dereotu

çam ağacının ot şekli.* *
çok güzel kokar.ayrıca;

--- alıntı ---
Orjinal Adı: Anethum graveolens

Diğer Adları: Durakotu, Tarhanaotu, Tereotu

Bilgi: Maydanozgiller familyasındandır. Akdeniz havzası kökenli, bir ya da ikiyılIık dayanıklı otsu bitki olup ükemizde yaygın olarak yetişir. 60 cm. kadar boylanabilir. Gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, içi boş ve bir ana gövdeden dallara ayrılan yapıdadır. Hoş kokulu, iplik gibi ince yapılı ve tüylü olan yeşil ya da mavi-yeşil yaprakları; yaz ortalarında 20 cm. kadar genişlikte şemsiyeye benzer salkımlar oluşturarak açan sarımsı renkli, hoş kokulu minik çiçekleri vardır. Oval biçimli, yassı ve esmer kahverengi küçük tohumları (meyvesi) da hoş kokulu olur. Bitki, tohumlarıyla çoğalır.

Dereotunun tıbbi bakımından en önemli bölümü olan tohumları, bileşiminde karvon: limonen adlı maddeler bulunan % 4 oranındaki uçucu yağ ile ayrıca pektin, reçine ve bazı mineralleri içerir. Bu tohumlar aynen ya da ezilip baharat olarak bazı yemek ve besinlere katılır. Bitkinin yaprakları, çeşni vermesi için, yemek ve salatalara konur.


Tibbi Etkileri ve Kullanımı Besin ve ilaç olarak bedene yararlı nitelikleri ta Eski Mısırlılar zamanından beri bilinen dereotunun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:

• Sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır.

• Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir.

• Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir.

• Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır.

• Hıçkırığı kesici etkisi vardır.

• Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini artırır.

• Kusma refleksini bastırır.

Bütün bu etkilerini sağlamak üzere, tohumları iyice olgunlaşmadan önce bitki kesilip çok sıkı olmayan demetler halinde bağlanarak kurutulur. Tohumları iyice olgunlaşıp renkleri esmer kahverengine dönüşünce yere temiz bez ya da kâğıt serilip üzerinde demetler dövülerek tohumlarını dökmesi sağlanır. Bu tohumlardan 1-2 tatlı kaşığı alınarak hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

• Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumlan ağızda çiğnenir.


--- alıntı ---
devamını gör...
bitkinin kullanilan kismi meyveleridir. meyveler eylül sonunda toplanir ve gölgede kurutulur. meyvelerinde sâbit ve uçucu yag, pektin ve azotlu bilesikler vardir. meyveler yatistirici, mide ve bagirsak gazlarini önleyici olarak kullanilir. hazimsizlik ve hiçkiriga da tesiri iyidir. yapraklari da yemek ve salatalarda kullanilir.
devamını gör...
dere otu (yaprak ve tohumlan)--- alıntı ---
•Levitra Barsaktan gaz sôktürür,
•Hazmı kolaylaştırır,
•İdrar sôktürür,
•Sütü artırır (Dolayısıyla bebeklerde gazi çıkartmaya Yarar)
•Uykusuzluğu giderir,
•Hıçkırığı geçirir (Tohum ağızda çiğnenir ve yutulur).
--- alıntı ---
devamını gör...
bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. meyveler eylül sonunda toplanır ve gölgede kurutulur. meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, pektin ve azotlu bileşikler vardır. meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını önleyici olarak kullanılır. hazımsızlık ve hıçkırığa tesiri iyidir. yaprakları da yemek ve salatalarda kullanılır.
devamını gör...
mide rahatsızlıklarına neden olan helicobakter pylori bakterisi ileri evrelerde mide kanserine de sebep olabilmektedir. dereotunun içerdiği safranen etkin maddesi helicobakter pyloriye karşı savaşan önemli antibakteriyellerden bir tanesidir. bu bakteriye karşı mükemmel bir destekleyici zaman zaman uygulanacak dereotu kürüdür.
devamını gör...
10.
maydanozgillerden iplik biçiminde yaprakları olan güzel kokulu bir bitkidir. sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

mide ve bağırsak gazlarını söktürür. hazmı kolaylaştırır, midenin gereği gibi çalışmasını sağlar. hıçkırık ve hava yutmayı önler. sinir zafiyetini giderir. uyku verir. aybaşı kanamalarının kolay olmasını sağlar. anne sütünü artırır. iştah açar. ağız kokusunu giderir. çocuklardaki gaz ağrılarını giderir. yemeklere ve salatalara tat vermek için konur. hamileler kullanmamalıdır.
devamını gör...
11.
tiroid bezlerine de iyi gelen bi ot olmakla beraber, pazardan alıp dolaba koyarsınız, çürütürsünüz, bir hafta sonra atarsınız; bu işe yaramaz! tiroid bezleriniz hasta ise günde üç defa , öğünlerden on dk önce sadece dereotunu (tuzlamadan , limonlamadan, ekmeğin arasına canım peynirle sıkıştırmadan!) çiğnemek ve yutmak ( su ile yardımcı olabilirsiniz yutağınıza) suretiyle işe yarar!

en çok yakıştığı yemek bence zeytinyağlı bakladır!
devamını gör...
nethum graveolens. maydanozgillerden, ince yapraklı, bazı yemeklere konulan, güzel kokulu bir bitki. güzel kokusu nedeniyle cacık, çiroz salatası gibi bazı salatalarda ve zeytinyağlı birçok yemekte, böreklerde çiğ ve pişmiş olarak kullanılır. sindirimi kolaylaştırıcı bir bitkidir. türkiye’de ve akdeniz ülkelerinde çok yetişir. dereyi görmeden paçayı sıvama atasözü de bu bitkiye ithafen söylenmiştir.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar