deus ex machina

tanrının i$i manasında kullanılan kelime öbeğŸi.

dönemini hatırlayamadığŸım bir zamanda, tiyatro oyunlarında yada yazılı eserlerde yönetmen yada yazar tarafından kurgu ve hikã¢yenin karma$ıkla$ması durumunda bir anda ortaya çıkartılan ve bütün olayların normale dönmesini sağŸlayan ki$iler için kullanılan tanım. bir bakıma imkansızlıklar içerisinde her $eyi normale döndüren tanrı misali görev bulur.

latince kökenli olup kelimesel bazda makina tanrı olarak kar$ılık bulur.
devamını gör...
tanrının i$i manasında kullanılan kelime öbeği.

dönemini hatırlayamadığım bir zamanda, tiyatro oyunlarında yada yazılı eserlerde yönetmen yada yazar tarafından kurgu ve hikâyenin karma$ıkla$ması durumunda bir anda ortaya çıkartılan ve bütün olayların normale dönmesini sağlayan ki$iler için kullanılan tanım. bir bakıma imkansızlıklar içerisinde her $eyi normale döndüren tanrı misali görev bulur.

latince kökenli olup kelimesel bazda makina tanrı olarak kar$ılık bulur.
devamını gör...
yunan tiyatrosunda bulunurdu efendim bu meret. mekanik bir tasarımla tanrı gökten sahneye iner ve mutlu son a kavuştururdu kahramancıkları. medea buna en ballı örnektir.

daha sonra bu final bir kalıp olarak kullanılmaya başlandı. bir kurgunun finalinde yazarın kurtarıcı tanrısı olarak mesai yapmaya başladı. kolaycılığa kaçan ve dağıttığı öyküyü toplayamayan yazar bir unsur (kedi olur köpek olur insan olur tanrı olur ne bileyim) etrafında finalini toparlayıverir(miş).
eleştirmenler olarak kınadığımız tavır, gözümüz görmesin.

devamını gör...
"god from machine" anlamına gelir.

eski yunan tiyatrosunda, yazar sıkıştığı yerde tanrıyı * devreye sokar ve bir mucizeyle konuyu çözümlemeye kavuştururdu. kalitesizlik göstergesi olan bu metod, günümüz modern yazın dünyasında bir anlatım üslubu (bkz: artistik patinaj) olarak kullanıldığı sürece hoş karşılanabilmektedir.
devamını gör...
bir tiyatro deyimidir. dramada kahramanın aleyhine işleyen, çözümlenmesi olanaksız bir olayı sonuçlandırmak üzre tanrının sahneye jüpiteri yollaması demektir.hiç beklenmedik bir anda gelen bu tanrısal güç/nusret herşeyi yoluna koyar oyun mutlu sonla biter.

bu teknik sinemada da çok sık kullanılır. kahramanın içinden sıyrılamayacağı çok güç bir durumda yardım kuvvetleri(ki bu genellikle polistir) hemen imdada yetişir. rastantısallık gibi durur ama kabak tadı verir.

türkçeleştirsek "hızır gibi yetişti" benzeri bir şey olur herhalde.
devamını gör...
deus ex machina (deus ex māchinā, çoğulu deī ex māchinīs) (okunuşu: deyas eks makina); bir kurgu veya dramada beklenmedik, yapay veya imkânsız bir karakter, alet veya olayın senaryo akışı içinde beklenmedik bir yerde aniden ortaya çıkması, örneğin anlatıcının bir anda uyanıp her şeyin rüya olduğunu anlaması veya aniden ortaya çıkan bir meleğin sorunları çözmesi için kullanılan latince kalıp. birebir çevirisi "makineden tanrı" olup, antik yunan tiyatrosunda bir tanrıyı canlandıran karakterin bir vinç (machina) yardımıyla yukarıdan indirilmesi anlamında kullanılmaktaydı.

lost dizisi 1. sezonunun 19. bölümüdür. 30 mart 2005'de yayınlanan bölümün yazarları carlton cuse ve damon lindelof, yönetmeni robert mandel'dir. locke merkezli bir bölümdür.
devamını gör...
[göst.] 1. antik yunan dönemindeki tiyatrolarda, olaylar karmaşık, içinden çıkılamaz olduğunda bir tanrıyı canlandıran karakterin sahneye yukarıdan indirilmesi ve olayı çözmesi.

2. (sonraki dönemlerde) olayların olağan akışına ve gelişmesine dayanmayan, inandırıcı olmayan, tepeden inme çözüm.

(alm. deus ex machina, m, gott aus der maschine, m; fr. deus ex machina, m; ing. deus ex machina) *
devamını gör...
edebiyatta ve farklı sanat türlerinde karşımıza çıkar ve “karmaşık ya da içinden çıkılamaz hale gelmiş olaylar zincirinin, bir anda, hikayeye ait değilmiş gibi gözüken, yapay bir öge sayesinde çözülmesi” olarak tanımlanabilir. antik yunan’a dayanır. antik yunanda yazılan tiyatro eserlerinde, sık sık olayı çözen karakterler olarak karşımıza çıkan yunan tanrıları, mekanik bir düzenek sayesinde sahneye indirilen aktörler tarafından canlandırılırdı. roma imparatorluğu döneminde de kullanılmışlardır. kavramın latince hali, günümüze kadar ulaşmıştır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar