din ile devlet işlerinin ayrılmaması

laiklik karşıtıdır. çünkü hala laiklik kavramını din ile devlet ayrı tutulur diyerek kestirip atanlar var. ve laiklik karşıtı olanların dilediği sanırım şeriat oluyor. siz sanıyor musunuz ki şeriat yani islam hukuku ile yönetilen bir devlette farklı inançlara bu dinden çıkacaksın zorlamasının yapılacağını? hayır tabi ki de. islam bu değildir. öyle olsaydı hz muhammed döneminde tebliğ; hoşgörü ve sabır çerçevesinde olmaz savaşlar ardı ardına gelirdi. hz muhammed islam'ın tebliğinde hoş görülü bir tutum sergiledi. onun yaşamına şahit olanlar zaten islamı en güzel şekilde temsil ettiği için müslüman oldu. bu işin, islamiyet dönemindeki şeriat kısmı. günümüzde şeriatı hakkıyla uygulayacak olan sanmıyorum olsun. çünkü şurada bile tanrı diyen biri ya da laik kelimesini telaffuz eden topa tutuluyor. bu durumda en akla yatan laiklik kavramıdır. keşke laisizm, öz manada zuhur etse. öz manada diyorum, bilindiğinin aksine bilinmesi gereken şekilde...
devamını gör...
aslında olması gerekendir. keza Allah'ın hükmü geçerlidir ve onda hiçbir noksan yoktur. ama noksan, insandan kaynaklanmaktadır. bugün suudi arabistan da iran da hatta ışid de şeriat iddiasındadır mesela.
devamını gör...
tüm inananların da faydasına olan büyük insanlığın evrensel ilkesidir. bu ilkenin evrensel olarak uygulanması en çok teistlere yarar sağlar. hristiyanların yahut yahudilerin çoğunlukta olduğu bir ülkede hayatını kazanmak zorundaysan o dinin koyduğu kuralların faşizmine uğramazsın. bu da seni daha onurlu bir müslüman haline getirir.

mesela bizim ülkemizde de bir laiklik olsaydı, her gün benim penceremden, mutfağımdan ve hatta banyomdan içeri beş vakit bozuk bir hopörlörle baskılanırcasına namaza çağrılmazdım. keşke ülkemizin çoğunluğunu oluşturan müslüman dostlarımız da anlasa ki, islam dini özünde herkesin onuruna ve hakkına sahip çıkmaktır. hani sürekli önemini vurguladığınız ''kul hakkı'' meselesi var ya, dikkat ederseniz ''kul hakkı'' diyor. müslüman hakkı demiyor.
işte kul hakkını en iyi koruma yollarından biri, din ile devlet işlerinin ayrılmasıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar