çoğumuzun aklında olan bir mesele, üzerine farklı farklı teoriler ürettiğimiz bir konu bu. kimisi sildiği başlıktan ya da tanımdan kimisi yazdığı yazılardan ürettikleri fikirler ile değerlendirip konuşuyor. çoğumuzun aklındaki soru kim yav bu derviş? ne düşünüyor? ne yapıyor? hangi tarafta? bilelim öğrenelim de savaşacak mıyız destek mi olacağız? adaletli veya hakkaniyetli davranıyor mu? diye bir sürü sorular sorular sorular...

malum ki küfürsüzlükten dolayı ve yazarların çoğu ilk dönemlerde muhafazakar olduğu için iktidara yakın bir sözlük kurduğu söylenir sık sık. yine koyu hükümetçiler onu muhalefet seslerine daha soft yaklaştığına dair suçlar. peki sözlükte kurallar uygulanırken kanaat kimden yana ağır basıyor? yazdıklarını ele alacak olursak mesela derviche moderne'in oyunun rengi tarafı belli mi ki? eleştiriler, kınamaları, yorumları ne kadar objektif? gönlü neyden, aklı kimden yana acaba?

neyse efenim şimdi hepimizin rahatça içini dökebileceği yazabileceği bir başlığımız var. sizler neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında bizimle paylaşın bilelim. rica ediyorum, gerek tanımlarla gerek tanımları destekleyici başlıklar ile yazın okuyalım. dökün içinizi gençler.

edit: hepiniz lafa gelince tanımlarda orada buralarda laf sokup geziyorsunuz. yazmaya gelince çekindiniz mi, ne oldu? bir anda anlayış abidesi haline geldiniz.*
devamını gör...
tarafsızdır/tarafsız olmak zorundadır. az önce mesajlaştım ya zıt da gidemiyorum adama. insan birisiyle azıcık bir diyalog kursa bile hemşericilik hissiyatı yaşıyor hemen. halbuki konuşmasam buraya hemen patron da hemşerisini tutiyi yazar favları oyları götürürdüm. ama işte tanışıp konuşunca kötü yazarsam o patron imajı zihnimde boynunu bükmüş yavru kediye dönüşüyor. ben de ayrı bir kafa yaşıyorum ama hayırlısı artık.
devamını gör...
yandaş olsa ne, muhalif olsa ne ? mühim olan yöneticiliği değil mi? her insanin fikri vardır, saygi çerçevesinde bunu dile getirir. rahatsız olanlar düşünsün.

bu sözlükte fikirlerime zıt olan, uç noktada olan insanlar var. amma velakin takip ediyorum, seviyorum bazılarını, saygı duyuyorum.
devamını gör...
öncelikle kimseyi hedef almadan, yandaş ve muhalif olarak ayrılaştırmanın çok doğru bi kullanım olmadığını düşünerekten; sözlüğün kurusucusu/admini vb. olmasından mütevellit, kendi fikirlerini gizlemek, istemediği gibi yazmak zorunda değil. açık açık o da isteyip desteklediği şey yazmalı yazıyor da zaten. burada sorun kişi olarak o , şu , bu demek değil de sözlüğün yetkilisi olan birinin/birilerinin , diğer destekleyip desteklemediği şeyler hakkındaki tutumunun nasıl olduğu? burada sadece o da değil, genel yönetim kısmı için geçerli. örneğin tanımların silinmesi, üyelerin statülerinin değişmesi vb. bunların ne kadar objektif ne kadar tırnak içinde kayırıcı olduğunu bilemiyoruz. tekrardan buradan da söyleme gereği duyduğum konu modlog sistemi. modlog sistemini gizli olmaktan (silinen tanımlar) çıkarılmasıdır. belki o zaman yönetim ve kurucuların/adminlerin ne kadar objektif veya taraflı tarafsız olduğunu anlayabilirim kendi adıma. dediğim gibi yönetimden bir kaç kişiyi dışarda tutaraktan isim vermeden, yönetimsel olarak tarafsız ve objektif olunmadığı konusunda ikna olmadığımı ve şüphelerim olduğunu belirmek isterim.
devamını gör...
basite indirgenebilir bir sorunsaldır amma velakin sorular ve soruyu sorarken ortaya atılan doneler yanlış yönlendirmeye meyleder.

misal..

insan muhafazakar ise akepeli ya da ''hükumet yanlısı'' olur imajı doğru değildir. zira iddia edilen hiçbir yolsuzluğu araştırmayan, araştırılmasını reddeden, fetönün ayak takımıyla uğraşıp siyasi hiçbir adım atmayan, ayakkabı kutularını milletle alay eder gibi ''imam hatip yapacaklardı'' diye açıklayan, teröristle pazarlık yapan, seyyar mahkemelerde aklayıp şimdi demirtaş'a ziyarete gidenleri hain ilan eden bir zihniyetin muhafazakar bir parti olmadığı aşikardır.

bu kısa fakat yeterli ön bilgilendirmeden sonra...

bence derviche moderne de bir vakitler hükumet yanlısı bir eğilim göstermiş, amma velakin fanatik hülooğğcu gruba dahil olmamış, ''kandırıldık'' palavralarını yememiş, hükumetin yaptığı yanlış ve hatalara gözünü kapatmamış, bu sebep ile de gönlündeki parti imajından çok uzaklaşan iktidara sırtını çevirmiş biridir.

öte yandan...

haddinden çok fazla dejenere olmuş bir yapı karşısında ayakları sağlam basan bir muhalif grup olmadığı için tepesi iyice atmış, evrensel tabirle en azından ''sözlük'' adına nonpolitical bir yol belirlemiştir.

bence tabi.
devamını gör...
modlara daha yakın. yazarlara vermediği hakları modlara veriyor. mod odasına fındık lahmacunlar, çiğ köfteler, acılı adanalar gittiğini hepimiz biliyoruz. kokusu taa buralara geliyor. neyse sağlık olsun. gözümüz yok biz bir kuru ekmek bir salça ile de tanım yazarız. karnımızı kendimiz doyururuz çok şükür.
devamını gör...
bir gün mekanına gidip çayını içerken hakkında genel bir fikir edinilebilecek sorunsaldır. yok sildiği başlıklarmış yok bilmemneymiş, uğraşmayın gençler, hem güzel bir muhabbet etmiş olursunuz*
devamını gör...
sözlükte iktidar’ül lügateyn adlı bir yönetici olsa; işleri daha da sarpa sardıracak başlık.
devamını gör...
bunlaaaar sevgili kardeşlerim sözlüğü kendilerine bağladılar kendilerinee!..
moderatör koltuğunda oturan o zata sordum " yav bunlara bi vasıf ver dünyalı veya anonim gibi" dedim. " usta bunlar iyilikten anlamaz, bunların sırtından cezayı tanımlarından silinmeyi eksik etmeyeceksin " dedi.
kardeşlerim!
devamını gör...
beni baglamayan sorunsal.sizi de bağlamaz lan. kime yakınsa yakın, kendi kişisel tercihidir.alismisiniz baştaki ne ise o olmaya.hadi bagalim
devamını gör...
aslında bakarsanız buradan hiçbir yere varılmaz. ne iktidar tek bir şeydir, ne de muhalefet tek. iktidar da kendi içinde birçok parçaya ayrılıyor, muhalefet de öyle. şöyle dedin, o halde şunlardansın, böyle dedin o halde diğerlerindensin gibi salakça şeylere gerek yok.
devamını gör...
şu şekilde yazmak belki daha doğrudur.

"herkesin zevki birinci mevkidir."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar