design pattern

tasarım şablonu. bir yazılımın etkili biçimde nasıl oluşturulacağının yöntemlerini içerir. creational, structural, behavioral kalıpları en sık kullanılan kalıplardandır. genellikle ntp (oop) dillerinde kullanılır. ntp elemanları olan class, interface, abstract class, subclass gibi özelliklerin oluşturulması istenen yazılımın senaryosuna göre şablon biçiminde tasarlanır. bu şablonlar daha sonra başka senaryolar için yeniden kullanılabilir.
devamını gör...
en basit anlamda, programcıların yazılım geliştirme sırasında karşılaştıkları genel sorunların çözümüdür diyebiliriz. bu çözümler, yazılımcılar tarafından deneme yanılma yoluyla elde edilmiştir. sonrasında ise karşılaştıkları problemlerde buldukları çözümün en optimum çözüm olduğunu düşündüklerinde ise bu çözümlere isimler vermişlerdir.

design pattern kavramının ilk kez 1994 yılında, yazılım dünyasında gang of four olarak bilinen yazılımcılar tarafından yayımlanan design patterns: elements of reusable object-oriented software adlı kitapta ortaya atıldığı söyleniyor.

design pattern dediğimiz kavram dilden bağımsız bir şeydir aslında. dolayısıyla bir kod yahut algoritma olarak görülmemesi gerekir. bu kalıpları kullanmadan da gayet programlama yapılabilir ve kendi çözümlerimizi oluşturabiliriz. ancak belirli konularda tekerleği yeniden icat etmenin de pek lüzumu yok.

son olarak bu konuda ingilizce olarak birçok kaynak bulunabilir. türkçe olarak ise sadık bahadır memiş'in youtube kanalındaki oynatma listesine bakılabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar