dil öğrenmek

şahsıma nasip olmamış yetenek..

hayatı ingilizce eğitimle geçmese, ikinci bir yabancı dili dahi olamayacak kadar dil yetisinden fukara bir varlık olarak, çok üzülüyorum kendime..
devamını gör...
dalgalı kur gibi şekillenen bir grafiğe sahip. genç yaşlarda hevese bağlı olarak bir anda artan istek orta yaşların başında sorumlulukların artması ise hafif azalır. neticede ayrılmayacak zaman söz konusu iken kişi öğrenmeye fırsat bulmayacağı dilin kursuna gidip öğrenememeyi gururuna yediremez. ama yaşbiraz ileri gitti mi çocuk heyecanı ile yeniden başlar dil öğrenme isteği. öğrenme yavaş dahi olsa sonuç keyfi bir beş on kat artırır.
devamını gör...
dil dile değmeden öğrenilmez safsatasını kenara bıraktıktan sonra üstesinden gelinemeyecek bir eylem değildir.

çoğu zaman da maruz kalmayla alakalı bir eylem. 8-12 aylık bir süreç boyunca ara vermeden tempolu bir çalışma ile her dil çeviri-yazma kıstasında öğrenilebilir diye tahmin ediyorum. konuşma ise kişisel beceri ve kulak aşinalığı ile belli gramer kalıplarını üçer beşer dakikalık sunumlar yaparak ilerletilebilir.
devamını gör...
beynin öğrenme merkezinde olası hasarlarla savaşan bir şey. demans ve alzheimer türü hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor evet, bugün öğrendim ki depresyondan çıkmak için de bir araçmış. beynimizin atıl kısmıyla ne yapacağımızı bilmediğimizden hastalanıyoruz galiba.

tık tık
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar