din halkın afyonudur

#ilişkiler  #özgürler 

karl marks sözüdür.

bizim tatlı su komünistleri ile burnu materyalden çıkmayan ateistlerin mal bulmuş magribi gibi sarıldığı bir diğer aforizmadır. halbuki sayısal zekalarını azıcık çalıştırsalar karl bu sözü hangi din için söyledi, yaşadığı ortamda kilise ne işler çeviriyordu diye bir sorsa. öküz yani. bildiğin öküz.

ne yapsak kurbanda 7 kişi girsek mi?
devamını gör...
gramsci pek güzel açar bunu.

bunun "din" ile gerçekleşmesi de gerekmez, yan kültürel ürünlerle de beslenebilir. mesela kapitalist sistem ve bu modele ait politikacı tipi, -üretim motivasyonunun temini buna dayandırılsa da- en azından "tüketim" aşamasında dinin kendisini kullanmaz; dinin yerine geçerek yapar bunu.

fakat bunu söyledikten sonra, her nasılsa insan doğasının manevi yanına ve ruhi ihtiyaçlarına (ki standart maddi ihtiyaçlar da son tecritte bu kategoriye dahildir) hitap etmeyen bir sistemin ayakta kalamayacağı gerçeği pek bir şey ifade etmez kendilerine.
devamını gör...
onun için mi bir güzel patlatma ihtiyacı hasıl olmuş dedirtendir.
halkı uyuttugunu sananlar o acı güne uyandıklarında kimse kurtaramayacak.
devamını gör...
ak partinin cemaatcilere haşhaşi demelerinin ardından kemalizme yönlenmelerinin nedenini anlamış olduk. o değilde önceden beraber çekiyorlardı haşhaşı dimi dur yoksa indiragandi mi çekiyorlardı?
devamını gör...
ilacı dinsizlik dini değildir . allh c.c. gönderdiği dindir. ama birileri dini duyguların safiyetinden istifade edip aldatıyorsa bu anlamda bütün durumların aldatanı ve aldananı vardır.
devamını gör...
tamamen yanlış anlaşılan hatta hiç anlaşılmamış sözlerden biridir.

bir defa marx olağanüstü disiplinli ve gözlemci bir adamdır . engels'in ingiltere'den kendisine her gün yolladığı raporları çok ciddi bir şekilde analiz etmektedir. 9 yaşındaki çocukların maden ocaklarında pislik içinde fareler gibi çalıştırıldığını ve dayanılmaz acılar çektiğini görmektedir.

ve en önemlisi afyon o zamanlar ameliyatlarda kullanılıyor. afyonsuz ameliyat yok neredeyse. ve bu sözü din karşıtı bir söylem olarak ifade etmiyor. halk öyle acılar çekiyor ki , din bu acılara afyon olabilir diyor.
devamını gör...
nihayetinde dinle ilgili bir olumlama da değildir. bu afyon olmasa halklar bu düzene ayaklanır, bu düzen sürdürülemez gibi anlamlara da gelir. dinle suni şekilde yatıştırılıyorlar hesabı diyor yani.
devamını gör...
marx'ın bir çok yanlış analizinin aksine, doğru analizlerinden biridir. objektif bakarsak harbiden de öyledir, afyondur kardeşim. din (yahut ilahi bir adalet anlayışı en azından) olmadan millet kafayı kırar balatayı sıyırır.
devamını gör...
dini ele alış biçimine göre değişkenlik gösterebilen iddia. sorgulamanın bittiği yerde başlayan ve akıllarda hiçbir merak kırıntısı bırakmayan din, cennete veyahut belli bir mertebeye erişecek olmanın verdiği güven ile insanı birçok eylemde bulunmaya itebilir. tanrıya ulaşma, onu arama, onunla yakınlık kurma, vicdan sahibi olma, davranışları sürekleri gözden geçirme esaslı bir din ise bilakis aydınlatıcı olacaktır.
devamını gör...
marx'ın dine inandığı ya da inanmadığı beni ırgalamıyor ama bu sözün söylenmesinden asıl kast edilen şudur;

afyon o dönem bütün ameliyatlarda kullanılan , acıları dindiren bir şey idi. anestezi denilen şey o zaman yoktu. marx burada afyon kelimesini bilinçli kullanmıştır. hayat o kadar zor ki bunu ancak yaşanır hale getiren dindir diyor. yani halk öyle bir acı içindeki bunu ancak din dindirebilir. kendisi büyük bir filozof olarak bunu söylemiştir. felsefe ve bilimin hayata asla anlam veremeyeceğini , acıları ancak dinin giderebileceği ve hayatı sadece dinin yaşanabilir kılacağını söylemiştir. ama ahmaklar tabi ki bunu da anlamaz.

zaten felsefe doğayı açıklar ,saf akılla , sadece akılla doğaya yaklaşır, onunla yüzleşir ama hayatı yaşanır hale getiren tek şey kutsallıktır. kutsal olmadan hiç bir insan yaşayamaz. felsefe bilim bu yüzden hayatı açıklar ama hayata tatbik edilemez. hayata tatbik edilebilen ve anlam yükleyen tek şey dindir.
devamını gör...
akp hükümetinin icraatlarına bakınca, marks'a yalan demek mümkün değil.

ne yapmış akp 18 yıl boyunca?

her sokağa ve mezraya bir cami yapıp, imam atamış.

ekonomide de, kamuya ait malları patronlara devretmiş. "modern üretim" ayağına tarımı, ticareti, hayvancılığı, üretimi tekelleştirmiş, yani evlatlarınıza özel girişim yolu bırakmamış, patronlara köle olmaktan başka çarelerini koymamış.
ama ayasofya'yı açmış ve millet susmuş.

"herkes rızkını yer, kaderde yazan ne ise insan onu yaşar, cennet ehlinin çoğunluğu fakirlerdendir" gibi bilgilerle üretilen algılar, marks'ın afyon benzetmesini tanımlar.
devamını gör...
hinduizm, hıristiyanlık, yahudilik, islam hepsi de afyon olarak kullanılmıştır. sorun dini afyon yaptıran halktadır. sonuçta ali şeriati’nin dedi gibi “tribünden gelen sesler süren savaşlardaki mazlumun sesini kısıyorsa futbol afyondur.” din kullanılamadığı vakit yerine yeni afyonlar mutlaka bulunacaktır çünkü.
devamını gör...
yanlış bilinç kavramının nüvesi olan söz.

"dinsel üzüntü, bir ölçüde gerçek üzüntünün dışavurumu ve bir başka ölçüde de gerçek üzüntüye karşı protesto oluyor. din ezilen insanın içli ezgisini, kalpsiz bir dünyanın sıcaklığını, tinin dıştalandığı toplumsal koşulların tinini oluşturuyor. din, halkın afyonunu oluşturuyor.

dini, "kalpsiz bir dünyanın sıcaklığı", "tinin dışlandığı toplumsal koşulların tini" olarak tanımlayan marx'ın metni yazdığı o yıllarda afyon kullanımı serbestti. buradan dinin afyon etkisinin olumlandığı düşüncesi çıkartılabilirdi eğer metnin devamı şöyle gelmeseydi:

"halkın aldatıcı mutluluğunu alarak dini ortadan kaldırmak, halkın gerçek mutluluğunu istemek anlamına geliyor. halkın kendi durumu üzerindeki yanılsamalardan vazgeçmesini isteme, halkın yanılsamalara gereksinim duyan bir durumdan vazgeçmesini istemek anlamına geliyor. öyleyse dinin eleştirisi, dinin aylasını oluşturduğu bu gözyaşları vadisinin tohum halindeki eleştirisi anlamına geliyor."
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar