dhkp-c

açılımı devrimci halk kurtuluş partisi/cephesi. 30 mart 1994 tarihinde devrimci sol örgütünün partileşme kararı alması ile kurulmuştur. dhkp c, ölümüne dek dursun karataş'ın genel sekreterliğini yaptığı, marksist-leninist ideolojiyi referans alan ve silahlı şiddet eylemlerini temel mücadele biçimi olarak benimseyen bir örgüttür. örgütün hedefi silahlı mücadele ile türkiye'de sosyalist demokratik halk iktidarı'nı kurmaktır. genel sekreterlik görevinin, dursun karataş'ın ölümü sonrasında kimin tarafından yürütüldüğü, örgüt tarafından açıklanmamıştır. türkiye, amerika birleşik devletleri, ingiltere ve avrupa birliği'nin terör örgütleri listesine girmiştir.
devamını gör...
sol jargonda "parti cephe" olarak da bilinir..

"titre oligarşi parti cephe geliyor" sloganı en bilinen sloganlarındandır..
devamını gör...
bir devir.
şimdi mi iyi
mazi mi,
tarifsiz kederlerdeyim.
devamını gör...
bir terör örgütü...

tek hatası diğer bir terör örgütü gibi yeterince insan öldürmemiş olmasıdır kanımca...

yoksa bunlarında lideri şuan neredeyse siyasi ve gazetecilerimiz tarafından temenna ile anılırdı...

nerelere gidiyor zihin...

''barış istiyorsan savaş çıkar'' diyen romalı general haklıymış bunu görüyoruz...
devamını gör...
lideri yok, toplumsal tabanı yok, ideolojiside yok gibi.. eylem zamanlamalarıda harika!. bu durumda teşarön terör örgütü demek daha doğru olur.
devamını gör...
daha çok türkiye ergenekon tarafından desteklenen terör örgütü. dev-yol dan idam yemiş, daha sonra cezası muepete çevrilmiş dursun karataş her nasılsa cezaevinden kaçıyor ve ardından hiram abbas, sabancı cinayetlerini v.b bu zat ve örgütü üstleniyor. işin espirisi basit!.

(bkz: bitmiş solu kullanmak)
devamını gör...
müteveffa lideri dev-yoldan idam yememiştir. dev-sol davasında idamla yargılanıp hakkında hüküm sübût bulmadan önce 1989'da hapishaneden kaçmıştır.

zaten dev-sol davası zaman aşımından düşmüştür.
devamını gör...
abd büyükelçisi kendilerine dava açacaklarını bildirmiş.

ilginç, bu durumda dhkp-c yasal bir statü kazanacaktır.
devamını gör...
can çekişen örgüt. o yüzden gündeme girmek için eylem yapıyorlar.
devamını gör...
pkk'nın silah bırakma ihtimaline karşın yedekte bekletilen örgüt. eğer ki, pkk silah bırakır ve kendisini fesh ederse ki hiç sanmıyorum yerine bu örgüt gelecektir. yunanistan ve almanya işbirliği ile yeni ve yeniden baş belamız olabilir. ve bunlar alevi vatandaşlarımızı kullanarak onların hakkı yeniyor ve özgürlüğüne kavuşturmayı amaçlıyoruz propagandasını kullanabilir.

devamını gör...
türk-ermeni çatışması üzerine asala vardı, türk-kürt çatışması üzerine pkk vardı, sünni-alevi çatışması korüklenirse sırada bu dhkp-c olur. hadi biz hıyar gibi yaşadık bari çocuklarımız kurtulsun dedik ama yine olmayacak galiba.
iyi ki çolde gezintiye çıkmıyoruz yahu.
devamını gör...
tarih: 7 şubat 2013 / açıklama: 404

basın emekçilerine ve halkımıza duyurulur!

1 şubat 2013 tarihinde feda savaşçımız alişan şanlı tarafından dünya halklarının baş düşmanı amerika’nın ankara büyükelçiliği’ne düzenlenen feda eyleminde ölen güvenlik görevlisi mustafa akarsu ve gazeteci olduğu söylenen didem tuncay hakkında halkımızı bilgilendirmek istiyoruz.

1- ölen güvenlik görevlisi mustafa akarsu, 20 yıl boyunca amerika’ya hizmette kusur etmeyen bir halk düşmanıdır. kimse “vatanını, milletini seven, gariban güvenlik görevlisi” demagojisi yapmasın. “vatanı’nı milletini seven” hiç kimse kendi ülkesinin vatandaşı olmaktan çıkıp amarikan vatandaşı olmaz. çoluğunu çocuğunu vatanında yetiştirmek varken amerika’ya göndermez... işte amerikan uşaklarının vatan sevgisi bu kadardır. vatan için ölünür. topraklarimizin 35 mliyon metrekaresini işgal eden amerikaya uşaklik yapanlar vatansever olamaz.

2- thkp-c’den devrimci sol’a, devrimci sol’dan dhkp-c’ye 43 yıllık tarihimiz boyunca dost da, düşman da çok iyi bilir ki, her eylemimizde halka ve doğrudan sorumlu olmayan kişilere zarar vermemek için kılı kırk yaran hassasiyet gösterilmektedir. elçilik eyleminde de personel kapısının seçilmesi bu hassasiyetin göstergesidir. ancak tüm hassasiyetimize rağmen hiç bir şekilde hedefimiz olmayacak gazeteci olduğu söylenen didem tuncay da eylemde yaralanmıştır. istemeyerek neden olduğumuz bu yaralanmadan dolayı didem tuncay’dan, ailesinden, halkımızdan ve basın emekçilerinden özür diliyoruz. didem tuncay’ın bir an evvel sağlığına kavuşmasını istiyoruz.

3- didem tuncay ve ailesinin kabul etmesi durumunda tüm hastane masraflarını karşılayacağımızı belirtmek istiyoruz.


devrimci halk kurtuluş cephesidevamını gör...
kurt sorununu buyuten silahli teror orgutu pkk olmustur. pkk devletin ve turkiyenin devasa hatalarinin bir sonucudur. pkk belkide kendisinden daha tehlikeli olan siyasal ve etnik kurtculugu dogurmustur. gelinen noktada kurt sorunu cozulme asamasindayken ayni kurgu ve konseptle dhkpc uzerinden alevi sorunu baslatilacaktir. birde suriyedeki mezhepsel savasi bu puzleye yerlestirir isek nur topu gibi bir sorunla yusleseceiz gibime geliyor. apoculuk gibi minik bir orgutle baslayan siyasal kurtculuk dhkpc ile tohumlari sacilan alevi sorunu akabinde beklenilen ermeni meselesi. hayirli olsun. hayir hayir olsun. o halde ben diyorumki bu ulkede buying kotuluklerin anasi milliyetcilik ve kemalizmdir.
devamını gör...
sempatizanlarını kenarda tutarsak istihbarat örgütlerinin kullanım alanı. aslında sadece bir marka. klasik anlamda "terör örgütü" bile denemez.

bu ve benzeri markalı örgütler hep kenarda tulur ki lazım olduğunda kullanılsın. şöyle biraz geriye doğru gittiğimize nato'nun kuruluş şartlarını da göz önüne alarak başımıza bela olmuş ne kadar irili ufaklı yahut büyük çapta örgüt, örgütlenme varsa çoğunun altında nato yapılanması çıkıyor. daha doğrusu nato konseptine giden yolda, nato'yu hangi devletler kurmuş ise o ülkelerin direktifleriyle kontrol altına almak istedikleriörgütler, yapılanmalar vs. dhkp-c sıralama bile giremezken hasbelhader şimdi elde kalan ve halen kullanılan bir örgüt olmuştur. ne hikmetse sol tandanslı bu örgütün kullanıcıları soldan değil. küresel düzenin sahibi kimler ise bu örgütleri oyuncak gibi kullanan da onlar. zaten bu işlerde ideoloji sökmez. kullanılma kapasiten varsa seni seçerler. daha çok dibi ile başı arasında gizlilik giydirilmiş örgütler kullanılır. yani çekirdek kadronun gizli olduğu örgütler istihbarat servislerinin en sevdiği ve tercih ettiği örgütlerdir. kimi zaman devlet eliyle kimi zaman direk istihbarat servisleriyle.

kürt meselesinin çözümü sürecinde ergenekon yapılanmasının yara alması arasında elbette bir bağlantı var. doğru yahut yanlış kürt meselesiyle ilgili olarak belli bir yol alındı. buna müdahale bekleniyordu zaten. ak parti genel merkezi ve adalet bakanlığına yapılan bu saldırıların evvelinde sızdırma operasyonu olmuştu. bunu da bir şekilde savuşturunca silahın ucunu gösterdiler. elbette bu sadece mesaj. ergenekon mütalaasının yayınlanmasıyla paralel gitmesi tesadüfi olmamalı. aslında bu dediklerimizi herkes aşağı yukarı söylüyor. yani artık bu süreçte her kim nasıl bir müdahale ederse etsin kabak gibi ortada kalması yüksek ihtimal. bu sürece kimin müdahale etmek steyeceği aşağı yukarı kestiriliyor.

bu son saldırıyı bu örgüt üslendi. zaten üstlenmeseydi bile adam ak parti binasına saldırıdan sonra alet edevatını biraz ötede bırakıyor. bir bırakmadığı kartvizitiydi. onu da bıraksa tamam yani. işgillendim bu işten. çok göstere göstere bir eylem oldu. kürt meselesi ve ergenekon sürecine bir tepkidir demek bu yeni süreci tam açıklamıyor sanki. daha başka projeler olmalı. mesela alevi meselesi. alevi meselesini suriye üzerinden yeniden güncellemek isteyeceklerdir. başbakan ne demişti? suriye bizim iç meselemizdir. alın size yeni versiyonuyla alevi meselesi! suriye meselesi tam bir muamma. esed giderse ne olacak? boşalan koltukları kim kapacak. zaten en büyük mesele de bu. henüz tam bir karar birliğine varılamadı. iş rölantide.

ak parti ve adalet bakanlığına saldırının arkasında istihbarat servisleri var ve bu ülkeler de küresel sermayenin koruyucu ülkeleri ise kapı yine aynı yere açılıyor demektir. eğer kapı aynı yere açılıyorsa bunun önceki papa'nın istifası ve yeni papa'nın hızlı bir şekilde seçilmesiyle alakası olmalı. yani? önceki papa istifa etmek zorunda kaldı. başka seçenek bırakmadılar. yeni papa'nın seçilme süreci başlanılmadan dışarıdan müdahale oldu. süreç zaten eski papa'nın istifasıyla başlamıştı ki belki isim tam belli değildi ama abd merkezli küresel sermaye bastırmıştı. kendi istedikleri minvalde bir papa seçtirdiler. italyan asıllı güney amerikalı bir papa'nın seçilmesi bir çok işaret veriyor bize.

söylendiğine göre abd istihbaratı önceki papa'nın önüne kalın bir dosya koyuyor. papa tek çıkışı istifada ve yeni papa'nın onların isteği ölçüsünde seçilmesinde buluyor. eski papa boyun eğmek zorunda kaldı ki bu dosyanın içinde finans alengirleri de var. tahmin edildiği üzere en kibar deyişle çocuk istismarı ile ilgili kasetler, belgeler vs. yani para ve kadın ile vuruyorlar. yeni seçilen papa ile ilgile de cia'nın elinde başka bir dosya daha var. bu yeni papa zamanında darbecilerle iş tutmuştu ki buna ilişkin hemen haberler ortaya çıktı. daha bilmediğimiz başka dosyaların olması da muhtemel. işin küresel sermaye boyutu böyle iken papa'lık da güney amerikada güç kaybeden katolikleri yeniden destek verme adına cizvit bir kardinali papa seçtirdiler. cizvitler yeniden gündem oldu bu vesileyle. cizvitlerin şeytani bir zekaya sahip olduğu söylenir. bunların okumuşları çoktur.

nereden nereye geldik. yani oyun kurucular paralel olarak bağlantılı olduğu yer ve bölgelerde plan dairesinde ilerliyorlar. mümkün olduğunca dünyada kabul gören muhtelif kurumları bu sürecin içine katmaya uğraşıyorlar. hizaya gelmeyenleri de farklı yöntemlerle adam ediyorlar. görece bu küresel sisteme karşı olan latin amerikalı ülkeler önemli bir sorun olarak görünüyordu. hugo chavez kanserden öldü. sırada bekleyen başka güney amerikalı ülke devlet başkanları da var ne hikmetse. hepsi tesadüf olabilir mi? olabilir elbette. lakin sonuç bu. güney amerika'nın uzun süre sorun olarak kalmaması ve üzerinde daha hassas eğilmesi için papa'yı arjantin'den seçtik! demek ki buraya biraz daha dikkat etmeliyiz. küba da sırada. breziyla... küresel sermaye zayıflayan abd'nin yanıbaşından darbe almaması için böyle bir yola girmiş olabilir. başka?

yahudilerin vatikan'a sızma planları yeni değil. fakat bugüne değin bunu başaramadılar. sağdan, soldan girişimlerin hep önü kesildi. yeni bir yöntem olarak abd üzerinden bunu deneyecekler demek ki. katoliklere cizvitler üzerinden girmeyi deneyecekler. yani şimdi seçilen papa üzerinden. cia'nın elinde hazır dosya bekletiliyor. abd'de güney amirerikalıların sayısı hızla artıyor. mesela bir beyaz amerikalının faraza 3 çocuğu varsa bir güney amerikalı cizvit bir ailenin 8-10 çocuğu var.. uzun vadeli bir hesap yaptığınızda diyelim 50 sene sonra kelle sayılarının oranı epey değişecek. böyle bir girizgah da yapılmış olabilir.

aslında küresel sermeyeden afrika açılımı bekleniyordu. afrikalı bir papa olabilir dendi ama iç hesaplar daha ağır bastı. demek ki önce etrafı temizlemek ve sağlam tutmak istediler, mümkünse buradan ver elini afrika. acaba afrika niye biraz ötelenmiş gibi görünüyor?

elbette israil. ne demek istiyorsun? kimse pek dillendirmiyor ama yahudilerin ensesi kalın olanları paraların önemli bir bölümünü çin'e kaydıralı çok oldu. evet yeni değil bu. çin israil ilişkileri hakkında kaç kişi derli toplu bilgiye sahip? israil çin ile direk temasa geçinde abd ile israil yöneticileri arasında gizli(!) bir gerginlik oldu. hatta bu zaman zaman dışarıya yansıdı. obama'nın mesafeli olması bundan. elbette resmi söylemi değiştirmek pek kolay olmuyor. israil'in abd'nin bazi yüksek ve gizli bilgilerini çin'e verdiği söyleniyor. ne gibi? f-35 savaş uçağı projesi büyük bir proje. ve baya da maliyetli. türkiye de bu projeye dahil. maliyet planlandığından daha da artınca mırın kırınlar oluştu. zaman uzadı elbette. derken bir de baktık ki aynı teknolojiye sahip savaş uçağını çin yaptı ve uçurdu. haydaa. e çinliler nereden aldı bu teknolojiyi? sizce. elbette tek şüpheli israil. abd'li yetkililer israillilere kızdı ama iş işten geçti. israili suçladılar. fakat israil geri adım atmadı. kimse bize karışamaz dediler. biz istediğimiz bir ülke ile yatıp kalkabiliriz dediler. abd israil geriliminin derinliği biraz da buradan geliyor.

yani israil abd ve müttefiki olduğu diğer güçlü ülkelerin afrika projesini biraz sekteye uğratacak gibi. neden? çünkü çin afrika'da epeydir var. silahıyla değil tabi. sermayesi ile afrika'yı fethetmeye çalışıyor. ve epey de yok katetti. fakat para ile piyasaya girmenin tek oyunbozanı silah. işte burada israil devreye girmişe benziyor. mali ile afrika girizkahı yapan abd ve müttefikleri bu hızlı girişi duraklatacaklar gibi. abd'nin artık eskisi gibi olmayacağını anlayan yahudi küresel zenginlerin çin'e kısmen kayması böyle bir sonuç ortaya çıkarmışa benziyor. çin sağlam gidiyor gibi? bu kadar kolay olmamalıydı hakbu ki. vardır bir hikmeti!

haydaa dhkp-c den girdik afrika'dan çıktık, hatta çıkamadık çin'e gittik oradan arkadan dolantık ver elini güney amerika, oradan hoop vatikan. yoksa tam tersi miydi. tersi de mümkün tabi.

not: imla hataları bir ara düzeltilecektir.
devamını gör...
ramazan el buti'ye sahip çıkmıştır.


"...vatanını her hutbesinde, yaşamının bütününde savunan antiemperyalist, antisiyonist bir alim..."

yukarıdaki ifade suriye halk cephesi isimli bildiriden alıntıdır.
devamını gör...
ergenekon'un varisliğine getirilmiştir.

legal ya da illegal bir çok yapının el altından ya da alenen destek verdiği taşeron örgüt haline gelmiştir. eskiden marjinal bir düşüncenin arada sırada şiddet kullanan temsilcisi durumundaydı ama son zamanlarda epey gündem işgal etmeye başladı. özellikle chp neredeyse gönül bağını saklama gereği bile duymamaktadır. destekleyenlerin düşünceleri farklı olsa da tek amaç birlikteliğinden söz etmek doğru olsa gerek; iktidarı devirmek. seçimlerle ya da meşru yollarla iktidarın düşeceğinden umudunu kesen kesimlerin umut kapısı olmuştur. aynı şeyi önceden ergenekon yapıyordu; kaos oluşturmak.
devamını gör...
yazdan hafif kavrulup dondurucuya atılan ürünlere benziyor.
zamanı geldi, hadi ısıtıp yiyelim/yedirelim seklinde.
"zamanı gelmiş" belli ki..
devamını gör...
simit'i çok seven örgüttür.öyle severler ki yolda denk getirdikleri polislerin kafalarına sıkıp öldürürler ondan sonra da simit sat onurunla yaşa derler.
devamını gör...
önce asala,sonra pkk tasfiye edildikten sonra nur topu gibi bi terör örgütümüz daha oldu!

onunla da,kullandıkları yöntemlerin kurnazlığı sebebiyle,bi 10 yıl uğraşırız bence...
devamını gör...
şurada (bkz: #880538) bahsetmiştik birkaç gün önce ingiliz istihbaratı "eylem hazırlığında" şeklinde kamu spotu tadında reklamını yapmıştı. bizim gördüğümüzü herhalde devletin ilgili birimleri görmüştür.
devamını gör...
dini dogma olarak görür ölen militanları için mevlit okutur, cemevinde tören düzenletir. acayip bir terör örgütüdür.https://twitter.com/mustafa... hesabı dhkpc nin karanlık yüzünün öğrenilmesi açısından bilgilendirici bir hesaptır.
devamını gör...
hayır yerin dibine batsında sonuçta pkk nın bir amacı var.

bu adamların amacı nedir,

onun bunun taşeronluğunu yapmaktan başka...

bu devleti yıkıp marksist, leninist düzende bir devlet kurmakmış

o mesele kapandı be dostum. hala anlayamadınızmı

nasıl bir örümcek beyniniz var anlamıyorumki.

devamını gör...
vakti zamanında içeride bulunmuş birisinin (biraz evvel) şunu yazması dikkate değer: "hatay-armutlu dan bu gece yeni ölümler istiyor kan emiciler,dün aşagı düşen-düşürülen gencin kanı yetmedi demektir." kimsen bahsediyor? ahmet atakan mı? ne diyor; "düşen-düşürülen"? tuzağa düşen de düşürülen de bizleriz. buradan ne denilmişti: durup düşürülmek. şu sıralar durmadan düşünelim a dostlar, tuzak kuranları, pusu kuranları, tezgah hazırlayanları.
devamını gör...
eli kanlı marksist-leninist terörist örgüttür. türkiye'de bulunan yabancı basın mensupları tarafından kölesi oldukları kuruluşlara sıradan insanlar olarak lanse ettirilmesi sayesinde uluslararası basında tekrar hükümet karşıtı gösteriler başladı, polis masum insanları öldürüyor, polisin şiddetli müdahalesi olarak yansıtılan haberlerle polis üzerinden hükümeti yıpratma çalışmaları sayesinde terörist kimliği yokmuş gibi algılanan lanet olası örgüt. sempatizan ve üyeleri sanatçılardan tutun, avukatlara, reklam ajansı sahiplerine ve köşe yazarlarına kadar uzanan bir yelpazede dallanır budaklanır. istanbul'un göbeğinde kamp yaparlar polisin haberi olmaz. kurtarılmış bölgeleri vardır polisin p'si giremez. ülkenin başbelasıdır.

yabancı basın mensuplarına bu adamların şubat'ta amerikan büyükelçiğinde canlı bomba patlattıklarını ve normal insanlar gibi gösterilmemeleri gerektiğini söylediğimizde, üstüne bir de wikipedia linkini paylaştığımızda konuşmayı kesip ortadan yok olmalarına sebebiyet veriyorlar.

twitterda http://www.twitter.com/must... hesabını takip edebilirsiniz. suriye'nin olası savaşa karşı türkiye içinde kullandığı bir önlem paketi gibi durduk yere ülkeyi karıştırmaya başlamıştır. gezi parkından ilhamla ulusalcı, laikçi, elitist tabakayı da içlerine çekebilecekleri düşüncesiyle sokakları terörize etmeye başlamışlardır. halbuki gezici için protesto, komikli slogan, facebook fotosu, aşk, böcek ve biraz da biradır. yalnız kalmışlardır. temennimiz sıradan insanın sokağa çıkmamasıdır. uymayınız efendim, sakınınız. el kaideden tek farklarının solcu olmaları olduğunu unutmayınız.
devamını gör...
karizmatik bir kisaltmaya sahiptir. o yuzden adi, cool olmak isteyen ergen solculari cezbeder.
devamını gör...
sol, solcu, komünist hastalık türlerinden biri. tehlikelidir.
devamını gör...
sol kisvesi altında mezhepçilik yapan karanlık bir örgüt. merkez medyada ve legal siyaset alanında sempatizanı zannedilenden çok daha fazladır. bu sıralar hatay üzerinde yoğunlaşmakta, arap alevisi kitleyi manipüle etmekle uğraşmaktadır.medyada kendilerine verilen destek o kadar fazladır ki, okmeydanı, gazi mahallesi,armutlu gibi kurtarılmış bölgelerinde yaptıkları her türlü provakatif eylem, merkez medyada sanki masum mahalle halkı eylemi gibi lanse edilmektedir. üniversitelerde eskiden türkiye öğrenci dernekleri federasyonu olarak varlık gösterirken, gençlik federasyonu olarak isim değiştirmişlerdir. bu yapılarla yaz kampları adı altında örgüte eleman kazanma faaliyetleri yürütülmektedir.gezi olayları sırasında politik tecrübe ve bilinçten yoksun kitleyi çok rahatlıkla manipüle etmekte, bu faaliyetleri için parti ve örgüt ismini özellikle kullanmayıp sözde kendiliğinden bir halk hareketi olarak sunmaktadırlar.
devamını gör...
dursun karataş ın kuruculuğunu üstlendiği dev-sol un partileşme kararı almasıyla oluşmuş devrimci topluluk. dev-sol ile zamanında thkp-c nin devamı olarak kurulan dev-yol'un silahlı mücadeleyi reddetmesi sonucunda kurulmuş. amaçları ise mevcut anayasal düzenin silah zoruyla yıkılıp yerine martsist-leninist bir sistem getirmek imiş.
devamını gör...
sondaki c'si cephe değil cevdet'tir. ilk olarak ben o zamanlar okmeydanı tarafında otururken samimi 4 arkadaş duvarlara yazardık. biz bulduk bu ismi d-danyal h-hakkı k-kemal p-peyami.. sevmediğimiz cevdet diye bir arkadaş vardı hep bize yaranmaya çalışan bizim dışladığımız bir gün baktık ki dhkp yazının yanına tire çekmiş cevdedin cesini yazıyor. ilk sokak olayları böyle başladı.

dipnot: peyami de olmasa p harfi ile bir de erkek ismi için debelen payidar demeyin inandırıcı olmuyor.
devamını gör...
mustafa selanik'e göre "dhkp-c nin rpg dahil tüm büyük silah egitimini son 1 yıldır hizbullah bizzat veriyor." hizbullah dediği lubnan hizbullah'ı. esed'e savaşmak için eleman gönderen. iddia doğruysa tam "dua" vakti. hizbullah'a bol bol dua edeceğiz böylece!
devamını gör...
muhtemelen şu sıralar pkk'nın taşeronluğunu yapmakla meşgul olan örgüt.
devamını gör...
maltepe gülsuyu mahallesinde uzun namlulu silahlarla nöbet tutuyorlarmış...

ulan bunu islami oluşumlardan birileri yapsa kıyamet kopmuştu ülkede...

ne kadar omurgasız bir medyamız varsa artık...

en kısa sürede en kolay yoldan yokedilir bu terörist grubu inşallah...

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar