dersi derste öğreten öğretmen

bir kere anlatıyorum iyi dinleyin! uyarısı yapmayan öğretmendir.

öğretmen bütün öğrencilere öğretmek zorundadır. anlatıp giderim tavrındaki kişiler kendine hala öğretmen diyorsa, önce oturup düşünsün. sonra öğrencilerini karşısına alıp, "tükür yavrum" demelidir.
devamını gör...
dersi derste öğrenmek diye bir şey yoktur, varsa da nadirattandır.

öğrenci derste konuyu anlar sadece, her öğrenciye anlayacağı seviyede ve yöntemle anlatmak öğretmenin işidir.

ancak öğrenme daha geniş bir kavram. ders öncesi hazırlık, dersi dikkatli dinleme ve ders sonrası tekrar/alıştırma ile gerçekleşebilir ancak.

insan emek vermediği şeyi öğrenemez.

o yüzden "yaşasın ödev"!
devamını gör...
dünyada karşılığını alacaktır çocukların başarılarını gördükçe
ahirette de mukafatını alıcaktır zira okuma-yazma öğretmesi karşılığında inanmayan esirleri bile serbest bırakmış bir dine inanıyoruz.
devamını gör...
az vakitte o kadar çok öğrenciye anlatabildiği kadar anlatan öğretmendir. ama asla tenefüste, çıkışlarda ve haftasonlarında öğreten öğretmen kadar afilli değildir.
devamını gör...
modern eğitim anlayışına göre eksik olan öğretmendir. eğitim sisteminin öteden beri süregelen bir algısıdır. şimdi ise geçerli olan eğitim metotlarından birisi de öğretmenin aktif değil, pasif olarak sadece yönlendirici olarak duruma müdahele etmesi gerektiğidir. bir nevi rehberlik etmek. öğretmen temel kuralları verdikten sonra öğrenme sürecine daha çok öğrenciyi katmalı. bu 40 dakikalık ders süreci değil. gerekirse 3 gün, 1 hafta. yani bilgiyi vermek yerine bilgiyi araştırıp bulmak. bu da bilgiyi öğrenilir ve yorumlanabilir kılıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar