dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu


--- alıntı ---

dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu(dehb) nedir?

dehb, aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve istekleri erteleyememe(dürtüsellik) belirtileriyle ortaya çıkan bir psikiyatrik bozukluktur. bu belirtiler sıklıkla 7 yaşından önce başlar ve çocuğun günlük yaşamını etkileyecek boyuttadır. tanı için, bu belirtilerin akranlarına oranla daha şiddetli düzeyde olması gerekir.


--- alıntı ---


http://www.bakirkoyruhsinir.gov.tr/tr/guncel-bilgiler/psikiyatri/cocuk-psikiyatrisi/dikkat-eksikligi-hiperaktivite-bozuklugu_97.html

(bkz: afacan dennis)
devamını gör...
minimal beyin sendromu. ikizlerde görülme oranı daha yüksektir. anne karnındaki bebeğin nörogelişimsel olarak çok fazla uyarıcıya maruz kalması sonucu meydana gelir. kaybedilmiş beyin hücresi yoktur hücrelerin işlevinde sorun vardır bu yüzden ağır patolojik vakalar arasında değerlendirilmez.
devamını gör...
ileri boyutta dheb teşhisi konmuş kişiler kurumsal sınavlara gözetmen eşliğinde yalnız girebiliyor. yine bu boyuttaki kişilerin karşısındaki ile konuşurken gözlerini sabit tutamamasına varacak hiperaktiviteleri ve dikkat eksiklikleri için doktor kontrolünde verilen ilaçlar da mevcut.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar