devletin dini adalettir

ismini hatırlamadığım birisi tarafından söylenmiş önerme.
şunu diyordu ; devlet ya adildir ya da zalim. suriye'ye bakın mesela, neden milyonlarca müslüman ülkesini terk edip avrupa 'ya daha adil ülkelere kaçmaya çalışıyor.

işin itikadi boyutuna girmeyeceğim ama mesela bugün düşüncesi farklı diye insanlar belediyelere işe giremiyorsa bu da bir nevi zulümdür.

müslümanlar hakikatten islam'dan uzaklaşıp sureten müslüman kaldıkları için bugün bir çok ateist dünya ülkesi bizden daha adil ve müslümanlar için daha yaşanabilir.
devamını gör...
islam tarihini öyle hatim etmiş değilim ancak mekkeli tipler ticarete gelen garibanların malına çökmeseydi ve hz. muhammed gibi adaleti ile bilinen bir insan, insanları hak din budur diyerek islama davet etmeseydi, islamiyet bugun olduğu nicelikte olmazdı.

hz. ali devrinde devlet var mı bilemem ama sırf devlet başkanı olmak için insanları kılıçtan geçirmediğini biliyoruz.

ha ben olsam yapardım kimseye de acımazdım o ayrı.
devamını gör...
haktan yana olmaktan bahsediyor. aklın hürlüğünden, vicdanımızdan. biz biraz uzağız sanırım.

vaktinde gelmeyen adaletlerimizle, güçlüler ne de çok güçlü...
devamını gör...
adalet bir din midir? adaletin önemini vurgulamak için din nitelemesi yapmak zorunlu mudur?
herkeşlerde bir aforizma sevdasıdır gidiyor.
ülkemizde gerçekten adalet istiyorsak sayın cumhurbaşkanımızı destekleyelim. slogan atmakla olmuyor bu işler.
devamını gör...
devletin dini baskın gücün dinidir ya da ideolojisidir. adalet o gücün kendi tasarrufundadır. devletin dini adalettir diyince hiç bir devlet adil olmaz. dünyada dinlerin ve ideolojilerin adaleti vardır. dinin adaleti yaratıcıdan ideolojilerin adaleti ise siyasi koşullar ile şekillenir.
islamdaki adalet ise islamı bağlar. islam eşcinsellik haram dediyse önce müslümanlar üzerine alınır. dini beğenmeyen de islama girmez. baştan kabul edip sonradan çıkana da mürted denir. hak dinden çıkan da haklı olmaz, haksız olur.

vicdan ise Allahın insana verdiği bir duygudur. yani başkaları her insanda var diyebilir. bu durumda vicdanlı olup olmamak adalet ile alakalı değildir.
devamını gör...
devletin dini paradır.

adalet kişiler ve durumlara göre değişebilen özellikler içerdiği için tutarlı bir anlayış olmaz oysa para öyle değildir. ya kazanırsın ya da kaybedersin. devlet grilere yer bırakmadan sadece siyah ve beyaz bir düzlemin kurgulandığı dünyanın en temel gereksinimidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar