deyrulzafaran manastırı

mardin'in 4 km doğusunda, 5. yüzyılda yapılan bir süryani manastırı ve süryanilerin önemli merkezlerinden biridir. mor hananyo kilisesi (kubbeli kilise), azizler evi (beth kadişe), meryem ana kilisesi ve güneş tapınağı manastırın önemli yapılarını oluşturur. manastırın içinde tarihi bir süryanice incil ve kutsal taş bulunmakta, ilk tıp fakültesinin burada kurulduğu söylenmektedir. kurulduğu dönemden kalma mozaikler bugün de durmaktadır. canlı bir tarih görünümünde olan manastırın en büyük özelliklerinden biri de içinde 52 süryani patriğinin mezarlarının bulunmasıdır.

*
devamını gör...
şuanda 20 kadar öğrencisiyle aktif olan manastırda öğrencilere süryanice yani dil eğitimi verilmektedir. ayrıca geri kalan eğitimleride gerek batı gerek o civardaki başka okullarda tamamlanması sağlanmaktadır.

manastırın içindeki güneş tapınağı ise oldukta ilginç bir mimari taşıyıcı özelliğe sahiptir. 51 metrekare olan tavan taştan yapılmış ve aralarında hiçbir derz yapıştırıcı ve birbirine kenetleyici eleman bulunmadan yüzyıllardır sağlam durmaktdır. milattan sonra 5.yy dan bu güne kadar taşınmış olan tavanın girişinde görülen ve dikkat çeken kenetlenmiş taşlarla tavanın kemer taşıyıcı sistemi gibi çalıştığını öğrendiğinizde bir şok geçirip hemen gözleriniz çıkış noktasını arıyor. tavanı oluşturan herbir taşın yüksekliği 2 metre ve ağırlığı 500 ila 1000 kg olarak değişmekte.
devamını gör...
yapımı esnasında harcına zaferan (safran) çiçeğini eklediklerinden kiliseye deyru’z-zaferan isminin verildiği söyleniyor.

süryani çayı içmeden dönmeyin, içinde safran var zira. ve çok leziz.

bir çok manastır gezdim, ama deyrulzafaran sanki bu dünya’dan değil gibi. kalabalıktan, gürültüden uzak, rüzgarla sallanan ağaçları o huzurlu sesleri…

güneş tapınağına girdiğinizde içinizi bir ürperti kaplıyor böyle sebepsiz… bir titreme alıyor insanı…
devamını gör...
dünya ortodoks süryanilerinin merkeziymiş ta ki merkez şam’a taşınana kadar. içinde güneş tapınağı, kilise, ingiltere’den getirdikleri matbaa, patrik ve onun bir alt kademesi olan metropolitlerin mezarları var. ilginç ki hala daha ölen metropolitler buraya defnediliyor. üst üste olan mezarlar açılıyor ve isa yeniden geldiğinde onu karşılamak üzere oturur pozisyonda gömülüyor. ayrıca hala ayinler yapılmaya devam eden aktif bir manastır.
devamını gör...
aşırı güzel ve anlamlı bir mimariye sahip bir manastır..
ismi "zafaran" yani "safran" bitkisinden gelir.. manastırın yapım aşamasında harcına safran bitkisi karıştırılmış ve bu sebeple yapı sarımsı bir renk almış, yörede bulunan diğer yapılardan bu özelliğiyle çok farklı..
bunların yanı sıra peyzajı ve çevre bakımı da boş bırakılmamış, özenilmiş..
bünyesinde 30 kadar yaşayanı bulunmakta ve onlar hala ayinlerine devam etmekte..
ayrıca içinde meryemana kilisesi, güneş tapınağı ve mezar odası da bulunmakta..
mardin e gidenlerin gidip bir bakması, incelemesi tavsiye edilir.. (u: )
devamını gör...
güneş tapınağının tavanı 600 tonluk birbirine yassı şekilde geçirilmiş taşlardan oluşuyormuş. tapınağı özel kılan özelliği ise bu taşların sıva vs kullanılmadan birbirine geçirilmiş olması.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar