diabetes mellitus

karbonhidrat metabolizmasının bozukluğuna bağlı olarak yağ ve protein metabolizmasının bozukluğu ile seyreder.pankreasın langerhans adacıklarının beta hücrelerinden salgılanan insülin kaslardaki ve karaciğerdeki glikozu glikojene dönüştürerek depolar ve kan şekerini düşürür.kanda glikoz düzeyi artarsa insülin, azalırsa glukogan salgılanır. insülin az salgılandığında kandaki şeker dokulara yayılamadığı için dokular enerjisiz kalır ve kanda glikoz miktarı artar ve diabetes mellitus yani yani şeker hastalığı gelişir. yani asıl bozukluk insülin yetersizliğidir ve tedavi edilebilir.

iki tipi vardır. tip 1 insüline bağımlı diabettir.tip 2 ise insülin bağımlısı olmayan diabettir.

belirtilerde; sık ve bol idrara çıkma, sürekli susama hissi ve iştah artışı önde gelir.

nedenleri ise; stres, düzensiz yaşam koşulları, gebelik, şişmanlık ve kalıtım şeklinde sıralanabilir.
devamını gör...
çağımızın veba gibi yayılan bir hastalığı olup son yıllarda artan glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin bunda payının olduğu düşünülmektedir.
devamını gör...
şeker hastalığı.

insülin eksikliği ya da insülin etkisindeki kusurlar nedeniyle organizmanın karbonhidrat, yağ ve proteinlerden yeterince yararlanmadığı, sürekli tıbbi bakım gerektiren, kronik bir metabolizma hastalığıdır. kan şekeri yüksekliği (hiperglisemi), çok su içme (polidipsi), çok idrara çıkma (poliüri) ve kilo kaybı ile kendini belli eder.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar