çok kalabalık sınıflarda, imzalar sonrası hoca rastgele isimler okuyarak yoklama yapar.

tabi 300 kişiyi sayacak veya hepsinin isimleri üzerinden geçecek vakit olmaz.

tombala sonrasında bazen sahteler ortaya çıkar ve yok yazılır.
devamını gör...
kalabalık amfilerde hoca imzaları ve sınıftakileri sayar. sayılar birbirini tutmazsa da baskasının yerine imza atan itiraf etmek zorunda kalır. üniversiteye yeni baslayacaklar dikkat etsinler.
devamını gör...
çok tehlikeli bir durumdur. niçin mi ?

bir gün her zamanki gibi sınıfta yerimi almıştım. *

gidip en arka sıraya oturdum. imza kağıdı geldi ben de imzamı atıp kağıdı diğer sıraya uzattım. tam uzatırken gözüme bir şey takıldı ve kağıdı geri aldım. baktım ki bir hafta fazladan imzam var kağıtta. ama az önce bir tane imza attım ?! bir önceki imza benim elimden çıkmamıştı yapacak bir şey yok tükenmez kalemle atılmıştı imza. hiçbir şey olmamış gibi kağıdı tekrar yan sıraya uzattım ve hocanın atarını beklemeye başladım. imzalar bitti hoca kağıdı aldı ve hiçbir şey demeden dosyasına koydu. hayır bir de listenin 3. sırasındayım.

ders çıkışı olanları arkadaşlarıma anlattım. ismi lazım değil bir arkadaşım benim sınıfta olmadığımı görünce imzamı atmış ben de en arkadayım halbuki. adam alışmış imzamı atmaya. ben de dikkat etmeden attım fazladan bir imza. önce güldük ama gergin bir bekleyiş aldı yerini gülücüklerin.

gelecek haftaya kadar içim içimi yedi lakin bir sorun çıkmadı sanırım hoca kontrol etmedi yoklama kağıdını. gelecek hafta sınıfta yine yerimi aldım ve imza atmadan kağıdı gönderdim. karizmayı kes. *
devamını gör...
yalancılıktır, ahlaksızlıktır, sahtekarlıktır.

olmayan kişi yerine imza atmak yüzüme baka baka "hocam arkadaş derse katıldı." diyerek yalan söylemektir. yalan söylediklerine mi yanayım yoksa hocanın bunun farkına varmayacağını düşünecek kadar ahmak olmalarına mı yanayım bilemedim.

geçen hafta tespit ettim, sınıfta 25 kişi, kağıtta 34 imza var. hiçbir şey demedim ama. bir haftadır bugüne hazırlanıyor, kendimi biliyorum. öğleden sonra sınıfta sağlam döşeme olacak.

sonuç raporu: döşeme işi tamam. ancak bu birinci ayaktı. öbür hafta finaller başlıyor, ikinci döşeme de orada gerçekleşecek.
devamını gör...
bu durum pek bi abartılıyor. bence kopya çekmek kadar günah değildir. ama insani mis gibi enayi yerine koyar sen uyu, gez, gününü gün et, arkadaşın atsın. oldu! nefret ediyorum bu istekten.
devamını gör...
önünü geçilemeyecek durumdur. üniversitede bir simge olan imza atma yerine kartlı sistemi getirdik. belirli bir süre açık kalan kartlı sistemde her öğrenci kendi kartı ile yoklamaya katılıyor bu sisteme göre. fakat bu durumda da arkadaşlarının kartını sisteme okutanların olduğunu gördük. bu durumun önüne geçmek isteniyor ise başlarına bir bekçi koymak gerekiyor. tabi buna gerek var mı diyecekseniz elbette ki gerek yok. en nihayetinde 20 küsür yaşına gelmiş bir bireyi zorla derse getiremeyiz. iradeye ket vurmak gereksiz görünüyor. dersimi dinlemek isteyen kişi gelir istemeyen kişi ise gelmez. dersime gelen ve dersime gelmeyen arasındaki fark sınavlarda bariz şekilde kendini belli edecektir.
devamını gör...
devam zorunluluğunun ortadan kaldırılması ile çözülecek durum. belli bir yaşa gelip, aldığı dersi neden aldığının farkında olmaması daha kötü bir durum. dersin içeriğinden çok devamsızlık durumlarına odaklanıyor öğrenciler. haliyle öğrenci, devamsız gözükmemek adına ders iptal olsun diye her şeyi yapıyor. derste öğreneceği şeyi umursamıyor bile. önemli olan öğrenmek değil, devamsızlıktan kalmamak. hiç devamsızlık yapmamış bir öğrenci derse geldiğinde dersle ilgilenmeyip, uyuyorsa o imzanın pek bir önemi olduğunu düşünmüyorum. ne yaptığının, neden o bölümde olduğunun farkında olan bireyler ise devam zorunluluğu istemeseniz bile dersinize gelmeye özen gösterecektir.
devamını gör...
çok mantıklı olmayan eylem
çünkü ders derste öğrenilir.
derse girilmezse sonrasında aynı konuyu öğrenmek için daha fazla zaman ve efor harcanır.
devamını gör...
bazı derslerde devam zorunluluğu oluyor ve sadece devamsızlıktan paşa paşa da kalınıyor. sırf bizim gencimiz canı istemediği için gelmeyecek sonra da sabah erken vakitte bir sürü yol tepen arkadaşların olduğu sınıfta yaa nolcak herkes yapıyo pişkin söylemi ile imza atılmasını isteyecek. devamsızlık hakkı baştan belli olur ona göre hesaplarsın tüm çaba ve dikkatine rağmen çok ekstrem bir durum çıkmışsa belki o zaman değerlendirilir. olmayan kişi yerine imza atmak yalancılıktır, sahtekarlıktır mevzu kul hakkına kadar gider bunun lamı cimi yok. üniversite gençliğinin çarpıklığı bununla da bitmez yemekhanede sıraya girmeden önce masa tutar zaten yer sıkıntısı var sıra vasıtasıyla yer sirkülasyonu sağlanıyor ama yok en sevdiği masada yiyecek. sınıfta arkadaşa yer tutma mevzusu da var ooo.

bunlar küçükmüş gibi görünüyor ama hz. ali'nin dediği gibi parça bütünün habercisidir. ne diyorduk en baştan arkadaşlarınıza imza atmadığınızı belirtin gerisini onlar düşünsün.

ben bir kez devamsızlığımı fütursuzca kullandım sonra da çok lazım oldu arkadaşlardan istemedim dürüstlük kazandırır deyip hocama mail atmıştım ne yazık ki kazandırmadı e hayat samanyolu dizisi değil. böyle tam olmadı ama yine de siz atmayın, attırmayın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar