ders çalışan kimsenin mutlu olmaması

yeni gözlemim. bilime hayırlı uğurlu olsun. güle güle kullansın.

herkeste bir ciddiyet, bir odaklanma, bilgisayarlarda yazı dolu ekranlar, grafikler oklar... kim gençler için kanın kaynadığı dönem demişse yalan söylemiş. belki dışarıda bir yerlerde az bilen ama mutlu birileri vardır lakin bu çok bilenlerde enerji yok.*
devamını gör...
normaldir. ders çalışmak kendini bir şeylere zorlamaktır. sevdiğin bir ders olur mu? evet olabilir. ama o zaman ders çalışıyorum demezsin. "x'e bakıyorum, x çalışıyorum biraz" felan dersin. özel olarak zikredersin yani.
mutlu olmanın gerekliliği konusunda da tartışmak gerek, o da başka başlığa artık.
devamını gör...
sevmediğin anlamadığın bir ders ise doğal olan durumdur. kimse birşeyleri zoraki yapmak yapmış olalım diye yapmak istemez. bu öğrenmeyi de güçleştirir. ha sevdiği dersi de çalışmak genelde insanı mutlu etmez çünkü artık teorikle boğuşmak sıkar bi zaman sonra pratikle geliştirmek isteriz kendimizi. valla en son ilkokulda severek ders çalışmışlığım var. şuan en fazla yarım saat dayanabiliyorum masa başında oturmaya. karaktere göre de değişebilir. ders çalışmaktan zevk alan insanlar gördü bu gözler. onlarınki de sanırım öğrenme isteğiyle alakalı bir durum.
devamını gör...
ders çalışmak amaç için çekilen kutsal çiledir.icra ederken mutlu olmak için manik bir ruh haline sahip olmak gerekir.aksi mümkün değildir.velhasıl ancak mutluluğa hizmet edebilir,kapılarını aralayabilir.*
devamını gör...
tam tersine olması gereken durumdur. insan kendine bir şeyler kattıkça mutlu olur. tabii geleceğinde hiç kullanmayacağı bilgiler öğreniyorsa veya direkt maddiyat için okuyor okuma amacı entelektüel faaliyete dayanmıyorsa mutlu olamaz.
devamını gör...
dersin kendisi ile alakalıdır. dünyaya bakışımızı değiştirmeyecek şeyleri sıralarda oturup ezberliyorsak ancak vakit kaybediyoruzdur. ve ziyanda olan insan elbette mutsuzdur.
devamını gör...
dikte edilen bir şeyi kimse sevmez. kişinin ilgi alanına uygun, zorlama çerçeveye sahip olmayan pek çok şey sevilir. fizik size ortaokul sıralarında ‘bunu bilmek zorundasın’ diyerek dikte edilmişse ‘allah belasını versin’ dersiniz ancak gökyüzündeki uçurtmanın orada nasıl öylece durduğunu merak ediyorsanız rüzgarın hızını hesap etmek sizi tiksindirmez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar