dikey bahçe

yaşam alanlarının çoğalmasıyla birlikte, yeşil alanlara yer kalmamasına elin gavurunun ürettiği, bence fena da olmamış çözüm.

topraklar yere dik olarak mesela duvara konumlandırılıyor ve içerisine çiçekler, sebzeler vs ekilebiliyor. benzerlerini istanbulun yol kenarlarında da görmeye başladığımız uygulamadır aynı zamanda...
devamını gör...
dikey bahçe ya da vertical garden uygulaması artık gözümüzüm görüp göreceği her yerde olmaya başladı. Belediyelerin ve peyzajcıların vazgeçilmezi. Fakat doğru kullanımı muazzam sonuçlar ortaya çıkarabilir. Dikey bahçeler mimari, iç mimari, peyzaj, kentsel alan tasarımında irili ufaklı kullanılmaktadır. Enerji tasarrufu sağladığı için uzuni kulelerde de kullanılmaktadır zira leed sertifikası-yeşil bina-almaya çalıştıklarından bu da onlara artı oy kazandırmaktadır.

dikey bahçe uygulaması 90'lı yıllarda fransız botanikçi patrick blanc tarafınsan düşünülmüş ve uygulanmıştır.

dikey bahçe aslında belli bir sulama sisteminin olduğu ve yatay zeminin dikeyde üst üste gelmesi ile oluşan bir sistem tasarımı. fakat düzenli bir bakım yapılması gerektiğinden dolayı canlı bitkilerden ziyade yosun kullanımı ile bu maliyeti en aza indirilmektedir ayrıca yine sahte, cansız bitki kullanımı ile de sadece görsel bir etki yaratılabilir. toprak kullanıldığı gibi ilk çıkış noktası topraksız kullanımıdır. yani keçe ve sulama ile bitkileri yeşertme. kurumsal logodan tutun, aklınıza ne gelirse değişik renk ve tondaki bitki ve doğal malzemelerle yapılabilir, hatta resmedilenilir.
birkaç örnek;
-teknik olarak-ne muhteşem değil mi?

-yosun örneği
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar