla görüşüyorum tam içimi dökeceğim başlıyor derdini anlatmaya. dinliyorum, düşüncelerimi söylüyorum, seninle konuşmak bana çok iyi geliyor dedikten sonra ayrılıyoruz.

ne dertler var.
devamını gör...
tercih meselesidir. zannediliyor ki hergün düğün evindeyiz. bulutlarımız pembe, sularımız kevser şarabı. bir insanın hayatına girmeden, uzaktan seyredip fikir beyan edenlere selam olsun.
devamını gör...
"yiğidi gül ağlatır, gam öldürür."
zor durum. tanıdığım arıcılık yapan balcı bir amca vardı. sen sanıyor musun ki çok mutluyum, ben de bu işi kafa dağıtmak için yapıyorum, derdimi arılara dağa taşa anlatıyorum, ormanla konuşuyorum derdi. ayrıca konuyla ilgili; söyle(yeme)mek :
‘neler çeker bu gönül söylesem şikâyet olur’ ‘söyleyenler kendini bilmez bilenler söylemez’ (ş. yahya), ‘dili yok kalbimin ondan ne kadar bîzârım !’ (âkif), ‘söylesem tesiri yok sussam gönül razı değil’ (fuzûlî) ‘bir âh ile bu âlemi vîrân ederim ben’ (nef’î)
devamını gör...
hüdai'nin sözleri, nida ateş'in bestesi ve yorumunda tariflenmiş güzelce.

ben derdimi söyleyemem
dilim yaralı yaralı.
bülbülüm amma ötemem
gülüm yaralı yaralı
.

devamını gör...
dert kıymetlidir. kurtulmak isteyen ya bunu çözebilecek kişiye anlatmalı ya da sabretmeli. ama insan içinde tutamıyor. emin olun dertler çoğalınca artık üzülemeyecek hale geliyorsunuz. ağlamak isteyince ağlanmıyor sızlanmak istenince sızlanılmıyor atmak istenince atılmıyor satmak istenince alan bulunmuyor. artık derdinizle baş başa kalıyorsunuz ve bu durumda söylenecek bir şey de bulunmuyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar