devlet mi millet için millet mi devlet için vardır

her devlet bir milletin eseri olan teşkilatlı yani müesses yapı olduğuna göre devlet millet için vardır. devleti millete düşman olanlar ele geçirdiğinde ise artık bir çifliğin inekleri nasıl çiftlik sahibine lazımsa millet de o mesabede devlet için var olur. böyle bir akıbetten her millet Allah'a sığınmalıdır.
devamını gör...
bizim devlet için hiç değişmez millet devlet için vardır. hatta devleti de geç bazen devletin kurumları için vardır millet örnek ordu. biz bu kafayla çok ayran içeriz la...
devamını gör...
"devlet millet için, her ikisi de derin devlet için vardır." şeklinde cevaplanabilecek soru. teoride istenildiği kadar tartışılabilir, pratikte olan bu.
devamını gör...
normali devletin millet için olması gerekliliğidir. insanlar toplandı, kalabalıklaşınca bazı işleri bireysel olarak yapamayacaklarını, bir organizasyon gerekliliğine karar verdiler. bir nevi kooperatif gibi diyebiliriz. başlarında bir lider halk için halktan topladığını harcamaya başladı. şuan için geçerli olan ise bir devlet var, gerekirse bunun için ölmeliyiz, kazandığımızın yarısını devlete vermeliyiz. kim gelirse gelsin hükümete kendi grubunu oluşturup onu beslesin bizde onları besleyelim diye varız. o elitler bizim yerimize düşünmeli, onların düşünceleri uğruna da ölmeliyiz. birbirimizin kalbini ve kafasını kırmalıyız, birisi istedi diye tayyip erdoğana, bir başkası istedi diye de atatürk'e düşman olmalıyız. argümanlarımız bile onların argümanı olmalı ama. sonuç olarak devlet işe yarayan bir organizasyon olmalı, halka hizmet etmelidir. kağıt, kalem, silgi kadar işe yaramalı. sonra birileri çıkıp devlet şunu yapmak zorunda değil, bunu yapmak zorunda değil derse o zaman kapatmak lazım dükkanı.
devamını gör...
milletlerin devletleri kurduğu gerçeğinden yola çıkarak devlet millet için vardır diyebiliriz ancak devletlerin yaşayan organizmalar olması varlıklarını devam ettirebilmek, kendi devamlılıklarını sağlamak için milletlerinden can ve mal talep ettiklerini düşünürsek devlet için millet sonucu da çıkabilir.
devamını gör...
21. yüzyıl için gereksiz bir sorudur.

devlet ve milletler yerel ve uluslararası şirketler için vardır. hepsi onlara hizmet etmek zorundadır. kapitalizm böyle bir şey işte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar