devlet memuru

salla başı al maaşı zihniyetinde olan, yüzde doksanı dışarıya çıksa aç kalacak olan insanlar kümesi.
devamını gör...
en çok nüfüs müdürlüklerinde, hastanelerde, vergi dairelerinde rastlanır. örneklendirmek gerekirse; nüfus cüzdanınızı değiştirmek için sırada bekliyorsunuz ve nihayet sıra size geldi. sizin işinizi hemen bitirip acilen çıkmanız gerekiyor. memure hanım iki fotoğraf istiyor sizden, o arada siz fotoğrafları verirken, o elini uzatmış ama başka tarafa. çünkü başını yan masadaki arkadaşına çevirmiş sohbet ediyor o yüzden sizin fotoğrafları uzattığınızı görmüyor. "ay kız aysel, dün izledin mi var mısın yok musun? ay kız çocuğa acıdım. 9 ay bekledi 50 bin lira kazanabildi." tekrar bana dönüyor fotoğrafları çıkardınız mı diyor. fotoğrafları alıyor, tekrar aysele dönüyor. "kız dün yaprak dökümünü izledin mi. ay kız çok üzüldüm. adamcağız nasıl da ağladı." tekrar bana dönüyor. "eski nüfus cüzdanınız yanınızda mı?" diye soruyor. eski nüfus cüzdanımı çıkarıyorum. bu arada ben üf püf yapıyorum. nüfus cüzdanımı alıyor. sonra tekrar dönüyor aysele. "kız yarın geliyo musun ahmet abinin oğlunun düğününe? ben de ne giyeceğimi bilmiyorum. hani görmüştün ya üstümdeki o siyah elbiseyi. onu mu giysem?" tekrar bana dönüyor, bilgisayara birşeyler yazıyor. tekrar dönüyor aysele. pardon bu sefer daha uzağa, ayselin yanındaki melahata laf yetiştiriyor: "kız meloş bugün çok şıksın." meloş da ona 'sen de çok şıksın' diyor. "yok canım senin kadar değil" diyor. bundan sonrasını yazamayacağım çünkü sinirlerim bozuldu. toplam 3 dakika sürecek bir işlem 15 dakika sürdü. yani eğer diğer devlet memurları da öyleyse, mesaide bulundukları sürenin ancak 5'te birini çalışarak, 5'te dördünü muhabbet ederek geçiriyor.
devamını gör...
uğursuz rakamı '8' uğurlu rakamı '5' olan insanlar grubu

(sabah 8, akşam 5, yatıyoz, yuvarlanıyoz, her ay başı, çeek maaşı)
devamını gör...
kutsal numarası 657 olan, kurumdan kuruma tipolojik değŸişŸiklikler gösteren ve kendi içinde asla tek tip kategorizeye gelmeyen gizemli şŸey.
çalışŸtığŸı kurumun sahibi gibi davranabilen ve kendisine yönelik diklenmeleri devlete isyan şŸeklinde algılama potansiyeline sahip devlet kölesi..
günde 8 saatini devlete, 6-7 saatini uykuya, 1-2 saatini yemek ve dinlenmeye, birkaç saatini ailesine ayırabilirse ne mutlu..
devamını gör...
son yapılan değişiklik ile artık arkadaşları ile beraber hakkını aramak için toplu bir şekilde yazılı veya sözlü olarak müracaat veya şikayet hakkını kullanması yasaklanmış fiil ve davranış olmaktan çıkarılmış olandır. bu sebeple de artık kendisine disiplin cezası verilemeyecektir. ayrıca en güzeli izinsiz olarak görev mahallini terk etmesi sebebiyle de aylıktan kesme cezasına maruz kalmayacaktır.
devamını gör...
korkak ve saldırgan bir yapı arzeden acımasız fakat merhamet bekleyen üste kuzu asta kurt olanları da vardır.
devamını gör...
öğle yemeğinde çıkan ve yemek esnasında tüketmediği gıda maddelerini peçeteye sarararak odasındaki masasının üstüne koyan ve bu gıda maddelerini 14.30 ila 15.00 sularında tüketen tipleri de mevcuttur.
devamını gör...
ibn-i haldun'un devlet kuramında dişil-feminen tipilojik yapıdır. kürd düşünür ve edebiyatçı ehmedî xanî, ibn-i haldun'un söz konusu ettiği tip'e karşı halka, davranış ve tutumun nasıl yapılacağını kısaca şöyle tanımlar, mealen: bir devlet memuru ile temas ettiğinizde, yani o size geldiğinde ona karşı nazik ve kibar olun, onlar cins-i latife yakındır, dişil inceliktedir, erkek gibi karşılarında durmayın ki hemen orayı terk etsinler alacaklarını aldıktan sonra ' der. *
devamını gör...
devletin kıyak geçtiği insan grubudur. inanmayan baksın onun işini ben yapıyorum link de ;

http://www.gib.gov.tr/index...

bir kere okuyun, ilk kısmı ben bu işi sana satarım hacı, ikinci kısmı tehdit (yapmazsan boğazına çökerim), üçüncü kısmı benim memuruma dokunamazsın! sen bildirim yapacaksın, beşinci kısmı git muhasebeci amelen hazırlasındır.

hatırladığım bir de nüfus kurumu var adrese dayalı nüfus sistemi için 3-5 aylığına adam aldılar, sebep bilgi girişi yapılacakmış. ve-l hasıl kelam çalıştırılamayan kişilerdir. neyse bu iş uzar olmadı bir 657 sayılı koruyucumuz.
ayrıca (bkz: koruyucu) (bkz: ilah)
devamını gör...
birçoğunu öğretmen ve polislerin oluşturduğu, 657'ye tabi olamayanların hezeyanlarına gülüp geçen, bulundukları yere nice okul ve sınavdan başkalarının sırtına basmadan kendi çabaları ile gelen, aldıkları maaşla aç açıkta kalmayan, artmayan azalmayan memur kaldıkça zenginlik hayali de olmayan,ayaklarını yorganın içinde tutmasını bilen, genelde işleri insan kaynaklı olanların orta sınıfta yer aldığı meslek grubu. *
devamını gör...
dört başı mamur bir memur olarak ,daha doğrusu sözde memur özde amele olarak dahil olduğum devlet personelleridir.
son zamları beğenmeyenlerdir.
kimse kusura bakmasın ama sabah 10 a kadar gırgır yapıp 11.30 da yemek arasına çıkıp 2 de tekrar iş başına gelen, mesai saatlerinin büyük çoğunluğunu alışveriş sitelerinde ve dedikodu ile geçiştirenlerin türkiyenin büyümesinden pay almaya hakları yoktur.
ve son zamlar yersiz ve fazladır .yazıktır ,günahdır.
neymiş türkiyenin kalkınmasından pay almak istiyoruz. adama sorarlar sayın gündoğdu memurlar olarak nasıl bir katkımız var türkiyenin kalkınmasına.
neymiş asgari ücretten daha az zam gelmiş ulan asgari ücretliler ayda 700 lira alıyor ve afedersin it* gibi çalışıyor.
şimdi lütfen genelleme yapıosun kul hakkına giriyorsun demesin kimse herkes ne kasteddiğimi gayet iyi biliyor.
devamını gör...
şu memlekette üniversite bitiren her gencin olmak istediği ama ne ilginçtir ki herkesin de kötülediği çalışanlardır. tabii bu kötüleme ve "devlet memırlııımı ıyyyy" düşüncesi kpss'den uygun bir puan alıncaya kadardır çoğunlukla. * ekmek parasının peşinde olan insanlardır, tıpkı işçiler, emekçiler, çöpçüler, madenciler, ayakkabı boyacıları vs. vs. gibi.
ama elbette hayatta risk almak lazım, adrenalin iyidir diyerek garanti iş garanti maaş monotonluğunda yaşamayı reddedip bol heyecanlı yaşamayı seçip yoluna devam edenleri de takdir ediyoruz.

not: memur değilim.
devamını gör...
Allah nasip ederse alacağım unvan. üstelik yan gelip yatacağım ve her sene en az %10 zam isteyeceğim. e ne olacaktı hem benden nefret et, yaptığım işi küçümse, eğitimimi hiçe say sonra da benden hizmet bekle.
devamını gör...
"devlet memuru çalışmıyor, o yüzden zam istemeye hakkı yok" mantığı yanlış bir mantık bence.

devlet memuru olan kişiye devlet, devlet bu, kapitalist sistemin uşağı bir patron değil, devlet baba, memuruna geçinebileceği kadar parayı vermeli. şu anda vermiyor, o yüzden memur zam istemekte haklı.

çalışmama meselesine gelince, bunun zamla alakası yok. vergi kaçıran rahatlıkla kaçırabiliyorsa, staddan çıkan şehir eşkiyası yarım saat polis aracını tahrip ederek gövde gösterisi yapabiliyorsa, alenen şike yapılıyorsa, kaçak elektrik kullanılıyorsa, mafya sokaklarda kol geziyorsa ve daha bir sürü kanunsuzluk yapılıyorsa bu ülkede ve bunların hesabı sorulamıyorsa devlet memuru da çalışmaz.

devlet memuru çalışmaz, çünkü onu çalıştıracak, çalışıp çalışmadığını kontrol edecek bir devlet yok. milyonlarca insanın her birinin kendi çapında yaptığı yolsuzluk ve kanunsuzlukları da takip edecek bir devlet yok. türkiye cumhuriyeti devleti, organizasyon ve kontrol anlamında sıfır.

ben de bir devlet memuruyum, vicdanım ve helal kazanma duygum olmasa bütün mesaimi yan gelip yatarak geçiririm ve kimsenin ruhu da duymaz bunu.
devamını gör...
insanı köreltmek için ihdas edilmiş meslek. körelmişler mi seçiliyor, yoksa seçilince köreliyorlar bilmiyorum ama, gerçekten böyle bir şey var. kişi bir de evlenirse, iş tamamdır. beyin ölümü gerçekleşir. hayatı; dairesi, evi ve eşinden ibaret hale gelir.

her ne kadar bu meslek mensupları beğenmese de, maaşı piyasa standartlarına göre iyidir. ama eğer idealist düşünüyorsan, o düşündüğün ideallerden çabuk vazgeçmene neden olur. geçmiş olsun.
devamını gör...
yıllardır kemikleşmiş bir yapı içerisinde çalışıp en sonunda kendileri de o kemikleşmiş yapının özelliklerine sahip olarak insani özelliklerini kaybedenlerin mesleği. devlet memurları her zaman soğuk,kısa cevap veren,umursamaz,baştan savma iş yapan hasretle mesai bitimini bekleyen,öğlen aralarını yayarak geçiren insanların işini geciktiren kişiler idi. ama son 10 yıldır bazı kurumlarda özellikle genç memurların çok daha farklı olduğunu gözlemledim. he elbette hala dinazor olan devlet memurları da var ama genç nesil zehir gibi. çok nazikler helal olsun tebrik ediyorum.
devamını gör...
kurban bayramında büyük şehirlerdeki kesim alanlarına bile kravatlla gelendir...
devamını gör...
bazı şeyler dışardan görüldüğü gibi değil, içine girince anlıyorsunuz, siz muhabbetle bu işi yapmak isterken bazı gerçekler vuruyorlar yüzünüze ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. idealist olayım derken makamından aldığı güce dayanan insanlar çekinmeden kalbinizi kırabiliyorlar, çıkar ilişkiler menfaatler derken bir damla huzurunuzu kaçırabiliyorlar, bazı şeyler idari bazı şeyler sistemden gereksiz şeyler de var gözden geçirilmesi gerek, şu boş oturma meselesine gelince şahsım adına insanı belkide en çok yıpratan şeylerden bir tanesi belkide boş oturmaktır, sabahtan akşama kadar 8 saat boyunca boş oturmayı tamamen zevkli olarak görmemek lazım, adam işi varken boş oturuyorsa savsaklıyorsa o işi kabul edemeyiz elbette.
devamını gör...
garanticidir, sorumluluk almak istemez. şimdi tüm memurlar da böyle olunca o çark öyle ağır döner işte. iş savsaklamayı falan geçin işlerin bu kadar ağır gitmesine sırf bu iki sebep bile yeterlidir. bir de işin yapmak isteyip de yapamama boyutu var. memursun işini hızlı yapmak, iş bitirmek istiyorsun diyelim.amirin acelesi yok beklesin dedi mi şevkin kırılıyor sen de yırtındığınla kalıyorsun. he bir de işini sahiplenerek yapıyorsan, niye yapıyorsun, yerine göre birinin işini mi takip ediyorsun, yiyici misin gibi şüphelere ve dedikodulardan kurtulamama durumları var.
devamını gör...
yirmi yıldır işini hakkıyla yapan toplam 4,5 kişiye rastladığım çalışan. insanın bu kadar mı içi kof, kendinden geçmiş, suratında hiçbir mimik kalmamış, tuhaf bir yaratığa dönüşmüş olur anlamıyorum doğrusu.. bu kendinden geçmişlik ve bıkkınlık acep işleri çok yoğun da yetiştirememenin verdiği bir gerginlik mi, yoksa yahu bugün de ne yapsamın yansıtmış olduğu bir gariplik mi artık onu bilenler diyiversin efenim.

ama kimse ama yok devlet memurları şöyle mağdurlardır, böyle iyilerdir filan demesin. (iyilikte ve işini iyi yapmakta kendini bilen bilir zaten onlar bi zahmet alınmasınlar)

işini yap yapma, her ay sonu aynı gün ve saatte maaşlarını alırlar.. maaşı üç beş gün geç almanın ne demek olduğunun farkına henüz varamadıklarından muhtemelen işlerinin de kıymetini bilmez çoğu.. her yıl zam almanın garanti olması da cabası, yetmez yıllık izinleri ceptedir, doğum izni, ölüm izni kar, kış, yağmur izinlerini saymıyorum da bi de şu özel işleri olduklarında aldıkları uydurma raporlar yok mu? hah işte tam olarak bu çileden çıkartır..

bu devlet onca iş yaptı da yanarım şu memurların tavır ve duruşlarına bir çare bulamadı.. hem maaşlarını vatandaşın kesilen vergilerinden alırlar, hem de vatandaşa lağım faresi görmüşcesine hizmet etmeye çalışırlar buruşuk bir yüzle.. dikkat ederseniz çalışırlar diyorum cünkü bazısı onu bile yapmaktan acizdir..

esasında devlet tiyatrolarıyla iyi bir başlangıç olmuştu.. devamını bekliyoruz inşaallah.

peşinen edit; öğretmenleri ayrı tutuyorum efenim, onlar burada tanımlanmamışlardır. onun için buyrun burdan yakın;

(bkz: mesleğini sevmeyen öğretmen)
devamını gör...
benim de artık olmak istediğim meslek. hayat bunlara güzel. fazla bi çalıştıkları yok ömür boyu yıpranmıyorlar yani. 2 saatlik işi 1 haftaya yaya yapabilme becerisine sahipler.müşteri para getirmedi sıkıntısı yok ödeme sıkıntısı yok ayın 15 ini bilmek güzel bi şey. 2008 deki kpss de salak gibi tercih yapmayıp olamadım. sınıfımda benden düşük puan alan arkadaşlarım atandı. ah bide onlukçu olmasa çoğu.
devamını gör...
devamlı yaylım ateşine tutulandır, buna sebep bir sürü vardır bir şey diyemem ama, işini hakkıyla yapanlar hakkında da olumlu şeyler söyleyin kardeşim, moral bozukluğu oluyor sonra, adam koridordan geçiyor, la bunlar oturuyor öyle tarzından laf söylüyor e benim işim oturmak belki nerden biliyorsun bilgisayarda çalışıyor olabilirim, ondan sonra gel de motive ol.
devamını gör...
herkes neden devlet memuru olmak istiyor artık anladım. sabah sekiz akşam beş mesainin hayatı düzene sokmasından mütevellit. evet, bundan demek ki. yoksa sabahtan akşama kadar facebook ve bir çok sitenin, en önemlisi de sözlüğün * engelli olduğu bir ortamda, kim neden boş boş durmak istesin ki? iş yok güç yok, sıkıntı çok. zor zanaat. kişinin kendine en büyük zulmü, boş boş oturtmasıdır. bence.
devamını gör...
vatandaş bazı konularda haklıdır ama bazı şeyler dışarıdan göründüğü gibi değildir, eleştirirken düz mantık eleştirmemeli, sabah sekiz akşam beş oh diyenler bence bu tonlama ile bir şeyler yazmak bana normal gelmiyor bir ön yargı var gibi, ara sırada şuraya olumlu şeyler yazın inan motivasyonu etkiliyor ne bilim şöyle işini iyi yapanlarda var Allah razı olsun diyin ak saçlarını yiyim gibi vs. gerçekten vatandaşa kolaylık sunan merhametli memurlarda var ama şunu söyliyeyim sabah sekiz akşam beş ile kalmıyor bunun bir saat öncesi ve sonrası ile toplam 11 saatin dışarda geçiyor birde öğle arası var. bazı insanlar için daha fazlası, ha bunu yazmam şikayet midir hayır, boş durmaya gelince bazı memurun gerçekten yapacak işi yok, ayrıca sabahtan akşama kadar boş oturmak şahsım adına dünyanın en yıpratıcı işlerinden bir tanesi en azından benim açımdan. neyse konuşacak çok şey var her devlet dairesi aynı değildir,
devamını gör...
*yılmaz erdoğan ın çok sevdiğim ankara şiirinde belirttiği gibi; "mesai saatlerinde hiçbir şey yapan, hiçbir şey alıp hiçbir şey sunan." insanlardır.
devamını gör...
bunlardaki asabiyetin önemli kısmı insanımızın iyi niyeti / hali suistimal çabasından başka bir şey değil. vazifesi gereği durumu on defa açıklamak zorunda da olsa on birinci kez izahat isteyen bir kamuya hizmet sunmak ve memnun etmek çok da kolay değil. Allah hepsine ömrünün geri kalan sükunet arzuladığı kısmında patavatsız damat zulmüne maruz kalma hüznü yaşayan kayınpeder sabrı versin.
devamını gör...
en iyi zaman geçirme yöntemleri solitaire olan, mesleğe başladıkları andan itibaren her gün yetenekleri körelen 657'ye tabi topluluk.
devamını gör...
yatıp kalkıp "allah hükümetimize-devletimize zeval vermesin" demesi gereken, devlete aylıkla çalışan görevli, kimse.
devamını gör...
en çok kıskanılan meslek grubu sanırsam.

en büyük avantajı: sırtınız sağlamdadır.
en büyük dezavantajı: sürekli ağız kokusu çekilmesi. işinize karışan mutlaka bulunur:amiri müdürü siyasetçisi belediyecisi müfettişi...
devamını gör...
devlete hiç bir vefa borcu olmayan keyif ehli iş sevmeyen para seven yoldaşlar. devlet yıkılsa bile yenisinin de memura ihtiyacı var nasılsa demi ama.
devamını gör...
bir memur olarak söylüyorum; keyfiliğin had safhada olduğu bir meslektir. özellikle şuan türkiyenin en zor zamanlarını görmüş insanların kurumlarda yönetici olarak görev yapması ayrı bir şansızlıktır. zihniyette devlet o kadar kutsanmıştır ki herşeyi kontrol altında tutmak isterler. yaptığımız anayasadan bile anlaşılır herkes önceden izin almaksızın toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyebilir der ama ardına bir 'ama' koyarak hakkın hukukun ırzına geçerler sınırlanacak haller sıralanır,7 tane farik ve mümeyyiz adam bul getir onlarca belgeyi hazırla getir derler, düşünsenize bir konser,tiyatro, temsil yapacaksınız 2559 sayılı kanunun ek1 maddesine göre başvuruyu polise yapıyorsunuz yanıbaşınızda kültür turizm il müdürlüğü varken. devlet kutsiyetinden kurtarmanın tek yolu memura rücu ettirmektir. evet yapılan her hatada devletin ve vatandaşın uğradığı zarar memura rücu ettirilmeli bak bakalım kanun dışı bir uygulama yapılabiliyor mu? kanun metni o kadar açık ki ardı ardına genelge gönderirler genelgeler bile yanlış anlaşılır, hatta ve hatta padişah fermanı gibi genelgeler kanunun önüne geçer akla zarardır.
devamını gör...
bugün git yarın gel diyenler topluluğu *
devamını gör...
bugün bir tanesine işim düştü, ilgili binaya gittim, zemin kattakine git halleder dedi danışmadaki görevli, zemin kattakine gidince 6. kata çık oradaki halleder dedi, 6.kattakine gidince 1. kattakine git o halledecek dedi, 1. kattakine gidince içeride bomboş oturup biibirine bakan 5 adet memurdan bir tanesi sen en iyisi yan odaya git o halleder dedi, yan odadakine gidince 10 dakikalık boş odada bekleme süresinden sonra ilk önce 'şimdi seni niye buraya yolladılar ki buraya, onlar da halledebilirdi' diye bir asabiyetle karışık deneme yaptı, ben tepkisiz kalınca zorla masaya oturarak 1-2 dakika birşeyler yaptı, işin içinden çıkamayınca 6.kattakine ulaşmaya çalıştı, ulaşamayınca sorduğum ilk herhangi bir soruda asabiyet yapıp fırçalamaya çalıştı, fırçalamasına tepki alamayınca yan masadaki memura yönlendirdi, yan masadaki memur 'sizin işinizi şu memurun 3 ay önce yapması gerekiyormuş, o yapmamış bu yüzden böyle olmuş' diye kesin bir sonuca bağlayarak, 600 km ötedeki başka bir memurla irtibata geçmemi söyledi.
şimdi tekrar özet geçelim: bilgisayar ortamında ortalama 1 dakikalık, düşük zekanın azıcık yukarısında nitelikte bir iş. bu iş için ise görüşülen 5 memur. sonuç: 600 km ötedeki 6.memura ulaşma önerisi, hafiften fırça, elde var sıfır.
devamını gör...
657' ye dahil bilgi işlemde çalışan bir memur olarak, "memurlar da çalışmıyor yeaaa " diyen 1000. kişiyi yanıma alcam bakalım ne kadar dayanabiliyor. hayır efendim, benim bulunduğum kurumun bt daire başkanlığında yaklaşık 90 personel var ve hemen hemen hepsi de afedersiniz hayvan gibi çalışıyor.
devamını gör...
sözüm meclisten dışarı ama bu sıfata sahip kişi yolsuzluk kültürünü içselleştirmiş kişidir.

devlet memurluğu, emek hiyerarşisinde üst sırada yer alan, ayrıcalıklı bir işgücü kümesi. yani varlık sebebi bizatihi kamu görevinin imtiyaz kaynağı olarak telakki edilmesi. bu bakımdan devlet memurluğu ve memur zihniyeti yolsuzluğun asli müsebbiplerindendir.
devamını gör...
meşru şiddet tekelini eline bulunduran idare bu yetkiyi memurları vasıtasıyla kullanır.. bu memurlara gösteri yürüyüşünde size biber gazı sıkan polisi, kapınıza borcunuzu tahsil için dayanan icra memurunu, silahlı bir terör eylemi içerisinde bulunduğunuzda size silah sıkan askeri örnek verebiliriz.. şiddet tekelini meşrulaştıran ilke ihkak ı hak yasağıdır.. kamu düzenini ortadan kaldıracak nitelikte bir mefhum olan ihkak ı hak kişilere bazı haller dışında yasaklanmıştır..
devamını gör...
zamanında dönemin hükumeti tarafından kpss den 70 ve üstü puan alma şartıyla fetö ye bağlı olarak atamalar yapılan kişi.

şimdi ise yeterli puan + mülakat(tanıdık torpili).
devamını gör...
arada istisnalar var elbet onları tenzih ediyorum fakat ekseriyetle işten anlamayan, boş beleş insanlar oluyorlar. bir lafı anlatana kadar adamın yüreği yarılıyor.
devamını gör...
1 ocak 2017 itibariyle ki 2018 yılı verileri hemen hemen aynıdır;
kamuda, 2 milyon 481 bin 389'u memur, 270 bin 305'i işçi ve 589 bin 355'i diğer statülerde olmak üzere, toplam 3 milyon 341 bin 49 kişi istihdam ediliyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar