ders çalışma sendromu

öğrencilerin %99,9'unda bulunan sendromdur. ne zaman sınavı olsa, hasta olur, başı ağrır... o gün onun için kesinlikle ders çalışması için uygun bir gün değildir, keyfi yoktur... uykusu vardır, halsizdir, başı ağrıyordur, karnı açıkmıştır, iyi bir film izleyecektir tam. en sevdiği dizi gününe yahut maça denk gelmiştir filandır, filandır...
devamını gör...
5 saatlik ameliyat sonrası saatlerce ayakta durmanın verdiği o yaman bel ağrısının derse odaklanmayı istemsizce bloke ettiği sendromdur. bu blokasyonun cerrahi kliniklerinde insidansı yüksektir.
devamını gör...
normalde yapmaya üşendiğiniz ne varsa hepsini yaparken bulmanızı neden olan sendrom. ders çalışmanız gereken zaman diliminde titizliğiniz tutar her yeri dip köşe temizlemek , okumak için ertelediğiniz dergi veya kitabı bir an önce okumak istersiniz. tüm bu istekler genellikle bu sendromla ortaya çıkıyor.
devamını gör...
bir diğer hali ile ders çalışmaya çalışma sendromudur. bütün itibariyle öğrenci olmanın taslağıdır, ders çalışmanın bir adım öncesidir. bunu başarıp ders çalışmaya başlamak birçok kişi için sanıldığının aksine çok zordur. kişi ders çalışmak ve bir şeyler yapmak ister lakin poponun sandalyeye değmesi zor, değdikten sonra ders çalışmaya başlaması zopzordur. böylesi bir durumda her yerin ve herkesin suçlu olma ihtimali bir anda yükselir. kalemi beğenmeyip ders çalışmayız, kalemin ucu olmaz ders çalışmayız, birden bire temizlik yapmak isteriz ders çalışmayız. uzadıkça acı verip sadist bir hal almaya başlar. yemin ediyorum odamdaki notlar ile beş öğrenci mezun olur, ben ise bu durum ile kariyer planlaması yapıyorum. başarılı mıyım derslerde? evet. istediğim yerde miyim? hayır. neyse geçmiş olsun. kendinizi motive edemezseniz bir mesaj kadar uzağınızdayım. beraber sıkılırız.
devamını gör...
hayatının dörtte üçü ders çalışmayla kaplı insanlar için yakalanmanın hobi haline geldiği sendrom çeşidi.

uzun süreli bir çalışma temposundan çıkıldıysa şayet sınav sonrası normal hayata adapte olmak için bir süre çabalamayı gerektirir. gökyüzü artık daha mavi, çimenler artık daha yeşildir.

(bkz: post travmatik stres bozukluğu)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar